דרמה במשפטו של ראש העיר קריית מוצקין חיים צורי, מוותיקי ראשי העיר בישראל, המואשם בבית המשפט המחוזי בחיפה בעבירות שחיתות. בית המשפט המחוזי בחיפה, נעתר לבקשת ynet וכלי תקשורת נוספים, והסיר את צו איסור הפרסום, הנוגע לטענתו של צורי על אופן התנהלות הפרקליטות ובקשתו להורות על ביטול כתב האישום ופתיחת חקירה משטרתית בנושא.
3 צפייה בגלריה
דיון בעניינו של חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין, במחוזי חיפה
דיון בעניינו של חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין, במחוזי חיפה
חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין, בדיון במחוזי חיפה
(צילום: גיל נחושתן)
כעת מותר לפרסם כי בפני שני שופטי בית המשפט המחוזי בחיפה, הוגש מסמך מזויף לכאורה הנוגע "לפלט שיחות טלפון" של בכיר בפרקליטות המדינה עם קרוב משפחתו של המתלונן הראשי בתיק נגד צורי, ציקי אבישר, שהוא גם יריבו הפוליטי המר שמתמודד מולו בבחירות ביום שלישי. אותו בכיר הוא עו"ד ד"ר חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. המסמך הוגש תחילה לשופט גיל קרזבום, שהורה על המשך בירור הטענות בפני השופט ניצן סילמן.
צורי, שהושעה מתפקידו לאחר שהוגש נגדו כתב האישום, נאשם בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, שיבוש מהלכי משפט, קבלת דבר במרמה ופגיעה בפרטיות. בסוף חודש ספטמבר, עוד לפני פתיחת שלב ההוכחות במשפט, ביקשו סנגוריו לקיים דיון מקדמי, בו ביקשו לפתוח בחקירה נגד בכיר בפרקליטות.
הסנגורים הגישו לשופט גיל קרזבום פלט שיחות טלפון, בשמו של צורי, והעלו טענות בדבר אופן התנהלות הפרקליטות בפרשה. הם ביקשו להורות על ביטול האישום ולפתוח בחקירה משטרתית.
על פי אותו הפלט, הפרקליט הבכיר עו"ד ד"ר חיים ויסמונסקי, שהיה הפרקליט הממונה בתיק ולימים גם ערך את השימוע לחיים צורי לפני ההחלטה על הגשת כתב האישום, עמד כביכול בקשר טלפוני רציף בעת התנהלות החקירה, עם קרוב משפחתו של המתלונן הראשי בתיק, ציקי אבישר. ההגנה טענה בדיון כי עו"ד ויסמונסקי, לא משך ידו מניהול החקירה ו"לא סיפר על אותה ההיכרות". סנגוריו של צורי, עורכי הדין תמי אולמן, יובל זמר, שאדי סרוג'י ויעקב שלומוביץ, העלו טענות קשות בדבר התנהלות הפרקליטות. בשל אותו פלט, החליט בית המשפט על עיכוב בפתיחת שמיעת הראיות עד לקבלת הממצאים באשר לטענות שהועלו.
בהמשך, השופט ניצן סילמן ששמע את טענות ההגנה והתביעה, הורה על הזמנת מסמכים מחברת פלאפון שכללו פלטי שיחות. כאשר אלו התקבלו, התברר כי אינם זהים לפלט שהגישו צורי וסנגוריו לבית המשפט. "הבהרתי, כי המרחק בינם לבין אשר הוצג במקור – הנו כרחוק מזרח ממערב", ציין השופט. הוא ביקש מחברת פלאפון הסבר כיצד הם מסבירים את הסתירה, וזו השיבה בין השאר, כי הפלט שהיא הוציאה הוא הפלט הנכון.
בהחלטתו להתיר את הפרסום לבקשת כלי התקשורת, כתב השופט ניצן סילמן, בין השאר, כי "מדובר בעניין ציבורי המתייחס לאיש ציבור, יש בכך להעצים אינטרס הציבור", הוסיף השופט. "מצויים אנו ערב בחירות מקומיות. העיתוי מצדיק כי לבוחרים יהיה מירב המידע האפשרי".
