2 צפייה בגלריה
מימין חיים רביבו
מימין חיים רביבו
חיים רביבו
(צילום: אבי רוקח)
כדורגלן העבר חיים רביבו חתם היום (ג') על הסדר טיעון עם הפרקליטות במסגרת פרשה 1803 - שהחלה בעקבות החשדות נגד חבר הכנסת דוד ביטן - ולאחר שהואשם במתן שוחד יודה ויורשע רק בסיוע להפרת אמונים. לפי ההסדר, הוא ירצה ארבעה חודשי שירות וישלם 20 אלף שקל קנס.
ההסדר נחתם בין סנגורו של רביבו, אילן סופר, ופרקליטות מיסוי וכלכלה. הוא יוגש בשבוע הבא לבית המשפט וצפוי לקבל אישור.
עו"ד אילן סופרעו"ד אילן סופרצילום: מוטי קמחי
האישום נגד רביבו היה רק אחד מבין כמה וכמה סעיפי אישום בפרשה המסועפת - וביטן עצמו לא מעורב בהאשמות המפורטות בסעיף הזה. לפי כתב האישום המקורי, המשנה לשעבר לראש העיר תל אביב ארנון גלעדי לקח טובות הנאה כספיות משלושה יזמי נדל"ן שונים כדי לממן את פעילותו הפוליטית - ובתמורה סייע להם בקידום הליכים תכנוניים מול גורמי מקצוע בעירייה ובוועדות התכנון. רביבו, שהיה אחד מהיזמים, שילם לגלעדי 10,000 שקל תמורת קידום ענייניו.
בתגובה להסדר הטיעון מסרו בצהריים עורכי דינו של גלעדי, שמואשם כאמור בקבלת שוחד בפרשה, כי "מתחילת הדרך כפר ארנון גלעדי בעבירת השוחד שיוחסה לו שלא בצדק". לדברי עורכי הדין טל שפירא, דפנה וינברג ורעות סרנת, "מחיקת עבירת השוחד ל'נותן השוחד' כביכול, סותמת דה פקטו את הגולל על עבירת השוחד שיוחסה לגלעדי בפרשה זו".
הפרשה המכונה "תיק 1803" היא אחת מפרשיות השוחד המסועפות, המורכבות והגדולות שנחקרו בישראל אי פעם. במרכזה עומד כאמור ביטן עצמו, שאחרי שוויתר על בקשת החסינות שלו הועמד באוגוסט אשתקד לדין בגין שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים. לפי ההאשמות נגדו, ביטן לקח במצטבר שוחד של 715 אלף שקל – וכן ביצע עבירות נוספות במסגרת תפקידיו בעיריית ראשון לציון ובכנסת. עבירות המס לכאורה של ביטן מסתכמות באי-דיווח על סכום של 587 אלף שקל בקירוב.
2 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
ח"כ ביטן. הפרקליטות טוענת לדפוס פעולה שיטתי
(צילום: יואב דודקביץ')
לפי כתב האישום, ביטן רקם שיתוף פעולה עם שורה של קבלנים ויזמי נדל"ן, עסקנים ומאכרים. נטען כי מדובר היה בדפוס פעולה חוזר ושיטתי של מעשי תן וקח ושל כוונות פליליות לכאורה, שמטרתן הייתה לגרוף כסף היישר לכיס של ביטן, של הגורמים ששיתפו איתו פעולה ושל היזמים שעבדו איתו. כל זה במסגרת תמרון שיטתי של הרגולציה העירונית והארצית על ידי איש ציבור. ביטן מכחיש כמובן את האישומים נגדו, וכאשר ויתר על בקשת החסינות שלו נמסר מטעמו שהוא עשה זאת "תוך ביטחון מלא כי בתום ההליך המשפטי יוכרע שלא נפל כל פסול במעשיו וששמו ינוקה מכל רבב".