יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ הציב הערב (שבת) אולטימטום לראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בכפר המכביה. "מחובתי לומר את האמת לציבור לאחר שאמרתי אותה פעם אחר פעם בחדרים הסגורים - אל תוך קודש הקודשים של ביטחון ישראל החלו לחדור שיקולים אישיים ופוליטיים, מיעוט קטן השתלט על גשר הפיקוד". ראש הממשלה נתניהו דחה מעשית את דרישות גנץ - ואמר כי הן "מילים מכובסות".
לפי התנאי שהציב להישארות מפלגתו בממשלה, עד 8 ביוני על קבינט לאשר תוכנית פעולה כוללת למלחמה. "כדי שנוכל להילחם כתף אל כתף על קבינט המלחמה לגבש תוכנית כוללת בעלת שישה יעדים: השבת חטופינו, מיטוט חמאס ופירוז הרצועה, קביעת חלופה שלטונית, השבת תושבי הצפון עד 1 בספטמבר, קידום נורמליזציה ואימוץ מתווה השירות הישראלי".
הצהרת גנץ, הערב
(צילום: לע"מ )

גנץ פירט: "היעד הראשון להשיב הביתה את חטופינו; השני, למוטט את שלטון חמאס, לפרז את רצועת עזה ולהבטיח שליטה ביטחונית ישראלית; השלישי, לצד קיום שליטה ביטחונית ישראלית, להקים מנהלת אמריקנית-אירופית-ערבית-פלסטינית, שתנהל אזרחית את הרצועה ותניח בסיס לחלופה עתידית שאינה חמאס ואינה עבאס; הרביעי, להשיב את תושבי הצפון לבתיהם עד 1 ספטמבר ולשקם את הנגב המערבי; החמישי, לקדם נורמליזציה עם סעודיה כחלק ממהלך כולל אשר ייצור ברית עם העולם החופשי ועם העולם הערבי נגד איראן; השישי, לאמץ מתווה שירות אשר יביא לכך שכל הישראלים ישרתו את המדינה ויתרמו למאמץ הלאומי העליון".
גנץ פנה בתום ההצהרה לנתניהו, ואמר: "אני מביט בעיניך הערב ואומר לך, הבחירה בידיך. אחרי שדיברתי איתך שוב ושוב הגיע רגע האמת. הגיעה שעת ההכרעה. אני מכיר אותך שנים ארוכות כמנהיג ופטריוט ישראלי, אתה יודע היטב מה צריך לעשות. נתניהו של לפני עשור היה עושה את הדבר הנכון. האם אתה מסוגל לעשות את המעשה הנכון והפטריוטי גם היום?
"עם ישראל מתבונן בך", הוסיף גנץ, "אם תעדיף את הלאומי על האישי תמצא בנו שותפים למאבק. אבל אם תבחר ללכת בדרכם של קנאים ותוביל את האומה כולה אל התהום – ניאלץ לפרוש מהממשלה. נפנה לעם ונקים ממשלה אשר תזכה לאמון העם. נכונן ממשלה מבוססת על אחדות רחבה, שתביא לתיקון וניצחון אמיתי".
השר גנץ נשאל מדוע לא נשא את הנאום בשלב מוקדם יותר בלחימה, ואם השר גדי איזנקוט, שותפו למפלגה, מסכים עם הדברים שמסר. "אנחנו משתדלים ככל שרק ניתן להילחם מתוך השורות, ואני חושב שהגיע הזמן להגיד את הדברים שאמרתי. נראה לי שאנחנו נמצאים בהתפתחות כזו שצריך לקחת החלטות. אני, גדי ויתר החברים למחנה הממלכתי חושבים פחות או יותר באותם קווים", השיב.
לשאלת ynet, אם הוא מתואם עם שר הביטחון יואב גלנט בכל הנוגע לפרישתו מהממשלה, השיב גנץ: "גלנט הוא ישות עצמאית, אני עצמאי ואנחנו מדברים הרבה. אנחנו לא מתאמים מהלכים". יו"ר המחנה הממלכתי נשאל מדוע להמתין ולא לפרוש מהממשלה כבר עכשיו. "למה לתת עוד צ'אנס? אני לא נותן עוד צ'אנס לנתניהו אני נותן עוד צ'אנס למדינת ישראל", ענה.
נתניהו מסר לאחר הצהרת גנץ: "בזמן שלוחמינו הגיבורים נלחמים להשמיד את גדודי החמאס ברפיח, גנץ בוחר להציב אולטימטום לראש הממשלה במקום להציב אולטימטום לחמאס. התנאים שמציב בני גנץ הם מילים מכובסות שמשמעותן ברורה: סיום המלחמה ותבוסה לישראל, הפקרת רוב החטופים, השארת החמאס על כנו והקמת מדינה פלסטינית".
