שלושה גברים לבנים מג'ורג'יה הורשעו הערב (יום ד') ברצח של צעיר שחור, שיצא לריצה מחוץ לביתו. חבר המושבעים בג'ורג'יה הרשיע את טרוויס מקמייקל ואת אביו גרגורי, שרדפו במכוניתם אחרי אמאד ארברי, ברצח שלו. גם השכן שתיעד את המרדף, וויליאם "רודי" בראיין, הורשע ברצח.
הירי באמאד ארברי בג'ורג'יה
(רויטרס)

3 צפייה בגלריה
שלושת ה נאשמים הורשעו ברצח אמאד ארברי ג'ורג'יה ארה"ב
שלושת ה נאשמים הורשעו ברצח אמאד ארברי ג'ורג'יה ארה"ב
הנאשמים: גרגורי מקמייקל (מימין), וויליאם "רודי" בראיין וטרוויס מקמייקל
(צילום: AP)
ארברי נורה למוות ב-23 בפברואר 2020 בעיירה ברונסוויק בג'ורג'יה. הוא היה בן 25 במותו. טרוויס וגרגורי מקמייקל, שהיו חמושים, הסבירו שרדפו אחריו מכיוון שחשדו שמדובר בשודד שפורץ לבתים בשכונה שבה הם גרים. כשראו אותו ברחוב החליטו לרדוף אחריו בטנדר שלהם כדי להביא למעצרו.
המרדף נמשך כחמש דקות. כשארברי ניסה לעקוף את הטנדר פרץ עימות בינו לבין טרוויס, ובמהלכו ירה בו טרוויס שלוש פעמים. האב גרגורי טען כי ארברי הוא זה שהתחיל "לתקוף באלימות" את בנו.
3 צפייה בגלריה
תיעוד ירי אמאד ארברי צעיר שחור נורה למוות ג'ורג'יה ארה"ב
תיעוד ירי אמאד ארברי צעיר שחור נורה למוות ג'ורג'יה ארה"ב
תיעוד הירי בפברואר 2020
בראיין נהג מאחורי הטנדר של טרוויס וגרגורי, ותיעד את הירי בטלפון הסלולרי שלו. הוא מסר את תיעוד הירי לחוקרים. הסרטון פורסם ב-5 במאי, חודשיים וחצי אחרי הרצח, ועורר סערה גדולה.
כמה ימים אחרי פרסום הסרטון נעצרו גרגורי וטרוויס מקמייקל. גם בראיין הואשם בכך שניסה לעצור לשווא את ארברי. הוא הועמד לדין על עבירת רצח - ולא על אישום של רצח: במסגרת החוק בג'ורג'יה ניתן להאשים אדם בעבירת רצח על ביצוע עבירה שגרמה למותו של אדם אחר, גם ללא כוונה לרצוח. המורשעים צפויים להישלח למאסר עולם, והשופט יחליט אם תינתן להם אפשרות לחנינה.
חבר המושבעים – שכלל גבר שחור ו-11 גברים ונשים לבנים – הגיע להחלטה אחרי משפט שנמשך כשבועיים. הם דחו את טענת הנאשמים להגנה עצמית. עורכי הדין של הנאשמים הזכירו שבג'ורג'יה קיים חוק שמאפשר לכל אדם לבצע "מעצר אזרחי", אם לדעתו יש חשד סביר שהאדם שאותו הוא רוצה לעצור ביצע פשע חמור. החוק המדובר בוטל אחרי הרצח של ארברי, שהסעיר את ארה"ב.
3 צפייה בגלריה
ארה"ב אמאד ארברי צעיר שחור ש נרצח ג'ורג'יה
ארה"ב אמאד ארברי צעיר שחור ש נרצח ג'ורג'יה
תיעוד הירי בארברי עורר סערה גדולה בארה"ב
(צילום: רויטרס)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הגיב הערב להכרעת חבר המושבעים ואמר: "שום דבר לא יכול להחזיר את ארברי בחזרה למשפחתו ולקהילה שלו, אבל גזר הדין מוודא שמי שביצעו את הפשע הנוראי הזה ייענשו. גזר הדין מראה שמערכת המשפט עושה את עבודתה, אבל זה לא מספיק. אנחנו חייב להבטיח לעצמנו לבנות עתיד של אחדות, שבו איש לא חושש מאלימות בגלל צבע עורו".
מרקוס ארברי, אביו של אמאד, פרץ בבכי אחרי הקראת גזר הדין וחיבק את מי שהגיעו לתמוך במשפחה מחוץ לבית המשפט. "הוא לא עשה שום דבר", אמר על בנו. האם, וונדה קופר-ג'ונס, אמרה: "זה היה מאבק ארוך וקשה. אבל אלוהים הוא טוב". היא הוסיפה שכעת בנה "ינוח על משכבו בשלום".