בית משפט השלום בנצרת הרשיע היום (ב') את חברת הכנסת לשעבר חנין זועבי וכן 12 נאשמים נוספים, חלקם נושאי משרה בכירים לשעבר במפלגת בל"ד, בגין עבירות של ניסיון לקבל דבר במרמה וזיוף בכוונה לקבל דבר, בפרשת הזיופים והדיווחים הכוזבים למבקר המדינה.
כתב האישום הוגש לפני חודשיים, בגין עבירות של זיוף ומרמה בקשר למסמכי דיווח של מפלגת בל"ד שהוגשו למבקר המדינה בשתי מערכות בחירות, הכלליות והמקומיות שהתקיימו ב-2013. זועבי התמודדה אז לראשות העיר נצרת אך לא נבחרה. מפלגת בל"ד לא הועמדה לדין.
1 צפייה בגלריה
חנין זועבי
חנין זועבי
תקבל שנת מאסר על תנאי? זועבי
(צילום: הלל מאיר/TPS)
זועבי והיתר הודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון, שבמסגרתו סוכם על עונשי מאסר בפועל שירוצו בדרך של עבודות שירות, עבודות לתועלת הציבור, מאסרים על תנאי וקנסות הנעים בין 25 אלף ל-75 אלף שקל. אם ההסדר יאושר, על זועבי נגזר מאסר על תנאי לשנה וקנס בגובה 75 אלף שקל.
מלבד זועבי הורשעו חבר הוועד המרכזי לשעבר בבל"ד מוראד חדאד, אחראי מחוז המשולש מטעם המפלגה עו"ד ריאד מחאמיד, מזכ"ל המפלגה לשעבר עוואד חוסיין, עוזר הפרלמנטרי של ח"כ מהמפלגה ושמונה מתרימים ששמם הופיע על גבי הקבלות שהוגשו למבקר המדינה. "חלק מהנאשמים החליטו להציג מצגים כוזבים ולפיהם כסף שהתקבל ממקור שאינו ידוע יופקד בחשבונות הבנק של המפלגה ויוצג כתרומה לגיטימית. בפני מבקר המדינה הוצגו קבלות הנחזות להיות תרומות כדין", נמסר מהפרקליטות.
זועבי אמרה לאחר הרשעתה כי "לישראל יש איתנו חשבונות אחרים. אין תנועה לאומית פלסטינית ללא העמדה לדין ישראלי, וכל מה ומי שישראל מרוצה ממנו אינו מקובל עלינו. עם זאת, נראה כי אין לה היום אישומים פוליטיים, ולכן הטקטיקה שונתה והצדיקה את ההעמדה לדין באמצעות האשמות מנהליות כדי להסתיר את האופי הפוליטי של העניין".
מפלגת בל"ד מסרה כי "ישראל בחרה להפוך תיק מנהלי הקשור להפרות במסגרת חוק מימון הבחירות והערות אודות שיטת רישום הקבלות על תרומות שנאספו מחברי מפלגות, לתיק פלילי, בהתחשב בכך שהגוף המוסמך לבחון מימון מפלגות וחשבונות כספיים הם מבקר המדינה, לא המשטרה והפרקליטות הכללית. משרד מבקר המדינה טיפל בעשרות תיקים דומים, והעניין הסתיים ללא מהומה ועם קנסות קטנים".