צה"ל הודיע הלילה (בין ראשון לשני) סמוך לחצות על הסרת ההגבלות של פיקוד העורף האוסרות על קיום פעילות חינוכית, שעליהן הוחלט לפני המתקפה האיראנית על ישראל - אבל לרשויות לא ניתנה התרעה מוקדמת על כך, וברובן לא ניתן היה לפתוח במועדן את המסגרות, ובהן "בית הספר של החגים". ההגבלות, שכללו גם איסור על התקהלות של יותר מ-1,000 בני אדם, הוסרו בחצות.
מפקד פיקוד העורף עונה לביקורת
(צילום: דובר צה"ל)

גורמים ברשויות המקומיות זעמו הבוקר: "איך ניתן לפתוח מערכת חינוך מחצות להבוקר? זה לא לחיצת כפתור, הם לא למדו כלום מתקופת הקורונה שבה החליטו בכל יום על מתווה אחר בלי זמן תגובה. הטרלול והסחרור של המערכת הם הזיה, ההורים משגעים את המוקד מאמצע הלילה ומצפים לפתיחת המסגרות".
מפקד פיקוד העורף, אלוף רפי מילוא, ענה לביקורת ואמר: "אתמול במהלך שעות הערב והלילה ביצענו הערכת מצב לגבי ההגבלות. רק לקראת חצות התגבשה ההבנה וההחלטה להסרת ההגבלות, מתוך רצון לאפשר הקלה במדיניות ההתגוננות לצד שמירה על הביטחון".
לדבריו, "מתוך רצון לפתיחת המשק ולחזרה של ההורים לעבודה החלטנו בחצות להסיר את המגבלות על החינוך וההתקהלויות. אני מודע לקושי של ראשי הרשויות והמועצות האזוריות והמקומיות להתארגן במהלך שעות הלילה, לכן החזרה הייתה הדרגתית. אנחנו במלחמה ארוכה, ויכולים להיות שינויים גם בימים הקרובים לאור הערכת מצב".
2 צפייה בגלריה
הנחיות פיקוד העורף
הנחיות פיקוד העורף
ההנחיות המעודכנות
"הנהלת האיגוד מצרה על דרך קבלת ההחלטה לפתוח בחיפזון את מערכת החינוך", אמר יו"ר איגוד מנהלי מחלקות חינוך ברשויות המקומיות, שי פרוכטמן. הוא הוסיף: "אם מישהו חושב שאין מחיר להפעלת מערכת החינוך בלחיצת כפתור, הוא טועה. הנהלת האיגוד מבינה את הצורך בשגרה ומבינה את הצורך להפעיל את מוסדות החינוך בשגרה ובחירום. אולם, זמן ההתארגנות לפתיחת המוסדות של מערכת החינוך איננו בלחיצת כפתור. מדובר על גיוס צוותים, בדיקה שיש הסעות אבטחה והזנה".
במרכז השלטון המקומי אמרו: "פתיחת מסגרות חינוך דורשת התארגנות והיערכות מסודרת, הכוללת הפעלת צוותי חינוך, הסעות, הזנה ועוד. זה לא נעשה בלחיצת כפתור, ודורש זמן התארגנות מראש. הנחתת הודעות באמצע הלילה, מבלי לתאם עם השלטון המקומי, זה חוסר אחריות ומשקפת את הניתוק מהציבור. הרשויות המקומיות צריכות להתמודד עם השלכות ההחלטה וזריקת האחריות. השלטון המקומי פועל במהירות בכדי לחזור לשגרת פעילות כמה שיותר מהר עבור התושבים".
בעכו אמנם הודיעו הבוקר כי המסגרות החינוכיות בעיר יפעלו כרגיל, אך ברוב חלקי הארץ ההתרעה הקצרה לא אפשרה כאמור את פתיחתן במועד. ראש העיר גבעתיים, רן קוניק, מחה: "פיקוד העורף הודיע בלילה שחוזרים ללימודים מלאים. איזה יופי, והרשויות המקומיות? כרגיל - שיסתדרו לבד".
עיריית ירושלים הודיעה כבר במהלך הלילה כי כל הפעילויות החינוכיות בעיר יחזרו לסדרן החל מ-10:00 בבוקר; בחיפה ובבאר שבע הודיעו בלילה שלא ייפתחו המסגרות, אך חזרו בהן והחליטו לפתוח אותן ב-10:00 - וכך הוחלט גם ברעננה, הוד השרון, כפר סבא, חדרה, הרצליה, רמת גן, נהריה, רעננה, רחובות, ובראשון לציון; עם זאת, ברוב המקומות נפתחו המסגרות ללא היסעים וללא הזנה, בשל ההתרעה המאוחרת.
2 צפייה בגלריה
לא נעים לראות גן סגור
לא נעים לראות גן סגור
גן סגור. ההתרעה הקצרה לא אפשרה לפתוח מסגרות ביישובים רבים
(צילום: Shutterstock)
ראש העיר הוד השרון אמיר כוכבי אמר ל-ynet כי "בראש פיקוד העורף עומד גבר שכנראה לא יודע כמה זמן לוקח לארגן מסגרות חינוך אחרי שכבר הודיע שלא יתקיימו באופן גורף, ולא מתייעץ. יותר חמור, הוא שכח את תפקידו, שזה החוסן של העורף - ומה זה חינוך אם לא התגשמות החוסן? נהפוך עולמות כדי לתת את השירות הנכון לתושבים, אבל ההודעה המאוחרת פוגעת בזה. קשה להבין את ההתנהלות הזו, מילא שבהתחלה הייתה סודיות - אבל עכשיו? אלה סימפטומים של מרכז שלטון מקומי חלש שאף אחד לא סופר אותו, ושל אנשים על מדים שרוצים למצוא חן".

