נציבות שירות המדינה הגישה היום (חמישי) לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בירושלים תובענה משמעתית נגד ציפי נבון, היועצת של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, בגין פרסום שורת פוסטים מסיתים מאז תחילת המלחמה. "במעשיה אלו התבטאה הנאשמת התבטאויות חמורות ופוגעניות אשר אינן הולמות עובדי מדינה, בוודאי שלא עובדת משרד ראש הממשלה, שמועסקת במעון ראש הממשלה", צוין בתובענה.
עוד נאמר בתובענה נגד נבון: "הנאשמת הגדילה לעשות בכך שפרסמה פרסומים פוגעניים ומפלגים אלו בתקופת מלחמה, כשעם ישראל מתאחד למאבק באויב המר, ואזרחי ישראל נרתמים לסייע למאמץ המלחמה, לחיילים, לתושבים שניצלו מהתופת ואיבדו את כל רכושם, בכל דרך אפשרית. במעשיה המתוארים לעיל, פגעה הנאשמת במשמעת שירות המדינה, הפרה את הוראות תקשי"ר, לא קיימה את המוטל עליה כעובדת מדינה והתנהגה התנהגות שאינה הולמת את תפקידה כעובדת מדינה ושעלולה לפגוע בתדמיתו ושמו הטוב של שירות המדינה".
2 צפייה בגלריה
ציפי נבון העוזרת של שרה נתניהו
ציפי נבון העוזרת של שרה נתניהו
ציפי נבון
כך למשל צוין כי ב-8 באוקטובר, יום אחרי מתקפת הפתע של מחבלי חמאס, שיתפה נבון פוסט שבו יש תמונה של גופות בשקיות לפני קבורה, שנכתב בו כי "על זה צריך למחות, להפגין ולחסום כבישים". נבון אף הוסיפה טקסט משלה: "נו חובבי פדופילים, אחים לנשק, סרבני טיס וגיוס, מרוצים עכשיו???", כשהיא מכוונת אל ארגונים ואזרחים אשר מחו נגד מדיניות הממשלה.
ב-11 באוקטובר פרמה נבון פוסט שבו כתבה שלא לצפות בערוצי החדשות 12 ו-13, ולצפות רק בערוץ 14. "מטרתם היא להמשיך להסית, לפלג ולפגוע במורל היהודי במהלך המלחמה, אלו ערוצים של חושך", כתבה נבון.
באותו היום היא פרסמה פוסט נוסף שבו כתבה על ערוץ 12 כי הוא גיס חמישי. "עדיין מתפלשים בהאשמות והורדת מורל. הבוקר, חמישה ימים אחרי הטבח, הם עדיין מברברים על כשל בהסברה העולמית. תתקדמו, נתניהו כבר ברגע הראשון פעל לבדו בעניין הזה בצורה פנומנאלית כמו שרק הוא יודע והביא לנו על מגש כסף את ביידן ורוב מדינות העולם, בצורה הכי מחויבת שיש. אתם ערוצי השנאה והרעל, שהסתתם נגדו בכל פעם שטס לחו"ל ובלבלתם את השכל על בזבוז ועוד שטויות למיניהם, מעולם לא טרחתם לציין את האמת שכל נסיעה נועדה רק לחזק את ישראל".
ב-12 באוקטובר פרסמה נבון פוסט של אדם אחר שהעלה תמונה של אישה וכתב כי היא יהודייה ונשואה למחבל ש"איך שהוא ידע על המסיבה ברעים". נבון הוסיפה את הכיתוב "אמיתי?". לפי נציבות שירות המדינה, בכך פרסמה נבון מידע פוגעני שכלל פרטים אישיים של אזרחים, מבלי לדעת אם יש אמת כלשהי בפרסום.
בפוסט נוסף ב-12 באוקטובר, כתבה נבון כי "צריך לתבוע את סמדר פרי, את ערוץ 12, את ynet ואת כל מי שיעז לפמפם את הידיעה השקרית של פרי על שיחת ההתראה של המצרים עם נתניהו". למחרת היא פרסמה פוסט שבו כתבה: "רובוטי המחאות מהשמאל, חלאות חסרות רגישות, מלאי שנאה ורעל, לא מפסיקים להפגין ולהסית גם בעת קשה זאת.
"אנשים לא יודעים את נפשם מעצם הזעם והכאב על המראות הקשים של נערות נאנסות, ילדים ערופי ראש, משפחות שרופות, וחיילים מרוטשים והם באכזריות בלתי נלאית ממשיכים בהפגנות, מנופפים סדין אדום מול נפשם הפצועה של אזרחי ישראל עם שלטים מקנטרים. די כבר יצורים רקובים שכמותכם, הרסתם אותנו, הרסתם את המדינה. לעזאזל איתכם, לפחות בימים הנוראים האלה, תנו לנו להתאבל בשקט. תנו לנו. תנו לנו להילחם ולנצח, תנו לנו להיות".
2 צפייה בגלריה
פוסט נגד קבוצת שמאשימה את נתניהו במחדל
פוסט נגד קבוצת שמאשימה את נתניהו במחדל
אחד הפוסטים שפרסמה נבון
ב-13 באוקטובר שיתפה נבון תמונה של קבוצת פייסבוק בשם "אשם מחדל 23", שבה יוחסה לראש הממשלה בנימין נתניהו אחריות למחדל. נבון הוסיפה כיתוב: "עוד לא סיימנו לקבור את מתינו, אנחנו רק בתחילתה של המלחמה, והבוגדים מהשמאל ממשיכים בהסתה". למחרת היא שיתפה פרסום עם תמונה של אישה שמתגוררת באילת עם תכנים לכאורה בעד תומכי טרור. נבון הוסיפה כיתוב: "ואתם שואלים אם באמת יש יהודונים בוגדים בתוכנו, אני מאמינה שכן והמון".
בתובענה צוין כי נבון הסתבכה כבר בעבר בהליך משמעתי בעקבות פרסומים פוגעניים נגד חברי כנסת, שרים, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, יו"ר ועדת הבחירות ומבקר המדינה. בספטמבר 2019 נערך לה שימוע אצל ממלא-מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הובהרו לה האיסורים שחלים עליה כעובדת מדינה והיא נדרשה לחדול מהתנהגות זו.
נבון, שמלווה את שרה נתניהו עוד מהקדנציה הראשונה של ראש הממשלה, התחייבה בינואר 2022 בפני גורמים רשמיים לחדול מפרסום אמירות פוגעניות ומעליבות. נציבות שירות המדינה הורתה אז למנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי לערוך לנבון שימוע לפני השעיה, אך היא הודיעה שנותרה חולה בביתה.