6 צפייה בגלריה
המטבע החדש של אנגליה
המטבע החדש של אנגליה
המטבעות החדשים: 50 פני ו-5 פאונד עם דיוקן המלך צ'רלס
(צילום: רויטרס)
בנק אנגליה חשף כיצד ייראו המטבעות החדשים עם דיוקנו של המלך צ'רלס. במסיבת עיתונאים שנערכה אמש (חמישי) הוצגו מטבעות של 50 פני ו-5 פאונד הנושאים את דיוקנו של צ'רלס השלישי, שעוצב על ידי הפסל הבריטי מרטין ג'נינגס - ואושר על ידי המלך לפני ההנפקה של המטבעות.
כבר יותר מ-1,100 שנה שהמטבעות בבריטניה נושאים את דמות הריבון המכהן - המלך או המלכה. ב-70 השנים האחרונות נשאו המטבעות את דיוקנה של המלכה אליזבת השנייה, שהלכה לעולמה מוקדם יותר החודש בגיל 96.
6 צפייה בגלריה
המטבע החדש של אנגליה
המטבע החדש של אנגליה
המלך אישר את עיצוב הדיוקן. המטבע החדש
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
המטבע החדש של אנגליה
המטבע החדש של אנגליה
דיוקן המלך צ'רלס יחליף את דיוקנה של אליזבת השנייה על המטבעות
(צילום: רויטרס)
המטבעות החדשים יונפקו ויוכנסו בהדרגה לשימוש בחודשים הקרובים. "פיסלתי את הדיוקן על פי תמונה של המלך", סיפר ג'נינגס. "זו העבודה הכי קטנה שיצרתי, אבל זה מחמיא מאוד לדעת שיראו אותה ויחזיקו אותה אנשים בכל העולם במשך שנים".
בשבוע שעבר הובאה המלכה למנוחות, עם סיומם של עשרה ימי אבל עמוסי טקסים ומחוות. ההלוויה יצאה לדרך ב-13:00 בטקס בכנסיית ווסטמינסטר בלונדון והסתיימה מעט לאחר 23:00 בטירת ווינדזור ששוכנת מחוץ לעיר הבירה, שם נקברה אליזבת בטקס פרטי לצד בעלה הנסיך פיליפ, שהלך לעולמו אשתקד בגיל 99.
כ-500 מנהיגים ונכבדים מרחבי העולם, בהם מלכים, מלכות, ראשי ממשלות ונשיאים, הגיעו בצהריים להלוויית המלכה, ואת ישראל ייצג בטקס המרכזי נשיא המדינה יצחק הרצוג. משטרת לונדון הגדירה את הלוויית הענק כמבצע האבטחה הגדול בתולדותיה – גדול אף יותר מהאולימפיאדה שנערכה בלונדון ב-2012: כ-10,000 שוטרים הוזעקו להשתתף במבצע, בין השאר כדי לאבטח כמיליון איש שיצטופפו במרכז לונדון לצפות בתהלוכות הצבאיות שייערכו במסגרתה.
6 צפייה בגלריה
הלוויית המלכה אליזבת השנייה
הלוויית המלכה אליזבת השנייה
המלך צ'רלס בהלוויית אימו, המלכה אליזבת השנייה
(צילום: AFP)

המלכה נטמנה ב"קפלת הזיכרון לג'ורג' השישי", מתחם קבורה שהיא עצמה הקימה ב-1969, ולשם הועברו באותה שנה שרידי אביה, שהוא כאמור ג'ורג' השישי. שם גם קבורה אמה, המלכה-האם אליזבת, שמתה ב-2002.
זמן קצר לאחר שהודיע כי המלכה נטמנה לצד בעלה, פרסם ארמון המלוכה תמונה של המלכה שעד היום לא נחשפה: בתמונה נראית המלכה, בצעירותה, צועדת בטבע עם מקל הליכה כשמטפחת לראשה. בציוץ בטוויטר צירף הארמון משפט מתוך המחזה "המלט" של שייקספיר, משפט שבו השתמש גם המלך צ'רלס בנאומו הראשון לאומה: "כּת מלאכי עליון לנוּחך ירֹנּוּ" (על פי תרגומו של אברהם שלונסקי).
פורסם לראשונה: 10:29, 30.09.22