3 צפייה בגלריה
דיון בעניינו של חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין, במחוזי חיפה
דיון בעניינו של חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין, במחוזי חיפה
עורכת הדין תמי אולמן בדיון בבית המשפט
(צילום: גיל נחושתן)
עו"ד אולמן אמרה אז בתום הדיון כי "טענו היום טענות מסוימות בפן המשפטי. בית המשפט שמע את הטענות שלנו, התייחס באופן רציני ביותר. ימים יגידו כמה צודק צורי שבעצם הפלילו אותו על לא עוול בכפו, כך הוא טען מהרגע הראשון. אנחנו פה כדי להביא לביטול כתב האישום, וזו הייתה הטענה שלנו".
עו"ד זמר אמר אז כי "לא בכל יום אנחנו שומעים שופט מחוזי אומר לפרקליטות, 'דעו לכם, עלולה להיווצר סיטואציה שבה גורם כזה או אחר בפרקליטות עלול להיות חשוד בפלילים'. זו אמירה שלא שמענו אף פעם שופט בישראל אומר. זו סיטואציה שמעולם לא התעוררה, ואני חושב שזה יום עצוב שסיטואציה כזו מתעוררת כי הטענות ששמענו היום באולם, טענות שצריכות להדיר שינה מעיניו של כל אזרח במדינת ישראל, לא מעיניו של ראש רשות מקומית".
צורי, שכיהן כראש עיר מאז 1993, מואשם בין השאר, בכך שהשתמש בתפקידו הציבורי וניצל את כוח משרתו כדי להביא להעסקתם של תושב העיר ואשתו בעבודות שונות בעירייה. אותו תושב, לפי כתב האישום, העביר לצורי תכנים מתוך סיעה שהתמודדה נגדו בבחירות לרשויות המקומיות.
באישום נוסף, מואשם צורי בפגיעה בפרטיותם של תושבי קריית מוצקין שלא כדין, בכך שהשתמש בידיעות על ענייניהם הפרטיים שנמסרו לעירייה לטובת ניהולה השוטף, לטובת צרכיו האישיים-פוליטיים.
3 צפייה בגלריה
יובל זמר, מייצג את דניס מוקיון
יובל זמר, מייצג את דניס מוקיון
עורך הדין יובל זמר
(צילום: אביהו שפירא)
בנוסף, נאשם צורי בקבלת כספים במרמה מתקציב העירייה, שבהם השתמש כדי לפתח תוכנת מאגר מידע משודרגת, שיועדה לשרת בין היתר את צרכיו האישיים-פוליטיים. עוד נטען כי בעקבות פרסום כתבה שחשפה את החשדות לביצוע המעשים שיוחסו לצורי באישום השני, ועל רקע פנייה מקדימה לעירייה לקבל תגובה לנטען בכתבה, צורי ביצע פעולות שונות בכוונה למנוע או להכשיל חקירה פלילית, בין היתר על ידי העלמת ראיות.
נאשם נוסף בתיק הוא יוסי דואק, איש עסקים ובעל מקומון באזור הקריות שנחשב למקורבו של צורי. לדואק מיוחסת עבירה של לקיחת שוחד. הוא כופר במיוחס לו באמצעות עו"ד רועי קרן, שאף הצטרף לבקשה להורות על פתיחה בחקירה וביטול כתב האישום נגד מרשו.
ציקי אבישר מסר בתגובה: "חיים צורי הושעה מתפקיד ראש העיר, אך זה לא מפריע לו להמשיך לבזות את בית המשפט ולרמות את הציבור והחוק מתוך מטרה ברורה להיאחז בכיסא. מחר תהיה לתושבי מוצקין הזדמנות מצויינת להחליט האם לתת את הכח לעבריין סדרתי או להביא למוצקין רוח חדשה, עירייה מקצועית ויציבה ל-5 שנים".
עורכי הדין תמי אולמן, יובל זמר ויעקב שלומוביץ, מסרו: "ראש העיר חיים צורי מתמודד לראשות העיר. יש לציין כי המשפט יימשך שנים (התלונה הוגשה ב-2017 - ל"א), ולקח לפרקליטות כמה שנים להגיש את כתב האישום. בכל אופן ראש העיר מנהל את המשפט ומקווה כי יזוכה בסופו של ההליך".