סקוטלנד עומדת להפוך לישות המדינית הראשונה בעולם שתיתן לכל הנשים גישה חינם למוצרי היגיינה לימי הווסת החודשית, כדי לעזור להן להתמודד עם העלויות הכרוכות בכך. אתמול (יום ג') הצביע הפרלמנט הסקוטי פה אחד בעד המהלך.
טמפון טמפונים חינם סקוטלנדטמפון טמפונים חינם סקוטלנד
"לא נהיה המדינה האחרונה". סקוטלנד פורצת דרך
(צילום: shutterstoc)
באוניברסיטה ובבית הספר. סקוטלנד עושה היסטוריהבאוניברסיטה ובבית הספר. סקוטלנד עושה היסטוריה
באוניברסיטה ובבית הספר. סקוטלנד עושה היסטוריה
(צלום: AFP)
החוק החדש מחייב משפטית את כל הרשויות המקומיות בסקוטלנד לוודא שמוצרי היגיינה נשית, בהם טמפונים ותחבושות היגייניות, זמינים בחינם ל"כל מי שזקוקה להם". לפי החוק, תהיה חובה לצייד בניינים ציבוריים במוצרים האלה, ולהניח לכל אישה המבקשת להשתמש בהם לעשות זאת ללא עלות.
"כולנו מסכימים ששום אישה אינה צריכה להיות מודאגת מהשאלה מהיכן יגיע הטמפון הבא שלה", הסבירה חברת הפרלמנט מוניקה לנון, שיזמה וקידמה את הצעת החוק. "סקוטלנד לא תהיה המדינה האחרונה שתשלח למצולות ההיסטוריה את העוני הקשור במחזור, אבל יש לנו הזדמנות להיות הראשונים".
טמפון טמפונים חינם סקוטלנדטמפון טמפונים חינם סקוטלנד
העלות עשויה להגיע ליותר מ-11 מיליון דולר בשנה
(צילום: shutterstoc)
מחקרים ברחבי העולם מצביעים על קשר הדוק בין יכולתן הכלכלית של נשים, נערות וילדות לבין דרך ההתמודדות שלהן עם המחזור החודשי. לפי דו"ח משנת 2017, אחת מכל 10 ילדות בבריטניה אינה יכולה להרשות לעצמה לקנות מוצרי היגיינה נשית לימי הווסת, וכ-15% מתקשות להשיג מוצרים כאלה. 19% מסתפקות במוצרים שאינם מתאימים להן, משום שבעלות המוצרים שלהם הן זקוקות הן אינן יכולות לעמוד.
נשים רבות בסקוטלנד נהנות כבר כיום מגישה חינם למוצרי היגיינה נשית בבתי ספר ובאוניברסיטאות, אבל כעת התוכנית תורחב באופן משמעותי. עלות המהפכה הזו עשויה להגיע ליותר מ-11 מיליון דולר בשנה, והיא תלויה במספר הנשים שינצלו את האפשרות לקבל את המוצרים בחינם.
איילין קמפבל, שרה בממשלת סקוטלנד, אמרה כי אישור החוק מעביר מסר חשוב בנוגע לשאלה איזו מדינה סקוטלנד רוצה להיות: "זו סקוטלנד של שוויון מגדרי, שבה אף אחת לא צריכה לעבור את ההשפלה של שימוש במוצרים לא מתאימים כדי להסתיר את המחזור שלה, ואף אחד לא צריך למתוח את גבולות התקציב המשפחתי כדי לקנות מוצרים כאלה לילדות שלו".