התיעוד הדרמטי מרגעי הנטרול

מסע דקירות ליד מרכז ביג בבאר שבע: שתי נשים ושני גברים נרצחו בצהריים (שלישי) בפיגוע ליד מרכז ביג בדרך חברון בבאר שבע. שני בני אדם נוספים נפצעו באירוע באורח בינוני ופונו לבית החולים סורוקה. הדוקר, מוחמד אבו אלקיען מחורה, שניסה בעבר להגיע לסוריה ונודע כתומך דאעש, נורה ונהרג במקום על-ידי עובר אורח חמוש.
האירוע התחיל סמוך לשעה 16:15, אז התקבל דיווח על עובדת בתחנת דלק שאותרה מחוסרת הכרה לאחר שנדקרה. כעבור זמן קצר נקבע מותה וכוחות ההצלה קיבלו דיווח על אדם שדורס ודוקר אנשים במרכז הקניות. המחבל דרס למוות רוכב אופניים, יצא מרכבו ודקר אישה שכעבור זמן קצר מתה מפצעיה. לאחר מכן עשה תאונה עם רכבו ודקר אזרח נוסף.
6 צפייה בגלריה
המחבל לאחר שנורה, המחבל עם הסכין
המחבל לאחר שנורה, המחבל עם הסכין
המחבל עם הסכין שלופה במרכז הקניות
6 צפייה בגלריה
מסלול המחבל בבאר שבע
מסלול המחבל בבאר שבע
(המפה באדיבות המרכז למיפוי ישראל)
במשטרה אמרו תחילה כי נבדק חשד שמדובר גם באירוע על רקע פלילי, אך לבסוף הודיעו שמדובר בפיגוע. המפכ"ל קובי שבתאי שהיה בדיון בירושלים עזב אותו באמצע ונסע לזירת הפיגוע, לשם הגיע גם מפקד מחוז הנגב ניצב פרץ עמר.
"מדובר במסע הרג מתועב של מחבל שמוכר לגופי הביטחון וישב בעבר במעצר", אמר שבתאי בזירה. "לא נתקלנו במסע הרג שכזה זמן רב. יש פעילויות בשטח, גלויות ואחרות, על מנת ללמוד את האירוע לעומק. ברמה הארצית הגברנו את הכוננות מחשש לחקיינים. למיטב ידיעתנו הוא פעל לבד".
מדובר במסע הרג מתועב של מחבל שמוכר לגופי הביטחון, ישב בעבר במעצר. מסע רצח שכולל גם דקירה וגם דקירה. לא נתקלנו במסע הרג שכזה זמן רב. יש פעילויות בשטח, גלויות ואחרות, על מנת ללמוד את האירוע לעומק. ברמה המשטרתית הארצית הגברנו את הכוננות מחשש לאירועי חוקי. למיטב ידיעתנו הוא פעל לבד. מסע ההרג ארך שמונה דקות.
בתיעוד מהזירה נראה הדוקר יוצא מהרכב עם סכין ומתחיל להשתולל. עוברי אורח במרכז הקניות התקהלו סביב המחבל, ונהג אוטובוס זינק לעברו ובמשך כמה שניות כיוון אליו אקדח תוך כדי שהעוברים והשבים עודדו אותו לירות בו וצעקו "תן בו". הנהג התמהמה ולבסוף צעיר שהבליח מאחור ירה במחבל בגב כמה פעמים והרג אותו במקום. בתיעוד נראו אזרחים נוספים שיצאו מהחנויות, חלקם עם מקלות מטאטא וחלקם עם טלפונים כדי לתעד את המחבל שרוע על הקרקע.
תיעוד הפיגוע: דרס, יצא מהרכב, דקר - ונורה למוות

