בן זאיד עם ראש הממשלה בנט באבו דאבי בדצמבר 2021
(צילום: עומר מירון, לע"מ)

המועצה הפדרלית של איחוד האמירויות הודיעה בצהריים (שבת) כי בחרה למנות את שליט אבו דאבי, מוחמד בן זאיד בן ה-61, לנשיא איחוד האמירויות. בן זאיד, ששימש בשמונה השנים האחרונות שליט האמירויות בפועל, יחליף בתפקיד את אחיו, חליפה בן זאיד, שהלך אתמול לעולמו בגיל 73.
5 צפייה בגלריה
שימש שנים השליט בפועל. בן זאיד
שימש שנים השליט בפועל. בן זאיד
שימש שנים השליט בפועל. בן זאיד
(צילום: AP)
הנשיא החדש של האמירויות, מוחמד בן זאיד, החזיק עד היום בתואר יורש העצר. הוא היה למנהיג הראשון במפרץ הפרסי שמכונן יחסים עם ישראל, כחלק מניסיונו להגדיל את כוחה של איחוד האמירויות באזור.
בן זאיד מונה ליורש העצר של אבו דאבי בנובמבר 2004, והוא בנו השלישי של השייח זאיד בן סולטן אל-נהיאן, שייסד את איחוד האמירויות. מאז 2014 הוא היה המנהיג בפועל, אחרי שאחיו, חליפה בן זאיד, עבר שבץ מוחי. מאז השבץ מיעט האח להופיע בציבור.
5 צפייה בגלריה
יורשי העצר של סעודיה והאמירויות
יורשי העצר של סעודיה והאמירויות
עם מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי. אחד כבר הפך לשליט רשמית
(צילום: AP)
הנשיא החדש של האמירויות נולד ב-1961, למד באקדמיה הצבאית המלכותית סנדהרסט בבריטניה, ולאחר מכן התגייס לצבא. הוא היה בין היתר מפקד חיל האוויר של האמירויות וכיהן גם בתור גנרל בצבא.
החלטת המועצה הפדרלית היום, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של איחוד האמירויות, התקבלה פה אחד על ידי מנהיגי שבע האמירויות המרכיבות את המדינה. זו הייתה הפעם השלישית בהיסטוריה שבה הועבר השלטון במדינה מאז שהפכה לעצמאית ב-1971. "אנחנו מברכים אותו ובוטחים בו. עמנו בוטח בו", כתב שליט דובאי, שייח מוחמד בן ראשד אל-מקטום בעמוד הטוויטר שלו אחרי הבחירה. "כל המדינה מובלת על ידיו כדי שייקח אותה בדרכי התהילה והכבוד".
5 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ מכלית מוחמד בן זאיד אאל נהיאן
דונלד טראמפ מכלית מוחמד בן זאיד אאל נהיאן
דונלד טראמפ עם בן זאיד. המתווך והראשון במפרץ הפרסי שהחליט לכונן שלום עם ישראל
(צילום: AP)
5 צפייה בגלריה
מוחמד בן זאיד, עבד אל פתאח א סיסי, נפתלי בנט
מוחמד בן זאיד, עבד אל פתאח א סיסי, נפתלי בנט
רה"מ בנט, נשיא מצרים א-סיסי ובנט בפגישתם המשולשת בשארם
(צילום: לשכת נשיא מצרים)
בעקבות מותו של הנשיא לשעבר חליפה בן זאיד הכריזה המדינה על תקופת אבל של 40 יום ועל הפסקת העבודה בכל משרדי הממשלה והמגזר הפרטי למשך שלושה ימים. לצד זאת הורו הרשויות באמירויות על הורדת הדגלים לחצי התורן. חליפה בן זאיד היה לאזרחים לסמל בלבד בשנים האחרונות, לנוכח מצבו הבריאותי הרופף.
מוחמד בן זאיד, בהיותו שליט האמירויות בפועל, החליט לכונן שלום רשמי עם ישראל באוגוסט 2020, בתיווכו של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ. ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שהיה בתפקיד בעת כינון ההסכמים, לא נפגש בפומבי עם בן זאיד מעולם. מי שעשה זאת היה מחליפו של נתניהו, ראש הממשלה נפתלי בנט, שהמריא בדצמבר האחרון לאבו דאבי – שם פגש את בן זאיד בארמונו הפרטי במשך ארבע שעות.
5 צפייה בגלריה
פגישת בשאר אסד ומוחמד בן זאיד באיחוד האמירויות
פגישת בשאר אסד ומוחמד בן זאיד באיחוד האמירויות
בן זאיד עם אסד. רצון לדחוק את איראן - וחזרה ללגיטימציה
בפגישתם אמר בן זאיד כי הוא מקווה שהביקור של בנט באיחוד האמירויות יקדם את שיתוף הפעולה לטובת שני העמים וכלל האזור. הוא הוסיף כי איחוד האמירויות מתבססת ביחסי החוץ שלה על עקרונות של כבוד הדדי, חיים משותפים והפצת ערכי השלום. בנט פגש את בן זאיד בהמשך גם בפגישה משולשת בשארם א-שייח שבסיני במרץ האחרון. בפגישה שבה השתתף נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי, שוחחו המנהיגים בין היתר על החשש מפני הסכם גרעין עם איראן.
בחודש מרץ האחרון הפתיע בן זאיד את העולם הערבי, וגם עורר את חמתה של ארה"ב. הוא הזמין את בשאר אסד לארצו, בביקור הראשון של אסד במדינה ערבית כלשהי מאז פרוץ מלחמת האזרחים בארצו לפני 11 שנים. הביקור היווה עדות דרמטית לקבלתו מחדש של אסד לחיק העולם הערבי, קבלה שמאחוריה עומדים שלל גורמים: ההבנה המתגבשת שאסד ניצח בפועל במלחמת האזרחים, הרצון להרחיק את איראן מסוריה – והחשש של מדינות המפרץ מההשלכות של הסכם הגרעין המתגבש מול טהרן.