2 צפייה בגלריה
אריה דרעי
אריה דרעי
יו"ר ש"ס אריה דרעי. "לא הייתה כוונת זדון"
(צילום: אלכס קולומויסקי)
פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה היום (ראשון) לבית המשפט השלום בירושלים כתב אישום נגד יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי. כתב האישום, שהוגש במסגרת הסדר הטיעון שנחתם איתו, מייחס לדרעי עבירות מס לפי פקודת מס הכנסה וחוק מיסוי מקרקעין.
  • לקריאת כתב האישום נגד אריה דרעי - לחצו כאן
במסגרת ההסדר יודה דרעי בעבירות מס, יתפטר מהכנסת וישלם קנס בסך 180 אלף שקל. במקביל, היועמ"ש אביחי מנדלבליט לא יבקש מבית המשפט להטיל על דרעי קלון שימנע מדרעי לחזור לפוליטיקה. עם זאת, היועמ"ש לא מתחייב שלא לדרוש זאת אם דרעי ירצה לכהן בעתיד כשר.
לאחר חתימת ההסדר מסר דרעי כי הוא "מודה לבורא עולם על סיום של כמעט שבע שנות חקירה מייסרות שהיו עבור משפחתי ועבורי תקופה קשה מנשוא. החקירה החלה בקול רעש גדול, בחשדות חמורים מאוד, והסתיימה כפי שהגדיר אותה היועץ המשפטי לממשלה 'מהתיק הזה לא נולד אפילו עכברון'".
הוא הוסיף כי בכוונתו להמשיך בפעילות ציבורית ולהנהיג את ש"ס "במלוא הכוח ובאמונה", כלשונו. "בכל הקשור למחלוקות המס, החלטתי לקחת אחריות על טעויות שנעשו ללא כוונת זדון על מנת לשים את הפרשה מאחוריי ולחסוך ניהול משפט שלם בעניין".
2 צפייה בגלריה
אביחי מנדלבליט בכנס שנתיים לפטירתו של מאיר שמגר
אביחי מנדלבליט בכנס שנתיים לפטירתו של מאיר שמגר
אביחי מנדלבליט. לא התעקש על הקלון
(צילום: מוטי קמחי)
כתב האישום מייחס לח"כ דרעי שני אירועים - עסקת גבעת שאול והכנסות מחברת גרין אושן. פרשת גבעת שאול קשורה לעסקת נדל"ן משנת 2013, שבה מכר דרעי לאחיו שלמה נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים. על פי כתב האישום, הדיווחים שהועברו לרשויות מיסוי מקרקעין במסגרת טפסי הדיווח המקוונים (טופס מש"ח), כמו גם חוזה המכירה שצורף, לא שיקפו את מלוא פרטי העסקה, לרבות גובה התמורה. צירוף פרטי העסקה החסרים למש"ח היה מאפשר לרשויות המס לשום את העסקה כראוי ולהעמיד את שווי התמורה על סך 1.6 מיליון דולר (כ-5.8 מיליון שקל), ולא 4.25 מיליון שקל, כפי שדווח. בשל הדיווח החסר לרשויות מיסוי מקרקעין, מס הרכישה שנדרש שלמה דרעי לשלם הופחת שלא כדין. בגין כך נאשם ח"כ דרעי בסיוע לעריכת הצהרה שאינה נכונה.
עו"ד נבות תל צורעו"ד נבות תל צורצילום: עמית שעל
הפרשה השנייה מתייחסת ל"גרין אושן", שהייתה קרן פיננסית להשקעות בארה"ב. ב-2011 היא החלה לשלם לח"כ דרעי עמלת מגייס בגין גיוס משקיע לקרן. לפי כתב האישום, החל מינואר 2013, כשחזר לחיים הפוליטיים, הורה ח"כ דרעי לגרין אושן להעביר את סכומי העמלות שלהם היה זכאי לאחיו שלמה. בהתאם, בשנים 2015-2013 שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף שקל כנגד חשבוניות ייעוץ. דרעי לא כלל את ההכנסה בסך 101,074 שקל בדוח שהגישה החברה בבעלותו ל-2013, וכן לא ניהל פנקסי חשבונות ולא הגיש את דו"חות החברה שבבעלותו לרשויות המס לשנים 2015-2014, ובכך נמנע מלדווח בפני פקיד השומה על הכנסה בסך כ-534 אלף שקל לשנים אלו. בגין פרשה זו הוא נאשם בעבירות של הכנת דו"ח וידיעות לא נכונים וכן אי הגשת דו"ח ואי ניהול פנקסי חשבונות.
את המשא ומתן מטעם דרעי ניהל עו"ד נבות תל צור, שמסר: "אני מברך על הסדר הטיעון שמביא לסיום חקירה ממושכת ועינוי דין חריף שנגרם לדרעי. ההסדר מגלם עבירות מס של אי-דיווח שהתרחשו במחדל וברשלנות, והמצויות ברף חומרה נמוך. הסדר הטיעון משקף נטילת אחריות ונכונות לשאת במחיר אישי וציבורי כבד, חרף העובדה שמדובר בשאלות מיסוי שבמקרים רבים אחרים התבררו ונידונו במישור האזרחי בלבד".