אירוע חריג במליאת הכנסת: חבר הכנסת איתמר בן גביר הורד בכוח מדוכן הנואמים אמש (שני) לאחר שנקלע לעימות קולני עם סגן יו"ר הכנסת אחמד טיבי, שמילא את מקומו של מיקי לוי וניהל את הדיון על צו בריאות הציבור בענייני הקורונה.
העימות החריף בין השניים החל מיד כשבן גביר פתח את נאומו במשפט: "יושב ראש הכנסת, אדוני השר, חברי הכנסת". טיבי העיר לבן גביר: "סליחה, חבר הכנסת בן גביר, מקובל לומר 'אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה". בן גביר השיב לו: "אתה לא אדוני".
4 צפייה בגלריה
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
בן גביר מסרב לרדת מהדוכן
(צילום: ערוץ הכנסת)
4 צפייה בגלריה
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
(צילום: ערוץ הכנסת)
השניים המשיכו להתנגח. טיבי: "אני מבקש להיצמד להוראות". בן גביר: "אתה לא 'אדוני' ותפנה אותי לסעיף בפרוטוקול". טיבי לא ויתר: "זה ההוראות של יו"ר הכנסת". בן גביר הגיב: "איפה זה התקנון? איפה זה כתוב בחוק?". טיבי: "זה ההוראות של יו"ר הכנסת". בן גביר: "אז תלמד את החוק ואחרי זה תבוא".
בכיר הרשימה המשותפת התעקש פעם נוספת להדגיש שמדובר בהנחיות של יו"ר הכנסת, ואז פנה לבן גביר: "אני מבקש ממך להפסיק בשלב זה". בן גביר הגיב: "אני לא מפסיק כי אתה לא תגיד לי להפסיק. לפני כשעה דיברת כאן על הר הבית ואמרת 'יהודים לא ייכנסו לאל אקצא'. כן, נכון, זה מה שאמרת".
4 צפייה בגלריה
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
מיקי לוי הוזעק למליאה וזעם על בן גביר
(צילום: ערוץ הכנסת)
טיבי פנה שוב לבן גביר: "אתה לא מקיים את ההוראות של יו"ר הכנסת?", ואז חבר הכנסת מהציונות הדתית הגיב: "מי אתה? מי אתה? אתה מחבל, אתה צריך להיות בכנסת בסוריה, לא כאן". האמירה עוררה את זעמו של טיבי שפנה לסדרנים וביקש להוריד את בן גביר מהדוכן.
"אני לא יורד", אמר בן גביר בתגובה על קריאתו של טיבי, והוא הגיב: "אני קורא אותך לסדר פעם ראשונה, רד". בן גביר המשיך: "לא יורד. אתה מחבל, אתה לא תיתן לי לא לדבר, אתה לא תסתום לי את הפה". טיבי: "אני קורא אותך לסדר פעם שנייה, אני קורא אותך לסדר פעם שלישית".
4 צפייה בגלריה
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
אחמד טיבי ואיתמר בן גביר
בן גביר נאחז בכוח בדוכן
(צילום: ערוץ כנסת)
עם עליית הסדרנים לדוכן הספיק בן גביר להגיד: "אתה דיברת על הר הבית? זה קדוש. אתם מפנים את הישבנים להר הבית, זה קדוש. ככה אתה מתנהג? ככה, עושה פיקניק". טיבי הגיב: "חצוף, בריון, תסלקו אותו מיד. ככה לא מדברים ליו"ר".
בן גביר התעמת עם הסדרנים ונאחז בכוח בדוכן: "אני לא מוכן, אתם לא תסתמו לי את הפה. באיזו סמכות?". טיבי הגיב: "אמרת 'יו"ר מחבל'". בן גביר: "באיזו סמכות? אתה תיתן לי לדבר, אני לא יורד. הוא לא יסתום לי את הפה". טיבי: "הוא אמר לי 'מחבל'. לא אומרים ליו"ר 'מחבל'. הוא נקרא שלוש פעמים, מותר להוריד חבר כנסת מהדוכן וחבר הכנסת צריך להיענות לאנשי המשמר". יו"ר הכנסת מיקי לוי שנזעק למליאה צעק: "זה לא ייגמר ככה, אני אדאג להרחיק אותו".

זמן קצר לאחר התקרית מסר ח"כ בן גביר: "אין שום סעיף בתקנון הכנסת שדורש להגיד 'אדוני' למי שמנהל את הישיבה. בטח לא אם הוא מחבל שהיה היועץ של ערפאת וצריך להיות בפרלמנט בסוריה. טיבי השתמש שלא כדין בסמכותו כדי להוציא אותי ולכן דרשתי מיו"ר הכנסת להדיח את סגנו טיבי. מי שמשתמש בסדרנים ככלי לניגוח פוליטי לא יהיה סגן יו"ר הכנסת".
ח"כ טיבי אמר בתגובה: "ביותר מ-20 השנים שאני בכנסת לא היה אירוע כזה. ח"כ שקורא לסגן יו"ר הכנסת 'מחבל. מי אתה בכלל? אתה צריך להיות בסוריה', מסרב למלא אחרי הוראת היו"ר לרדת מהדוכן ונוהג באלימות כלפי הסדרנים, תוך שהוא מבזה את הכנסת את המשכן ואת אנשי המשמר.
"מדובר בהתנהגות בזויה, אלימה וגזענית שחייבים לעצור ולשים לה גבול ברור. אפס סובלנות כלפי התנהגות כזאת. והדברים יועברו לטיפולה של ועדת האתיקה לכשתקום. ראוי לציין ולהפנים: גם סגן יו"ר כנסת ערבי הוא סגן יו"ר ואין לפגוע בו בשל כך".
ח"כ אורית סטרוק, יו"ר סיעת הציונות הדתית שגם היא הוצאה מהדיון, אמרה: "המצלמות מוכיחות שאחמד טיבי התגרה ב‎איתמר בן גביר, הפריע לו לנאום והתעקש בהתנשאות, וללא שום בסיס חוקי, שיקרא לו 'אדוני'. יוטיוב מוכיח שטיבי רואה ב'מחבלים' שיא התפארת, פורצי דרך, ולוחמי חופש. אז מה יש לו להיעלב? ולמה בעצם הוצא ח"כ בן גביר מהמליאה?".
מנגד, יו"ר סיעת העבודה ח"כ רם שפע אמר: "אחד מאנשי משמר הכנסת הנפלאים אומר לנו הרגע מאחורי המליאה: '20 שנה אני בכנסת ומעולם לא ראיתי חבר כנסת שמתנהג בכזו כוחנות'. איתמר בן גביר תתבייש. הפרובוקציות השפלות שלך עושות שם רע למעמד הכנסת".
ח"כ קרן ברק מהליכוד, שנכחה בדיון, אמרה: "האירוע שקרה פה הוא כזה שכולנו בלי יוצא מן הכלל יוצר את איך שאנחנו נראים. אני לא יכולה שמפה, מהבמה הזאת, יגררו מישהו מהבמה ויפוצצו אותו מכות. אני לא יכולה לראות מראות כאלה. שום דבר שקרה לא הופך את שאר הדברים לבסדר. זה לא בסדר שקרא לו 'מחבל' וזה לא בסדר שהרביצו לו וגררו אותו בכוח".
פורסם לראשונה: 22:28, 26.07.21