גם אירועי התרבות חוזרים

בצבא הודיעו אתמול על הארכת ההגבלות עד היום ב-23:00, אך הצעד נעשה בעיקר לאור היבטי הגנה - כדי לוודא שהמתקפה האיראנית הסתיימה. בעקבות הערכת מצב, החליטו בצבא להסיר את ההגבלות ולשנות את מדיניות ההתגוננות. "במסגרת השינויים הוחלט על חזרת הפעילויות החינוכיות בכל רחבי הארץ. באזורי קו העימות ועוטף עזה יתאפשרו פעילויות חינוכיות בכפוף להגבלות", נמסר. "כמו כן, הוסרה הגבלת ההתקהלות באזורים הנמצאים במדיניות ירוקה".
הנחיות פיקוד העורף המקוריות הביאו גם לביטול הפעילות של התלמידים המפונים וכן טיולים של עשרות אלפי חניכי תנועות הנוער. גם מעונות היום, קייטנות הצהרונים וכלל הפעילויות החברתיות במתנ"סים בוטלו. ההנחיות הובילו גם לביטול אירועי תרבות ובכללם ההופעה של עומר אדם שתוכננה להיערך הערב בפארק הירקון בתל אביב. הזמר הודיע שההופעה תידחה ליום חמישי.
ההגבלות הביאו הורים רבים להיעדר מעבודתם אתמול - מאחר שלא מצאו מסגרת לילדים. שירי דדון (48), אמא לשני ילדים מירושלים, הייתה אחת מהם. דדון סיפרה אתמול כי שני ילדיה היו ערים במשך כל הלילה בגלל הלחץ מהמצב. "זה היה קשוח. הילדים שלי לקחו את זה קשה מאוד. הייתה המון חרדה. הילדים נרדמו רק ב-04:00 בבוקר, וכל היום הם היו חסרי סבלנות", אמרה. "תוך כדי זה הייתי צריכה לנקות לפסח, להעסיק אותם, להתעדכן בחדשות כדי להבין מה קורה. מחר בינתיים אין מסגרות. זה טיפשי בעיניי. מה הבעיה להחזיר את מסגרות החינוך אם האיום הוסר והכול תקין? למה נתב"ג יכול לעבוד ומסגרות החינוך לא? עוד יום כזה בשבילי זה קשוח ממש, לא יודעת איך אשרוד".
דרור, אב לשתי בנות מחיפה, הוסיף אתמול: "לוקחים עוד יום של הגברת ערנות מחשש שלא יקרה כלום, ואת זה אנחנו ההורים משלמים - לא הולכים לעבודה כבר יומיים, זה ממש מיותר. נשארים עם הילדים בבית בלי קייטנות פסח ומסגרת חינוכית, והכול בגלל חשש שלא ממש ברור. זה מאוד מבאס להתחיל ככה את החופשה של פסח עם הילדים".
שרית ישנה בלילה בין שבת לראשון עם שלושת ילדיה בממ"ד בקריית אתא. "בערב שלפני התקיפה קיבלנו הודעה מהגננת שעל-פי הנחיות פיקוד העורף אין גני ילדים. הבנו שהולכת להיות מתקפה של האיראנים נגד ישראל באזורים שונים, ואיש לא מסתכן. למזלנו לא היו שום אזעקות בגזרה שלנו", ציינה אתמול. "קמנו בבוקר, ראינו שהעסק די מאחורינו, ושמחנו מאוד. הילדים נשארו איתי אתמול בבית, מחר בעלי ישמור עליהם. זה היום הראשון של חופשת הפסח, מורכב מאוד להעסיק שלושה ילדים, אבל אין מה לעשות. זה מצב של מלחמה. עם כל הקושי - העיקר שהכול מאחורינו".
פורסם לראשונה: 00:05, 15.04.24