המיליארדר הרוסי ארקדי רוטנברג אמר היום (שבת) שהוא הבעלים של אחוזת הפאר לחופי הים השחור – שנטען ששייכת לנשיא ולדימיר פוטין. טענתו של איש העסקים מפריכה, כביכול, את הטענות שהופיעו בתחקיר של איש האופוזיציה הכלוא אלכסיי נבלני.
בתחקיר נטען שהנכנס המפואר נרכש בכספי "השוחד הגדול בהיסטוריה" וששווי האחוזה המפוארת הוא 1.35 מיליארד דולר. לפי נבלני השטח שמקיף את הנכס בדרום הים השחור גדול פי 39 מנסיכות מונקו. לפי נבלני שירות הביטחון הרוסי, ה-FSB, מחזיק בשטח של כ-70,000 דונם מסביב לאחוזה. בשטח יש כרמים, קזינו ומתחם החלקה על הקרח. התחקיר, שפורסם בזמן שנבלני נמצא במעצר, זכה עד כה ליותר מ-103 מיליון צפיות.
3 צפייה בגלריה
ארקדי רוטנברג מיליארדר ו חבר של ולדימיר פוטין
ארקדי רוטנברג מיליארדר ו חבר של ולדימיר פוטין
רוטנברג ו"הארמון של פוטין"
(צילום: AP, EPA)
ב-2019 מכר רוטנברג את מניותיו בחברת הבנייה Stroygazmontazh בסכום שהוערך ב-75 מיליארד רובל – כ-990 מיליון דולר. רוטנברג הוא חבר ותיק של פוטין, ובעבר נהגו השניים להתחרות ביניהם בג'ודו. כמו אישים רוסים אחרים, גם הוא נכנס לרשימה השחורה של ארה"ב ומדינות נוספות במערב בעקבות סיפוח חצי האי קרים מאוקראינה ב-2014. לרוטנברג חלק מרכזי בבניית הגשר הענקי שמחבר את רוסיה לקרים ומכונה "גשר פוטין".
היום סיפר רוטנברג בן ה-69 שקנה את הארמון המדובר לפני שנתיים. "עכשיו זה כבר לא יהיה סוד: אני המוטב. הצלחתי להגיע לעסקה עם הנושים לפני כמה שנים", אמר בסרטון שפורסם בערוץ Mash בטלגרם, ערוץ שמזוהה עם הקרמלין. רוטנברג הוסיף שבאתר מתבצעות עבודות בנייה שיסתיימו בעוד כמה שנים, ושבמקום צפוי להיפתח בית מלון. הוא לא סיפק פרטים על הרכישה ועל המחיר. פוטין כבר הכחיש את הטענה שהארמון בבעלותו.
3 צפייה בגלריה
ארקדי רוטנברג מיליארדר ו חבר של ולדימיר פוטין
ארקדי רוטנברג מיליארדר ו חבר של ולדימיר פוטין
חברים ותיקים. רוטנברג ופוטין
(צילום: AFP)
(צילום: שחר גולדשטיין)
נבלני נשלח למעצר עם שובו לרוסיה, על שהפר את תנאי עונש המאסר על תנאי שנגזר עליו. הוא נעצר כשחזר מגרמניה, שם אושפז בעקבות ההרעלה שהייתה בקיץ – שמיוחסת לקרמלין, שמכחיש שניסה להתנקש בחייו. בשבת שעברה יצאו אלפי מפגינים לרחובות בכמה ערים. בהפגנות, שהתקיימו ללא אישור, הם דרשו לשחרר את איש האופוזיציה.
תומכיו של נבלני מתכננים לערך מחר הפגנות נוספות ברחבי רוסיה. הרשויות הזהירו שההפגנות אינן חוקיות ושהן יפזרו את ההתקהלויות. בינתיים ממשיכה המשטרה לדכא את המחאה: היום נעצר סרגיי סמירנוב, העורך של Mediazona, כלי תקשורת עצמאי. הוא נעצר בגלל שלקח חלק בהפגנות במוסקבה בשבוע שעבר.