מבצע בשכם לאור יום: כוח ימ"מ חיסל שלושה מחבלים

צוות לוחמים מימ"מ, יחידת העילית של המשטרה למאבק בטרור, חיסל בצהריים (שלישי) חוליית טרור מאזור שכם בלב העיר הפלסטינית. שלושת המחבלים נהרגו לפי המשטרה כאשר ניסו לפתוח באש לעבר הלוחמים, שלא נפגעו בתקרית. מכוניתם של המחבלים נוקבה בעשרות קליעים, ובתיעוד מהזירה ניתן לראות את שמשתה מנוקבת בסימני חדירה רבים.
החוליה, לפי מערכת הביטחון, הייתה אחראית לשורת פיגועי ירי לעבר כוחות צה"ל בשבועות האחרונים. החיסול, נמסר, בוצע בתום פעילות מודיעינית ומבצעית ומשותפת של שב"כ, ימ"מ וצה"ל. שלושת המחבלים, אדהם אל-שישאני, מוחמד אבו אל-ראא'ד ואשרף אל-מבסלט, היו פעילים בגדודי חללי אל-אקצה - ולאחר חיסולם הופצו תמונות שלהם מחזיקים ברובים שלופים. בארגון הטרור פרסמו הודעת אבל שבה איימו כי "דמם לא נשפך לשווא" - וכי התגובה לחיסולם תבוא בדמות נקמת דם.
7 צפייה בגלריה
הרכב
הרכב
מכונית המחבלים רוססה בעשרות קליעים. הזירה בשכם, בצהריים
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
המחבלים שחוסלו
המחבלים שחוסלו
שלושת המחבלים שחוסלו על ידי כוח הימ"מ
המבצע בוצע כאמור בלב שכם ולאור יום: לעיר הגיעו לוחמי הימ"מ בשני כלי רכב עם לוחיות זיהוי פלסטיניות. אחד היה מונית מסחרית והשני אזרחי-מסחרי. הכוח עזב את המקום באותם רכבים לאחר החיסול. ברשות חברי החוליה נתפסו שני רובי M-16.
מפקד הימ"מ, ניצב-משנה ח', מסר בתום המבצע כי הוא תוכנן יחד עם שב"כ וצה"ל בשבועות האחרונים, במסגרת הניסיון לעצור את חוליית המחבלים שביצעה פיגועי ירי. "כוחות היחידה והשב"כ פעלו סביב השעון בכדי לעצור את חברי החוליה", אמר.
"הלוחמים פעלו במקצועיות, דבקות במשימה תוך חתירה למגע", הוסיף. "שיתוף הפעולה של היחידה, שב"כ וצה"ל הינו שובר שוויון בלחימה בטרור. חוליות המחבלים ידעו שהשב"כ והימ"מ בשיתוף עם צה"ל יגיעו לכל מחבל שינסה לפגוע בכוחותינו ובאזרחי מדינת ישראל".
המבצע נערך כאמור בעקבות רצף פיגועי הירי מאז סוף החודש שעבר באזור שכם, שלו הייתה אחראית החולייה שכעת חוסלה. האחרון ברצף פיגועי הירי אירע ביום רביעי האחרון, אז דווח על ירי מרכב חולף לעבר עמדה צבאית באחת מהכניסות לשכם. לפני כן, בשבת של ה-29 בינואר, נפתחה אש לעבר רכב צבאי על ציר סמוך לכפר תל במרחב החטיבה המרחבית שומרון. יומיים לפני הירי ההוא נפתחה אש לעבר עמדה צבאית בין אלון מורה לאיתמר, וגם יומיים לפני כן נורו יריות לעבר עמדה צבאית באזור שכם.
7 צפייה בגלריה
תיעוד מהאירוע
תיעוד מהאירוע
זירת החיסול בשכם
7 צפייה בגלריה
הנשקים ששימשו לפיגוע שביצעו המחבלים
הנשקים ששימשו לפיגוע שביצעו המחבלים
הנשקים שנתפסו ברשות המחבלים
( צילום: דוברות המשטרה)
בארבעת המקרים שבהם נפתחה אש לא היו נפגעים בקרב הכוחות הישראלים, ונראה שהניסיונות לפגע בוצעו בחופזה ובמתווה דומה: הרכב ובו המחבלים התקרב לעמדה צבאית, הרחק מכבישים מרכזיים שעליהם נוסעים אזרחים, ואז פתחו המחבלים באש לא מדויקת למשך כמה שניות לעבר רכב צבאי או העמדה עצמה – ונמלטו. למרות זאת, רצף הפיגועים - שאליו הצטרפו גם אירועים ביטחוניים באזור ג'נין - עורר חשש רב במערכת הבטיחון. באוגדת איו"ש ובחטמ"ר שומרון פעלו במרוץ נגד הזמן כדי לתפוס את חברי החוליה שכעת חוסלה, לפני שיספיקו לבצע פיגוע נוסף.
שר הביטחון בני גנץ בירך בצהריים על המבצע: "‏אני משבח את צה"ל, השב"כ והימ"מ שחיסלו היום את חוליית המחבלים שביצעה פיגועי ירי בשבועות האחרונים. בתקופה האחרונה הנחיתי להגביר את פעילות הסיכול מול פיגועי הירי ואת הנוכחות בצירים ובמקומות המרכזיים באיו"ש. נמשיך בפעילות יזומה, נסכל ונשים את ידינו על מי שינסה לפגוע בחיי אדם".
השר לביטחון פנים עמר בר-לב מיהר גם הוא לברך על החיסול: "במבצע בשומרון חוסלו לפני זמן קצר 3 מחבלים שפתחו באש על לוחמי הימ"מ, חוליית ירי שאחראית לשורה של פיגועים בשבועות האחרונים כנגד יהודים. כל הכבוד לכוחות הימ"מ המעולים על עוד ביצוע מוצלח".