לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעה הבוקר (רביעי) למארגנים במפתיע כי רה"מ לא ישתתף הערב בטקס הממלכתי לציון איחוד ירושלים בגבעת התחמושת. "ראש הממשלה עסוק במלחמה בדרום ובצפון, ועל כן נמנע ממנו מלהשתתף בטקסים הערב", נמסר מהלשכה.
2 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון לרשת הטלוויזיה הצרפתית TF1
ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון לרשת הטלוויזיה הצרפתית TF1
ישתתף בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל. נתניהו
(צילום: דוברות רה"מ)
גורמים בלשכת רה"מ מכחישים כי ביטול ההגעה קשור לסערה שנחשפה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", שבמסגרתה לשכת רה"מ פעלה למנוע משי חרמש (80), חבר כנסת לשעבר ותושב כפר עזה שבנו עומר נרצח בטבח 7 באוקטובר וביתו נשרף, מלשאת את תפילת "יזכור" בטקס הממלכתי – בגלל מאמר נגד נתניהו.
הגורמים ציינו כי "כמו שנתניהו לא היה בטקסים של יום העצמאות, הוא גם לא ישתתף לראשונה בטקס המסורתי בישיבת מרכז הרב". עם זאת רה"מ כן ישתתף בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ.
שעות אחרי הפרסום בטורו של נחום ברנע ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" וב-ynet, מזכיר הממשלה יוסי פוקס הודיע כי הביא את הנושא לידיעת נתניהו, ופנה בבקשה לאפשר לחרמש לשאת את התפילה.
במהלך הטקס הממלכתי נבחר מדי שנה אחד מוותיקי הלוחמים לקרוא את תפילת יזכור לזכר הנופלים. מנהלי האתר בחרו בחרמש, שביתו נשרף עד היסוד, כשהוא ורעייתו שורדים אך בקושי. חרמש ייצג גם בעבר את יישובי העוטף, קודם כראש המועצה האזורית ואחר כך כחבר כנסת בסיעת קדימה. הוא לחם גם בירושלים, במסגרת גדוד 71 של חטיבת המילואים 55, חטיבת צנחנים, ונתפס לאור כל אלו כנציג המתאים ביותר.
2 צפייה בגלריה
חצי חצאים אב שכול שי חרמש יוסי פוקס סירוב נאום יום ירושלים תפיה תפילת יזכור
חצי חצאים אב שכול שי חרמש יוסי פוקס סירוב נאום יום ירושלים תפיה תפילת יזכור
שי חרמש, וההתכתבויות עם מזכיר הממשלה פוקס
אלא שלשכת רה"מ מנעה את בחירתו כנציג הלוחמים. בלשכה טענו בתגובתם כי לא היה להם שום קשר לטקס בגבעת התחמושת, אולם שיחות עם מעורבים בנושא לא מותירות מקום לספק באשר למידת ההתערבות ולווטו שהוטל.
פוקס היה בקשר עם יו"ר עמותת גבעת התחמושת מנחם לנדאו, ועם המנכ"ל כתרי מעוז. פוקס שלח ללנדאו צילום מסך של קטע מאותו מאמר של שי, כהסבר לסירובם. בהודעה שהגיעה לידי ynet כתב פוקס: "אין סיכוי שהוא ייצג השנה... ראה מה כתב" – כשמעל אותה הודעה צורף צילום המסך מהמאמר הביקורתי.
למרות זאת, מזכיר הממשלה שב וטען בשישי האחרון, בניגוד להתכתבויות שכבר פורסמו, כי "הטקס בגבעת התחמושת אינו באחריות לשכת ראש הממשלה או מזכירות הממשלה אלא באחריות מערך הטקסים והאירועים הממלכתיים. לאחר הפרסומים, הבאתי את הנושא לידיעתו של ראש הממשלה נתניהו ובהנחייתו פניתי למערך הטקסים בבקשה לאפשר למר שי חרמש לשאת את תפילת יזכור בטקס בגבעת התחמושת".
המאמר של חרמש פורסם בטור הדעות של הארץ ב-22 במאי, ונוסח כמכתב מטעם חרמש ליו"ר ש"ס אריה דרעי. בקטע שצירף פוקס כתב חרמש לדרעי: "בעת הזאת נמקים 128 מחברינו, אזרחי ישראל, במרתפי הרוצחים, רבים מהם כבר נפטרו כנראה בכאב וייסורים. ואתה שוקט ומשמים בממשלה השבויה בידי קבוצת משיחיים, שבין תורתך אמונתך לתורתם אין חוט מקשר. חברת לשרים מורשעים וראש ממשלה נאשם, המוכנים להקריב את החטופים לטובת אג'נדות שכולן הובלת מדינת ישראל אל הזיה של ממלכה חשוכה, הומופובית ורודפת מיעוטים, תוך כדי שחצנות, רברבנות ו'בגויים לא יתחשב'. מדינה 'מצורעת', נגועה ומבודדת בין אומות העולם. מדינה שסועה, מדממת מבית. חורבן הבית כבר איננו סיסמה, אלא אופציה ריאלית, חלילה".