3 צפייה בגלריה
כליל ליד קברה של חנה סנש
כליל ליד קברה של חנה סנש
"אני בטוחה שבעתיד עוד אכתוב עליה". כליל ליד קברה של חנה סנש
(צילום: יואב דודקביץ)
כליל שמש, תלמידת י"ב מירושלים שמגדירה עצמה כמעריצה של הלוחמת והצנחנית חנה סנש, הייתה מספיק עירנית כדי לשים לב לטעות שאף אחד לא ראה במשך יותר מ-70 שנה. שמש, שביקרה במצבה של סנש בהר הרצל, גילתה שתאריך הלידה שנכתב על מצבתה איננו נכון. על המצבה נכתב עד לא מכבר כי נולדה בכ"א בתמוז, ואילו סנש נולדה בי"א בתמוז.
"תמיד התעניינתי בסיפור חייה של חנה סנש", סיפרה שמש. "בכיתה י"א החלטתי לכתוב את עבודת הגמר בספרות על השירים שלה ואיך הם משתקפים בביוגרפיה שלה. במהלך התחקיר נתקלתי בתמונה של הקבר שלה וראיתי שהתאריך לא תואם את מה שידעתי. חיפשתי את תעודת הלידה שלה באתר של הספרייה הלאומית והצלבתי אותו עם לוח השנה העברית של אותה שנה, ובאמת הייתה טעות. הגעתי להר הרצל יחד עם אבא שלי וראינו שעל המצבה אכן היה חקוק התאריך השגוי".
אביה של שמש פנה לאחראי על המצבות בהר הרצל, שאמר להם שיעביר את פנייתם למשרד הביטחון, ולאחר מספר חודשים עדכן אותם שהטעות תוקנה. לפני מספר ימים הגיעה שמש שוב להר הרצל כדי לראות את המצבה החדשה. "אני שמחה שתיקנו את זה. הרגשתי שזה המעט שאני יכולה לעשות", היא אומרת. "דמות כל כך גדולה בהיסטוריה, מן הראוי לכבד את זיכרה עם פרטיה הנכונים. אני לא מרגישה שעשיתי משהו גדול, אבל אותי זה ריגש".
3 צפייה בגלריה
"עלתה לארץ לבד ובחרה להילחם". חנה סנש
"עלתה לארץ לבד ובחרה להילחם". חנה סנש
"עלתה לארץ לבד ובחרה להילחם". חנה סנש
(צילום: באדיבות ארכיון מורשת)
3 צפייה בגלריה
כליל ליד קברה של חנה סנש
כליל ליד קברה של חנה סנש
טעות שאף אחד לא ראה במשך יותר מ-70 שנה. המצבה של חנה סנש
(צילום: יואב דודקביץ)
"סנש היא דמות להערצה בשבילי" הוסיפה שמש, חובבת היסטוריה בדגש על מלחמת העולם השנייה, שבשנה הבאה תדריך ב-"יד ושם" במסגרת שירות לאומי. "היא עלתה לארץ לבד ובחרה להילחם. התחברתי מאוד לשירים שלה, הייתה לה נפש עדינה מאוד. אני בטוחה שבעתיד עוד אכתוב עליה או אעסוק בסיפור חייה".
ממשרד הביטחון נמסר: "אגף משפחות, הנצחה ומורשת מבצע פרויקט מקיף להחלפת מצבות ישנות בבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. בעקבות פנייה של תלמידה אל עובדי האגף, התגלתה טעות בתאריך הלידה של חנה סנש, שנעשתה בתום לב עם הבאתה לקבורה בישראל בשנת 1950. המצבה הוחלפה ותאריך הלידה תוקן".