6 צפייה בגלריה
הרכב של המחבל
הרכב של המחבל
רכבו של הדוקר
(צילום: חיים הורנשטיין)
6 צפייה בגלריה
המחבל לאחר שנורה
המחבל לאחר שנורה
נהג האוטובוס שניסה לנטרל את המחבל
6 צפייה בגלריה
תיעוד רגעי נטרול המחבל
תיעוד רגעי נטרול המחבל
עובר האורח שירה במחבל
6 צפייה בגלריה
זירת האירוע בבאר שבע
זירת האירוע בבאר שבע
(צילום: אילנה קוריאל)
בתוך כך, הג'יהאד האיסלאמי בירך על הפיגוע ומסר: "אנו משבחים את הפיגוע ההירואי. מעשי ההתנגדות ירתיעו את ישראל. הפיגוע הוא תגובה לפשעי הטרור הציוני בנגב. ישראל לומדת שוב שהעם שלנו לא ייכנע ולא יפיל את דגל הג'יהאד וההתנגדות". גם חמאס בירך על הפיגוע. "אנשינו מוכנים ללמד את ישראל לקח והם לא יפילו את הרובים וימשיכו להתנגד. ההתנגדות תימשך כל עוד הכיבוש נמשך".
בלשכתו של נפתלי בנט מסרו כי ראש הממשלה קיבל עדכון על הפיגוע וערך התייעצות עם המפכ"ל והשר לביטחון הפנים עמר בר-לב. "אני שולח את תנחומיי העמוקים למשפחות הנרצחים בפיגוע הקשה בבאר שבע, ומתפלל לשלום הפצועים", מסר בנט. "האזרחים שירו במחבל הפגינו תושייה ואומץ לב ומנעו קורבנות נוספים. כוחות הביטחון נמצאים בדריכות מירבית. נפעל ביד קשה נגד מבצעי טרור. נרדוף ונשיג גם את סייעניהם".
שר הביטחון בני גנץ הוסיף כי "צה"ל וכוחות הביטחון יפעלו ויפעילו את כלל האמצעים בכדי למנוע אירועי טרור ככל שרק ניתן. נדאג שמי שמעודד את הפיגועים האחרונים או תומך בהם ישלם את המחיר".

עובר אורח התקשר למשפחתה של אחת הנרצחות

ירון אייזקסון, שהיה בדרכו מחנות מוצרי חשמל לקנות שתייה, שמע את הצעקות מאחת החנויות ורץ לעבר המחבל. "התחלתי לצעור לבחור 'תעצור תעצור'. ראיתי אותו דוקר ובנות שברחו מהמקום", סיפר ל-ynet.
"הוא הסתכל עליי, היה קצת בשוק, המשיך לדקור וברח", הוסיף אייזיקסון. "הוא ניסה לברוח עם הרכב, נתקע במכונית וברח. אחר כך ירו בו". מיד לאחר מכן הוא ניגש לאחת הנשים שנדקרו, הבחין שהתקשרו אליה כמה פעמים וצלצל לבעלה ולבני משפחתה. "לא סיפרתי להם מה קרה, רק אמרתי להם להגיע בדחיפות ואת הטלפון נתתי לשוטר", שחזר.
עדי הראייה משחזרים את הפיגוע
(צילום: אילנה קוריאל)

"התחילו לצעוק שיש מחבל בכניסה למבני ויצאנו בריצה", סיפר יניב, מנהל באחת החנויות הסמוכות. "צעקתי על המחבל שיוריד את הסכין ויירד לרצפה כדי למשוך זמן". עד ראייה נוסף סיפר שהוא הבחין במחבל יוצא מהרכב וקופץ על אדם מבוגר ודוקר אותו ללא הבחנה. "אחרי שהוא התמוטט והיה על הרצפה הוא נעמד מעליו ולא ידע מה לעשות", סיפר עד הראייה. "הוא ידע שאין לו איך לברוח כי הוא ריסק את האוטו. התקשרתי למד"א ועדכנתי אותם. המחבל פשוט עמד באמצע".
אדיר ינקו, לירן לוי, אליאור לוי ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הכתבה