מוחמד חרסה בבית המשפט
(צילום: אביהו שפירא)

מחמד חרסה, המחבל הפלסטיני שהורשע בסיוע למחבל שביצע את הפיגוע בברקן, הגיש השבוע בקשה להקל בעונשו לאחר שהסדר הטיעון שנחתם עימו לא התקבל בבית המשפט. חרסה, שהורשע בעבירת אי-מניעת הפיגוע ונגזרו עליו ארבע שנות מאסר יחד עם תשלום פיצויים של 26 אלף שקל, טוען כי יש להקל בעונשו משום שהוא "ללא כל עבר פלילי וזו מעידתו הראשונה".
בפיגוע הקשה שאירע לפני כשלוש שנים רצח אשרף נעלוואה את קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי ז"ל, והצליח להסתתר מכוחות הביטחון במשך כ-70 יום. לאחר הפיגוע עצר צה"ל עשרות משתפי פעולה שידעו על כוונותיו. לאחר שהודה במיוחס לו נחתם עם חרסה הסדר טיעון ולפיו ירצה מאסר של 36 חודשים. אלא שבשלב זה נכנסו לתמונה המשפחות השכולות והתנגדו. בעקבות זאת הוחמר עונשו ל-48 חודשים.
1 צפייה בגלריה
זיו חג'בי וקים לבנגרונד יחזקאל
זיו חג'בי וקים לבנגרונד יחזקאל
המשפחות ביקשו להצטרף לתביעה בהליך הערעור. זיו חג'בי וקים לבנגרונד יחזקאל ז"ל
במקביל להגשת הערר ע"י חורסה הגישו בני המשפחות השכולות בקשה להצטרף לתביעה בהליך די שיוכלו לטעון נגד ההקלה בעונש. בין היתר נכתב בפניית המשפחות כי התנגדותן נובעת "מתוך הבנה שכל הקלה שתינתן לשותפים למעשי טרור מהווה פגיעה קשה בהרתעה ומזמינה את הפיגוע הרצחני הבא".
"קוראים למחבל הזה סייען, אבל האמת היא שהוא מפקד החוליה", טען רפי לבנדגרונד, אביה של קים. "הוא היה בקשר עם המחבל ושאל אותו על הפיגוע. ההסכם שנחתם עימו מההתחלה הוא בושה. אני מרגיש שאני צריך להיאבק לא רק במחבל אלא גם בפרקליטות ובבית המשפט שלא חלילה יקלו בעונשו". עורך הדין חיים בלייכר מארגון "חוננו", המייצג את משפחות הנרצחים, מסר: "אנו קוראים למערכת המשפטית להתעשת ולהכריז שנגד הטרור נלחמים בענישה מקסימלית, ולהתנגד בכל הכוח לערעור המחבל ולהקלה בעונשו".