פעילות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין, הערב

תקיפה מהאוויר באמצעות רחפן וחילופי אש כבדים, בהם נפגעו יותר מ-20 פלסטינים: דובר צה"ל עדכן אמש (שלישי) כי כוחות הביטחון פעלו במחנה הפליטים ג'נין, ובמקום התפתחו חילופי אש. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על ארבעה מחבלים פלסטינים שנהרגו וכ-30 נוספים שנפצעו בחילופי האש - ופונו לבתי החולים באזור. על בית יעד הפשיטה, לטענת הפלסטינים של בכיר בגדודי אל-אקצא - הזרוע הצבאית של פתח - הופעל נוהל "סיר לחץ".
צה"ל לכד שני מבוקשים המזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי והכוחות יצאו ממחנה הפליטים. בדרך החוצה נפגע ג'יפ ממוגן של צה"ל ממטען חבלה, לא היו נפגעים באירוע והכלי הצבאי הכבד חולץ. במסגרת הפעילות, צה"ל תקף מהאוויר באמצעות רחפן מסוג "מעוז" - שהופעל נגד חוליית מחבלים. לדברי גורמי ביטחון, על הכוח הצבאי שפועל במקום התבצע ירי מסיבי, אך לא היו נפגעים בקרב הכוחות שפעלו במחנה הפליטים.
לפי משרד הבריאות הפלסטיני, ההרוגים בג'נין הם מחמוד אל-סעדי (23), מחמוד ערעראווי (24), ראפאת חמאייסה (22) ועטא מוסא (29). שלושת הראשונים נהרגו אתמול, ואילו האחרון מת מפצעיו הבוקר. בג'נין הכריזו על שביתה היום, והלווייתם של הארבעה תערך בשעה 10:30.
בפעילות נוספת שנערכה הלילה במחנה הפליטים עקבת ג'בר שליד יריחו, כוח מסתערבים עצר מבוקש וירה לעבר חשוד שהשליך מטעני חבלה לעבר הלוחמים. זוהתה פגיעה. אין נפגעים בקרב הכוחות שיצאו מהמקום. הפלסטינים דיווחו על הרוג, דורגאם אלאחרס בן 19.
3 צפייה בגלריה
בית עולה באש במחנה הפליטים ג'נין
בית עולה באש במחנה הפליטים ג'נין
שריפה בבית המכותר - והכוחות בג'נין
לפעילות במחנה הפליטים קדמו הפרות סדר בגבול רצועת עזה, שבהן לטענת משרד הבריאות בעזה נהרג פלסטיני מאש צה"ל - לראשונה מאז חידוש ההתפרעויות שם. הצעיר שנהרג, לטענתם מ"ירי כוחות הכיבוש הישראלי", הינו מוחמד רדואן בן ה-25, מאזור חאן יונס, באזור ההתפרעויות שם.
נוסף לרדואן, נפצעו תשעה פלסטינים נוספים מירי הכוחות - בהם אחד שמצבו קשה. מלשכת ראש הממשלה נמסר הערב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנמצא בניו יורק, "מתעדכן באופן שוטף על האירועים הביטחוניים בג'נין ובגבול רצועת עזה". גם שר הביטחון יואב גלנט "עומד בקשר שוטף" עם הרמטכ"ל הרצי הלוי וראש השב"כ רונן בר.
"גלנט מעודכן בפרטי הפעילות המבצעית המתבצעת בשעה זו בג'נין ומגבה את הכוחות בהפעלת כל האמצעים הנדרשים לסיכול הטרור", נמסר. אחד מדוברי חמאס בעזה, מושיר אל-מסרי, איים לאחר הפעילות: "האויב הישראלי חייב להבין שהביטחון בתל אביב קשור בביטחון בג'נין". דובר הפת"ח מונדר חאיק הוסיף: "התנועה אבלה על חללי ג'נין שנרצחו כתוצאה מהטרור של ממשלת נתניהו. העם הפלסטיני ממשיך בדרך המהפכה, אך אנו מצטערים על מדיניות השתיקה הבינלאומית העדה לטרור של היישות הציונית נגד העם הפלסטיני".
3 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בפגישה עם קנצלר גרמניה שולץ
ראש הממשלה בפגישה עם קנצלר גרמניה שולץ
במקביל, נתניהו בסבב פגישות בניו יורק. "מתעדכן באופן שוטף"
(צילום: אבי אוחיון לע"מ)
3 צפייה בגלריה
הפרות סדר ברצועת עזה
הפרות סדר ברצועת עזה
הפרות הסדר בגבול עזה, מוקדם יותר אתמול
מאז חידוש המהומות בחודש האחרון - לאחר כשלוש שנים של "שקט" יחסי - נהרגו גם מתפרעים פלסטינים אחרים, אבל הם נפגעו מפיצוצי המטענים שהניחו לצד הגבול - ולא נפגעו מאש צה"ל, כפי שטוענים הפלסטינים שקרה אמש.
לירי לכאורה של צה"ל על המתפרעים קדמו הפרות סדר בהם השתתפו כ-200 עזתים במספר מוקדים שונים בגבול רצועת עזה, מחציתם מול מעבר קרני הישן בצפון הרצועה. הם הבעירו צמיגים והפעילו ארבעה מטעני חבלה - שבעקבותיהם אחת הגדרות הפנימיות נפרצה על ידי המוחים. עם זאת, הם לא פרצו את הגבול בין ישראל לרצועה.
ההתפרעויות אמש הגיעו לאחר ששלשום החליט הדרג המדיני להאריך את ההחלטה על סגירת מעבר ארז לכ-17 אלף פועלים עזתים ביום נוסף, למרות ירידה בהיקף האלימות בגבול. גורמים בצה"ל העריכו כי חמאס מאפשר את ההתפרעויות - אך לא יוזם אותן. היקף ההתפרעויות בחודש האחרון, בדומה להיום, הוא כמה מאות בודדות של צעירים עזתים שמגיעים לארבעה מוקדים בגבול, משליכים אבנים ומטענים על הגדר ומבעירים צמיגים.
בשל ההחלטה על סגירת מעבר ארז, זה היום השני ברציפות, חוששים בישראל שחמאס כעת יאפשר או יורה על ירי רקטות לעבר העוטף.
פורסם לראשונה: 20:00, 19.09.23