60 שנה ל"מחפשים את ג'קי": יהושע ג'קסון בריאיון לאולפן
(צילום: אבי חי, חגי דקל)

אין ישראלי שלא ישב לפחות פעם אחת עם מוסף "7 ימים" וניסה למצוא את סבא משה, את הכלב של משפחת כהן או את הנעל החסרה של יותם במדור "הציור השבועי לילד". במלאת 60 שנה לפינה המאוירת הכי ותיקה בישראל בכירי המאיירים הישראלים יערכו מפגן הצדעה לג'קי בפסטיבל "אנימיקס" שייפתח בשבוע הבא במגדל העמק.
הכל התחיל ב-1963, אז התבקש יהושע ג'קסון, העורך הגרפי של "7 ימים", להכין באופן זמני חידה מאוירת למדור השעשועים של העיתון. "היכן הפרפר" היה הציור הראשון שפורסם עם החתימה המפורסמת "ג'קי", והשאר היסטוריה.
4 צפייה בגלריה
האיורים של ג'קי
האיורים של ג'קי
האיורים של ג'קי
(איור: ג'קי)
4 צפייה בגלריה
מחווה ל-60 שנים לג'קי
מחווה ל-60 שנים לג'קי
מחווה ל-60 שנים לג'קי
(איור: אורי פינק)
4 צפייה בגלריה
מחווה ל-60 שנים לג'קי
מחווה ל-60 שנים לג'קי
מחווה ל-60 שנים לג'קי
(איור: גיא מורד)
"ג'קי הוא מוסד, ואפילו מעבר לזה, הוא ממש מיתולוגיה עבור דורות של מאיירים ישראלים", אומר ניסים חזקיהו (נוסקו), המנהל האמנותי של פסטיבל אנימיקס לאנימציה, קומיקס וקריקטורה. "נחשפתי לאיורים שלו כילד והתחלתי לאסוף אותם. אפילו אילצתי את אבא שלי לקנות 'ידיעות אחרונות' בימי שישי רק בשביל הציור השבועי לילד. לפעמים הייתי מתגנב למכולת בימי רביעי, אז היו מגיעים המוספים, ומנסה להציץ כדי לדעת לפני כולם איזו חידה הולכת להתפרסם. עד היום אני פותח את העיתון ביום שישי עם המדור הזה ורק אחר כך עובר לכותרת הראשית".
בהנהלה האמנותית של הפסטיבל החליטו להקדיש את התערוכה השנתית לציון שישים שנות יצירה של ג'קי בן ה-85. "כשהודעתי לו הוא מאוד התרגש", מספר חזקיהו. "גם המאיירים שפניתי אליהם מיד התגייסו בשמחה למשימה והכינו איור חדש לתערוכה".
בתערוכה יוצגו כשלושים איורים של מיטב המאיירים בישראל. האירוע הראשון של הפסטיבל יתקיים במגדל העמק בפעם העשירית, ביוזמת ראש העירייה אלי ברדה, שהיה הראשון להביא את בשורת האנימציה והקומיקס לגליל. באוגוסט הפסטיבל יגיע לסינמטק בתל אביב, לפני השקת ספר חדש של ג'קי.
4 צפייה בגלריה
מחווה ל-60 שנים לג'קי
מחווה ל-60 שנים לג'קי
מחווה ל-60 שנים לג'קי
(איור: ליאו)
"זה מכובד שעמיתיי למקצוע אירגנו תערוכה לכבוד 60 שנות יצירה מקצועית שלי", אומר יהושע ג'קסון (ג'קי) הנרגש. "אני חושב שאני הוותיק בין הקריקטוריסטים בישראל, אבל אני מרגיש צעיר וכוחי עוד במותניי. כל עוד אני בכושר ויש לי אפשרות לחשוב על רעיונות חדשים ויצירתיים מדי שבוע, אשמח להמשיך במדור הקבוע. אני יודע שיש לפינה שלי כבר דור רביעי של קוראים נאמנים שעוקב אחרי החידה השבועית, והורים סיפרו לי שזה תורם להתפתחות של הילדים בהתבוננות, בריכוז ובחיפוש. לפעמים לוקח לי יותר זמן, אבל מעולם לא היה לי שבוע בלי השראה. תמיד יש לי השראה".