האזינו: שיחה עם הסדרן שהתעמת עם בן גביר

שני הסדרנים שהתעמתו אמש (יום ג') עם ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) בחניון בגני התערוכה בתל אביב אמרו שהופתעו מהתנהגותו של הח"כ. במהלך ויכוח שפרץ בין בן גביר לשני הסדרנים, תושבי מזרח ירושלים, שלף הח"כ אקדח וצעק לעבר אחד מהם: "אם אתה תאיים עליי אני אטפל בך".
מחמד אמג'ד שויגי, אחד מהסדרנים, סיפר בשיחה עם ynet: "עבדנו בחניון רכבים בתל אביב בגני תערוכה, ראינו מישהו שעומד על המדרכה במקום שבו אסורה חנייה, באדום ולבן. אמרתי לו 'אסור לעמוד פה' וביקשתי ממנו לחנות בפנים. לא ידעתי בהתחלה מי הוא. הוא כעס ואמר לנו: 'אתם גזענים, ערבים גזענים'. הוא דיבר בצורה מגונה".
בן גביר מנופף באקדח בעימות עם סדרנים בגני התערוכה

(צילום: שמוליק דודפור)

לדברי שויגי, "אמרתי לו 'אני רוצה לעזור לך, מה הבעיה שלך'. הופתעתי כשהוא אמר למלווה שלו 'תן לי את הנשק שלך ואני אראה לך מה אעשה להם'. הוא לקח את הנשק, הרים אותו ואיים. הוא רצה לירות בנו תוך שהוא אומר: 'אני אעשה משהו ואני אביא את המשטרה'. אז הגיע האחראי על המקום ובן גביר הזמין משטרה. אנחנו נחקרנו במשרדים ואמרנו לשוטרים את כל מה שהתרחש".
שויגי הוסיף כי "זה מעשה חמור מאוד, על המשטרה לחקור את בן גביר. הוא יכול היה לרצוח אותנו. אסור לעבור על זה בשתיקה, אחרת הוא ירצח אנשים במקום אחר בטענה שמישהו איים עליו. הסרטונים מוכיחים שהוא איים והיווה סכנת לחיינו. ח"כ שמדבר בצורה כזו, מקומו לא צריך להיות בכנסת. מקווה שתהיה התקדמות בעניין ושהוא באמת ייחקר".
3 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר מנופף באקדחו בעימות עם מאבטחים בגני התערוכה
איתמר בן גביר מנופף באקדחו בעימות עם מאבטחים בגני התערוכה
"זה הפך מהר לאיומים". בן גביר מנופף באקדח בעימות עם הסדרנים בגני התערוכה
ח"כ בן גביר, מצדו, מתעקש שהסדרנים איימו עליו והוא חש מאוים. "זה התחיל כוויכוח על חנייה, כשהוא מקלל אותי. שני הגברתנים הללו אמרו לי 'לא תחנה כאן'. אמרתי להם תירגעו, הם קיללו, זה הפך מהר להיות איומים על החיים", אמר בן גביר בריאיון לאולפן ynet. לדבריו, הוא מחזיק את הנשק ברישיון.
"שלפתי אקדח, לא לכיוונם. אבל הם מאיימים עליי, הם אומרים לי 'נהרוג אותך', 'נרביץ לך', 'נזיין אותך'. שלפתי את הנשק, בזכות זה הם לא פגעו בי", הוא הוסיף. "כשהם ראו שיש משטרה, הם נמלטו מהמקום. השוטרים היו יחד איתי וחיפשו אותם. חברת האבטחה הזו, קיבלתי לאורך כל הערב תלונות. הרביצו לאנשים שם. צילמתי אותם מתעמתים שם עם אנשים. זו חברה שצריך לבדוק את התוקף שלה, את האישורים שלה, את ההתנהלות שם".
באגודה לזכויות האזרח, שמייצגת את "קואליציית האקדח על שולחן המטבח" בעתירה לבג"ץ נגד מדיניות רישוי כלי הירייה, מתחו ביקורת חריפה על התנהלותו של בן גביר: "האירוע שבו ח"כ בן גביר מאיים באקדח בגלל ויכוח בחניון ממחיש כיצד תסריט הבלהות שבו אזרחים מתחמשים ומנופפים בכלי נשק ברחובות מתממש. האירוע הזה ממחיש את הסכנות הטמונות במדיניות המקלה להחזקת כלי ירייה שמוביל המשרד לביטחון פנים בשנים האחרונות".
לדבריהם, "כאשר ח"כ מרשה לעצמו לשלוף נשק בנסיבות כאלו הוא מעביר מסר מסוכן מאוד לציבור ועל המשטרה לפתוח בהקדם בבדיקת האירוע. אנו קוראים לשר לביטחון פנים לעצור את מרוץ ההתחמשות בנשקים הפרטיים שהוביל קודמו בתפקיד. המשוואה מאוד ברורה: יותר נשק = יותר אלימות".
בעקבות התקרית, הודיע ארגון החזית להגנת הדמוקרטיה כי יפנה למפכ"ל ולשר לביטחון פנים בדרישה לשלול את רישיונו לאקדח של בן גביר. לדברי אורי זכי, מייסד הארגון: "העובדה שאדם קיצוני כמו בן גביר מחזיק באקדח ושולף אותו מול סדרנים ערבים, רק משום שביצעו את עבודתם וביקשו ממנו לחנות כחוק, היא בגדר פצצה מתקתקת. על השר והמפכ"ל לפעול במהירות לשלילת רישיון האקדח של בן גביר, על מנת למנוע ממנו להמשיך במימוש משנתו הקיצונית כלפי אזרחים ערבים תמימים בהם הוא נתקל".