1 צפייה בגלריה
בני גנץ ישיבת ממשלה
בני גנץ ישיבת ממשלה
בני גנץ
(צילום: אלכס קולומויסקי )
שר הביטחון בני גנץ הכריז על שישה ארגונים של החזית העממית ביהודה ושומרון כארגוני טרור. ההחלטה התקבלה לאחר פעילות משותפת של שב"כ והמטה ללוחמה כלכלית בטרור, ואושרה על-ידי הגורמים המשפטיים.
לפי משרד הביטחון, ארגונים אלה הם חלק מרשת של ארגונים הפועלים בכיסוי בזירה הבינלאומית מטעם ארגון החזית העממית, על מנת לתמוך בפעילות הארגון ולקדם את מטרותיו. הארגונים הללו הם ועדת הנשים, המוסד המשפטי "אלצ'מיר", מוסד המחקר "ביסאן", ארגון "אלחק", התנועה העולמית להגנה על ילדים - סניף פלסטין (DCI-P) ו-ועדת הפעילות החקלאית (UAWC).
"ארגונים אלו פעלו בכסות של 'ארגוני חברה אזרחית', אולם משתייכים הלכה למעשה ומהווים זרוע של הנהגת הארגון, שמטרתה השמדת ישראל תוך נקיטת פעולות טרור", נמסר ממשרד הביטחון. "הארגונים שהוכרזו נשלטים על ידי בכירי החזית העממית לשחרור פלסטין ומעסיקים פעילי חזית עממית רבים בתפקידי שטח וניהול, לרבות פעילים אשר היו מעורבים בפעילות טרור.
גופים אלו משמשים כיסוי לקידום פעילות ארגון החזית העממית ולמימונו. בהתאם להנחיות מפקדת הארגון, שיוכם לארגון מוסתר מסיבות ביטחוניות הנוגעות לחשש מפני נקיטת צעדי אכיפה על-ידי גופי ביטחון בארץ ובעולם".
משרד הביטחון מסר גם כי בהיבטי המימון, ארגונים אלה, הנשלטים על-ידי החזית העממית, משמשים מקור מרכזי עבור מימון פעילות הארגון בכללותו ונוטלים תפקיד משמעותי בבניין הכוח והתעצמות ארגון הטרור. הארגונים שהוכרזו קיבלו סכומי כסף גדולים ממדינות אירופה וארגונים בינלאומיים, תוך שימוש במגוון דרכי זיוף ומרמה. כספים אלו שימשו את החזית העממית לתשלומים למשפחות אסירים ביטחוניים, משכורות לפעילים, גיוס פעילים, קידום פעילות טרור והתעצמות, קידום פעילות החזית העממית בירושלים והפצת מסרים ואידאולוגיה של הארגון.
לדברי גנץ, "ארגוני הביטחון ימשיכו לפעול ולהעצים את הפגיעה בטרור ובתשתית הטרור בכל מקום, ובכל האמצעים. אני קורא למדינות העולם ולארגונים, לסייע במאבק הזה, ולהימנע מקשר עם חברות וארגונים שמספקים את חומרי הבעירה לטרור".
מנכ"ל "ועדת הפעילות החקלאית", פואד אבו סיף, אמר בתגובה כי "ההסתה של הכיבוש נגד הוועדה אינה חדשה. ביולי האחרון היא סגרה את הוועדה לשישה חודשים וההחלטה היום היא המשך לגישת הכיבוש להגבלת ששת המוסדות שפועלים באופן נרחב בשטחים, והכיבוש מנסה להחליש אותנו". מנכ"ל מוסד המחקר "ביסאן", אבו אל-עאבודי, הכחיש את הטענות ואמר: "מדובר במוסדות לאומיים ויעילים, וטענות הכיבוש כי הם קשורות למפלגות אינן נכונות, ואנו מתכחשים להן מכל וכל. אלה מוסדות המשרתים את הפלסטינים ומספקים להם הגנה".
עורך הדין מיכאל ספרד הוסיף כי "החלטת שר הביטחון היא הכרזת מלחמה על קהילת זכויות האדם בפלסטין, בעולם ובישראל. חלק מהארגונים שהוכרזו היום מוכרים לי אישית והם ארגוני זכויות אדם ותיקים, מקצועיים, רציניים ובעלי מוניטין בעולם כולו. גנץ ביצע צעד שממשלות נתניהו לא העזו לעשות וזאת מבלי שהוא הציג הוכחות כלשהן לטענות כלפי הארגונים ולאחר שהעלאתם בפני מדינות אירופאיות נדחו מכל וכל. קשה להתחמק מהתחושה והחשד שהצעד נועד לחסל ארגוני זכויות אדם כדי שיפסיקו לבצע את עבודתם במאבק נגד הכיבוש והאפרטהייד הישראלי".