2 צפייה בגלריה
משטרה
משטרה
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
"הנאשם קצין משטרה בכיר, מומחה בתחום החקירות. מדובר במי שבקיא בחוק ובהכרת הגבולות בין מותר ואסור". כך כתבה שופטת בית משפט השלום בחיפה, טל תדמור זמיר, שגזרה אתמול (יום ג') תשעה חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות על סגן-ניצב בדימוס שלמה מנחם (57), שהורשע בעבירות של ריבוי נישואין, שימוש לרעה בכוח המשרה, פגיעה בפרטיות ובעבירה לחוק המרשם הפלילי.
בכתב האישום נגד הקצין נטען כי הוא היה נשוי מ-1987 עד לאוקטובר 2018, מה שלא הפריע לו, בעודו נשוי, לשאת ב-2011 אישה נוספת בטקס חופה וקידושין שנערך באמצעות רב. התביעה טענה כי בשתי הזדמנויות שונות בשנים 2016-2015, ניצל הקצין את סמכותו במשטרה - והורה מתוקף תפקידו לאכן את הטלפון הנייד של אשתו השנייה לצורך מעקב אחריה.
התביעה טענה כי סגן-ניצב מנחם, שבמסגרת תפקידו היה בעל גישה למאגרי המידע המשטרתיים הממוחשבים, נעתר לבקשת בת זוגו השנייה כדי להוציא פרטים על אודות זוגתו הנוכחית של הגרוש שלה. "בעשרות הזדמנויות שונות, חדר הנאשם שלא כדין למאגרי מידע והפיק מתוכם מידע על אודות הגרוש של המתלוננת ועל אודות זוגתו של הגרוש, לרבות מידע על אודות בני משפחתה של בת הזוג".

"הקצין הושעה ובהמשך פוטר"

ואולם בכך לא תמו מעשיו של הקצין. הוא חדר עשרות פעמים למאגרי המידע המשטרתיים והפיק מתוכם מידע על אודות אשתו השנייה, ועיין בתיק חקירה שנפתחו נגד הגרוש שלה, בעקבות תלונות שהגישה נגדו. "הנאשם ניצל את הרשאתו כקצין משטרה, הוסיף באחד מתיקי החקירה שנפתחו נגד הגרוש של המתלוננת 'סיכום תיק', ובמועד נוסף, הורה על גניזת אחד מתיקי החקירה נגד הגרוש".
בעקבות פתיחת החקירה נגדו והגשת כתב האישום, מנחם הושעה משירותו במשטרה ובהמשך פוטר. הוא החל בלימודי עריכת דין, וביקש מבית המשפט לבטל את הרשעתו כדי שלא לפגוע ביכולתו לעסוק בתחום עריכת הדין.
מנחם הודה על דוכן העדים כי טעה, עשה מעשים שלא ייעשו, ומרגיש חרטה עמוקה. הוא סיפר כי עבר בחייו דברים קשים וחווה חוויות שככל הנראה צפו, כמו המקרה שבו הגיע לטפל באירוע כקצין משטרה, לאחר פיגוע, וראה את אחותו ירויה בראשה. "אני מבקש שבית המשפט ינקוט כלפיי מידת רחמים, ייתן לי הזדמנות ויאפשר לי להיות יעיל ומועיל במה שאני טוב בו", ביקש.
התביעה ביקשה לדחות את בקשת הקצין שלא להרשיעו. השופטת אכן דחתה את הבקשה. "אני סבורה כי חומרת העבירה של ריבוי נישואין, כשלעצמה, אינה מאפשרת הימנעות מהרשעה, קל וחומר כאשר לעבירה זו נלוות עבירות חמורות נוספות של פגיעה בפרטיות ושימוש בכוח המשרה – מעשים שמחייבים הוקעה", ציינה השופטת תדמור.
2 צפייה בגלריה
    עורכי הדין גלעד וזברוב
    עורכי הדין גלעד וזברוב
עורכי הדין גלעד וזברוב
בנוסף לעונש המאסר שהומר לעבודות שירות, נגזרו על מנחם, תושב זכרון יעקב, גם מאסר על תנאי של חצי שנה למשך שלוש שנים אם יעבור בטווח הזמן עבירה של ריבוי נישואין ועבירה של פגיעה בפרטיות. הוא גם חויב לפצות את בת זוגו לשעבר ב-8,000 שקל.
סנגוריו של מנחם, עורכי הדין משה גלעד וולנטין זברוב, אמרו: "מרשנו הוא קצין משטרה שעשה כל חייו למען השירות הציבורי. קצין מצטיין במשך עשרות שנות שירותו. מדובר בגזר דין בערכאה ראשונה, אנחנו נלמד אותו ונשקול את צעדינו".