סוכם קידום חוק חופשת לידה לגברים
(צילום: בראל אפרים)

שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת התחבורה מרב מיכאלי הודיעו היום (רביעי) על קידום חופשת לידה לאבות בתשלום מלא, כחלק מתקציב המדינה הקרוב. במסגרת המתווה, שטעון כאמור את יציבות הקואליציה לאישורו, תינתן חופשת לידה לאבות החל מהשבוע ה-15 לאחר הלידה. המתווה המלא יסוכם עד להגשת תקציב המדינה לשנת 2023 לאישור הממשלה ב-16 ביוני. סוכם כי החופשה תימשך לפחות 14 יום ובתנאי שהאישה תחזור לעבודתה.
הצעד נועד לצמצם את פערי השכר בין גברים לנשים בשוק העבודה, ולאפשר לאבות את הזכות להורות פעילה ולקשר קרוב שבין אב לתינוק/ת, וכן לאפשר לכל ילדה וילד את הקשר הקרוב עם שני ההורים. המתווה החדש צפוי להתחיל מינואר 2023, תנאי הזכאות לאבות יהיה זהה לזה של נשים ויעמוד על 10 חודשי עבודה מתוך 14 החודשים שלפני יום הפסקת העבודה, או 15 חודשים מתוך 22 החודשים האמורים.
1 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן ומרב מיכאלי
אביגדור ליברמן ומרב מיכאלי
השרים ליברמן ומיכאלי בהצגת המתווה
(צילום: רפי קוץ)
שר האוצר ליברמן אמר עם הצגת המתווה: "מדינת ישראל צריכה תקציב והכלכלה הישראלית צריכה ודאות. אחד מאבני היסוד של התקציב לשנת 2023 הוא צמצום פערים בחברה הישראלית ולכן אני שמח להוביל יחד עם השרה מרב מיכאלי מתן חופשת לידה לאבות בתשלום מלא.
"הצעד יאפשר לאבות את הזכות להורות פעילה ולקשר קרוב יותר עם התינוק או התינוקת ויקטין את התמרוץ השלילי להעסקת אימהות. אזרחי ישראל יודעים שיש כאן ממשלה שדואגת להם, לרווחתם ומשדרגת באופן משמעותי את איכות החיים שלהם".
השרה מיכאלי אמרה: "לא כל יום מתגשם חזון שאני נאבקת עליו כמעט 20 שנה. המאבק לשוויון מתרחש בהמון חזיתות כל הזמן. מאוד נדיר שיש דבר אחד, שינוי אחד שיכול להשפיע על הרבה חזיתות בבת אחת. חופשת לידה לאבות היא שינוי בדיוק כזה.
"בחופשת הלידה מתחזק הקשר בין הורה לילדה או הילד, גם מתעצבים התפקידים המגדריים וגם עולם העבודה מתעצב בחופשת הלידה. עכשיו הם יתעצבו באופן שוויוני בהרבה. חופשת לידה לאבות היא דרישה של מפלגת העבודה בהסכמים הקואליציוניים. שר האוצר ואני דיברנו על זה כבר לפני התקציב הקודם והיו הרבה סיבות, יש כאלה שהוא לא הזכיר אותן. אבל עכשיו סוף סוף הצלחנו".

כיום: רק אחוז מהגברים מממשים את האפשרות

בישראל מתרחשות כ-180 אלף לידות משנה, כ-130 אלף נשים זכאיות לתשלום בתקופת ההורות והלידה. תקופת ההורות והלידה לנשים בישראל עומדת כיום על 15 שבועות בתשלום מלא והיא ניתנת להם. לפי החוק הקיים, האב יכול להחליף את האם בתשעה מתוך 15 השבועות, אולם ניתן לעשות זאת על חשבון האם ובתנאי שהיא יוצאת לעבוד באותו בפרק זמן. בפועל, רק אחוז מסך הגברים מממשים אפשרות זו.
לפי מחקר שנערך באגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שכרן של אימהות לאחר לידת הילד הראשון צונח בכ-30%, בעיקר בשל צמצום היקף המשרה. ואולם, גם עשור לאחר מכן היא נמוכה בכ-28% ביחס לאבות. במסגרת המחקר הומלץ מפורשות על יישום מתווה חופשת לידה לאבות כפתרון אפשרי לצמצום הפערים המגדריים בטווח הארוך.
גם ארגון ה-OECD ממליץ על תקופת לידה לאבות ככלי מדיניות מרכזי לצמצום פערי השכר המגדריים. בנוסף, חופשת לידה לאבות תאפשר חזרה מהירה יותר של האם לשוק העבודה, ונמצא כי זמן הטיפול הצמוד של האב מיטיב עם התינוק/ת ומקדם את חוסנם והתפתחותם. חופשת הלידה לאבות גם מקטינה את התמריץ השלילי להעסקת אימהות, שעדיין קיים.