הוא הוסיף: חיילינו לא נפלו לשווא ובוודאי שלא למען החלפת חמאסטן בפתחסטן. אם גנץ מעדיף את האינטרס הלאומי ולא מחפש תירוץ להפלת הממשלה, שיענה על שלוש השאלות הבאות: האם הוא מוכן להשלים את הפעולה ברפיח כדי להשמיד את גדודי החמאס, ואם כן איך ייתכן שהוא מאיים לפרק את ממשלת החירום בעיצומה של הפעולה? האם הוא מתנגד לשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית בעזה, גם בלי עבאס? האם הוא מוכן לקבל מדינה פלסטינית בעזה וביהודה ושומרון כחלק מתהליך הנורמליזציה עם סעודיה?".
עוד אמר נתניהו: "עמדתו של ראש הממשלה בנושאים גורליים אלה ברורה: ראש הממשלה נתניהו נחוש לחסל את גדודי החמאס, הוא מתנגד להכנסת הרשות הפלסטינית לעזה ולהקמת מדינה פלסטינית שבהכרח תהיה מדינת טרור. ראש הממשלה נתניהו חושב שממשלת החירום חשובה להשגת כל מטרות המלחמה, כולל השבת כל חטופינו, ומצפה מגנץ להבהיר את עמדותיו לציבור בנושאים אלה".
גנץ לנתניהו: "צה"ל צריך חיילים, מדינת ישראל צריכה משרתים ולא תרגילים פוליטיים"

גורם בסביבת גנץ אמר לקראת הצהרתו הערב כי בתקופה האחרונה קיים יו"ר המחנה הממלכתי מספר פגישות בארבע עיניים עם נתניהו, "והעלה את סוגיית המתאר האסטרטגי של המלחמה גם בקבינט המלחמה". אך, לדברי הגורם, ראש הממשלה מסרב לעסוק בכך לעומק. "גנץ עשה כל שביכולתו בכדי להימנע מכך, אך הוא מרגיש שיש לו חובה מוסרית להגיד לציבור מדוע נכנסנו לדשדוש מסוכן והוא יעשה זאת הערב", הוסיף.
ראש האופוזיציה יאיר לפיד כתב מוקדם יותר כי "בני גנץ צריך להודיע הערב שהוא פורש מהממשלה האיומה בתולדות המדינה. עליו להודיע שהוא לא מוכן יותר לתת ידו להפקרת החטופים, לנטישת הצפון, לריסוק הכלכלה ומעמד הביניים. הוא צריך להגיד שהוא לא יסייע עוד לנתניהו להישאר בשלטון והוא עוזב לאלתר את הממשלה וקורא לבחירות עכשיו".
בקרב יועציו של גנץ יש כאלה המשוכנעים שמועד היציאה שלו מהממשלה נמצא ממש מעבר לפינה, אך מדובר ב"כדור האחרון" במחסנית של המחנה הממלכתי. פרישה של גנץ אמורה לייצר צונאמי כפול: ראשית, להפעיל לחץ על הח"כים מהליכוד, שכרגע הם משוחררים ממנו, ושנית - להבהיר לציבור שהמלחמה הגיעה למצב שבו היא אינה מנוהלת עוד. ובמשתמע, גם המדינה אינה מנוהלת.
לשיטת גלנט וגנץ, הבעיה בניהול המלחמה חמורה. או ליתר דיוק - הבעיה בחוסר הניהול וחוסר ההחלטיות. לדעתם אין תקדים למלחמה שבה צה"ל כובש שטחים, יוצא מהם, נאלץ לשוב וחוזר חלילה. צה"ל לא ערוך לכך ולא מעוניין במשימה שנתניהו מייעד לו – שנים של טיהור מחילות מחבלים.
השבוע הודיע נתניהו כי בכוונתו לקדם את חוק הגיוס שעבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, ואותו קידם שר הביטחון דאז גנץ. בתגובה לכך, אמר יו"ר המחנה הממלכתי כי "ישראל זקוקה לחיילים, ולא לתרגילים פוליטיים". גנץ התריע לא פעם לאחרונה מפני העברת חוק הפטור מגיוס הנוכחי שלדבריו יפרק את החברה הישראלית מבפנים. על החוק שאושר בכנסת הקודמת אמר אז כי לא מדובר בהסדר סופי: "זה צעד ראשון בדרך למתווה השירות הכולל שבכוונתי לקדם, שיענה על הצרכים הביטחוניים והחברתיים של מדינת ישראל עשורים קדימה".
פורסם לראשונה: 16:54, 18.05.24