רה"מ נפתלי בנט מדבר על תקציב המדינה בפתח ישיבת הממשלה
(צילום: גיל יוחנן)

לחצים, איומים ושאיפה להסכמות: אחרי שלוש שנים מאז האישור האחרון, מתכנסת היום (א') הממשלה ה-36 לדיון והצבעה על תקציב המדינה ל-2021-2022. ראש הממשלה נפתלי בנט נשא דברים בפתח הישיבה וציין בין היתר בדבריו כי "התקציב הפעם לא משרת אינטרס של מגזר כזה או אחר אלא של כל מדינת ישראל". ynet העביר את דבריו בשידור חי.
"לאחר שלוש שנים שמדינת ישראל פועלת בלי תקציב, הכלי הבסיסי ביותר לניהול מדינה, אנחנו מביאים היום לאישור הממשלה את תקציב 2021-2022. זהו תקציב של השקעה בעתיד, תקציב של צמיחה", אמר ראש הממשלה בנט. "אנחנו משקיעים בתחבורה ציבורית יעילה, בתשתית אינטרנט וטכנולוגיה, חינוך איכותי לילדינו, במערכת הבריאות שלנו, בחיילים שלנו שיצוידו במערכות הטובות ביותר כדי להתמודד ולגבור על אויבינו.
"אנו משקיעים באיכות הסביבה בה יחיו ילדינו ובשירותים ממשלתיים טובים יותר. הממשלה הזו משוחררת לפעול למען האינטרס הכללי. אנו מפחיתים ביורוקרטיה ומגדילים תחרות למען כולם, אגב בעיקר למען השכבות החלשות. בחדר הזה יש הרבה רצון טוב ומוכנות גדולה מאוד להעביר את התקציב. אני מבקש להודות לשר האוצר ליברמן, שמוביל בבטחה ובאומץ אישי תקציב חשוב למדינת ישראל. אנחנו מוכיחים שהממשלה הזאת עוסקת בציבור ולא בעצמה".
אביגדור ליברמן וניצן הורוביץ מדברים על תקציב המדינה לפני ישיבת הממשלה
(צילום: גיל יוחנן)

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר לפני תחילת ישיבת הממשלה כי "כמי שמלווה תקציבי מדינה מ-1996, אני אומר לכם שנעשתה פה עבודה מאומצת ויסודית שכמותה לא ראיתי. להביא את כל העבודה הענקית הזאת היה מאוד לא פשוט. אני מאוד מעריך את אנשי משרד האוצר, המשפטים, ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי, כל מי שעזר ועבד. אני לא אשבור את כללי הז'אנר, גם היום תראו משברים ודיונים אל תוך הלילה ולקראת הבוקר אבל בסופו של דבר נאשר את התקציב, שלא יהיה ספק לאף אחד".
ליברמן הוסיף: "ברור שזה לא הולך בקלות, עם גירעון שירשנו, עם כל האבטלה, עם כל המצב המורכב שירשנו, להביא את התקציב היום זו משימה מאוד מאוד מורכבת. אני חושב שגם שמעתי הרבה פייק ניוז תוך כדי וחלק מהשינויים לא נוגעים לתקציב, זה לשנות דפוסי התנהלות שהם פשוט בלתי סבירים. למשל מס המשקאות הממותקים - ישראל אחת המדינות עם צריכת הסוכר הכי גבוה בעולם פר נפש. יש לנו כמעט 600 אלף חולי סוכרת, אחוז החולים הקשים יותר מדי גבוה. איפה הצריכה המוגברת של סוכר ומשקאות ממותקים? צעירים ושכבות חלשות.
"צריכת כלים חד פעמיים בישראל פי חמישה מהאיחוד האירופי. זה לא נועד לטפל בתקציב, אלא בהתנהלות והרגלי צריכה. גם בנושא החקלאות - חקלאות היא ערך ציוני לאומי התיישבותי ביטחוני וחייבים לשמור על החקלאות הישראלית. אי אפשר להמשיך לשמור ולא לעשות כלום. מי שלא יודע, במדינת ישראל בעשור האחרון מחירי הפירות עלו ביותר מ-100%, ירקות ביותר מ-80%. אף אחד מהחקלאים לא הולך להיפגע. במקום להגן על מכס פירות וירקות, נתנו יותר מ-400 מיליון שקל לתמיכה ישירה בחקלאי. צריך לשמור גם על החקלאות וגם להוזיל את יוקר המחיה עבור הצרכן".
שר הבריאות ניצן הורוביץ, שמסתייג לפי שעה מהצעת התקציב, אמר לפני הדיון בממשלה: "יש צורך בתקציב הזה בתוספת משמעותית, בזריקת דחף, בוסטר למערכת הבריאות, אחרת לא נוכל לספק את השירותים הבסיסיים לאזרחי ישראל. מדובר בתקנים, מיטות, בריאות הנפש, הכשרת רופאים חדשים, הכשרת אחיות, הקמת בתי חולים חדשים, סגירת פער בין פריפריה למרכז. דברים קריטיים וחיוניים לחוזק החברתי של ישראל. אנחנו רוצים להשיג את זה בתקציב על סמך ההתחייבויות שהיו עם הקמת הממשלה ונמצאים בקווי היסוד שלה".
4 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
רה"מ בנט בישיבת הממשלה
(צילום: EPA)
בדיון עצמו אמר ראש הממשלה בנט: "אני יודע דבר אחד - אנחנו מסיימים את הישיבה עם תקציב". שר הבריאות הורוביץ הגיב: "בוא לא נגיד הופ לפני שקפצנו". שר האוצר ליברמן אמר: "הממשלה הזו קמה ביוני, ועכשיו אנחנו באוגוסט. תוך פרק זמן קצר היינו צריכים להביא תקציב והסדרים לשנתיים וכל זה כי העבדנו קשה את משרד המשפטים. ברמה הממלכתית אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא יהיה תקציב. אין כאן גזירות, אלא ניסיון לשנות דפוסי התנהגות. ישראלים צורכים הרבה סוכר".
שרת הפנים איילת שקד תהתה: "אבל למה על קולה זירו?", וליברמן השיב: "חולה סוכרת קשה זה בסוף נגמר בקטיעת גפיים. מי שרוצה לשמור על החקלאות, צריך להבין שללא חדשנות וצעירים החקלאות לא תשרוד". ראש הממשלה בנט אמר: "חובה להתווכח אבל אני מבקש בלי ציוצים, שלא נעלה על עצים שלא ניתן לרדת מהם".

גם ח"כ עבאס מקבל עדכונים

תקציב המדינה, אולי המשוכה הגדולה ביותר הניצבת בפני הממשלה בראשות בנט ויאיר לפיד, עולה יחד עם חוק ההסדרים לדיון קריטי. לישראל, נזכיר, אין תקציב מדינה כבר מאז סוף 2019, אז פג תוקפו של התקציב האחרון שאושר במרץ 2018, לצד חוק הסדרים, כמקובל. מאז אין תקציב מאושר וגם לא חוק הסדרים חדש, והתקציב ההמשכי לשנת 2021 התבסס על נתונים ישנים שכבר אינם ריאליים, במיוחד במשבר הקורונה. זהו גם האתגר הראשון של שר האוצר ליברמן - שזה תקציב המדינה הראשון שהוא מעביר. גם יו"ר רע"מ, ח"כ מנסור עבאס, הגיע למשרד ראש הממשלה כדי לקבל עדכונים.
לפי משרד האוצר, סך ההוצאה הצפויה כעת לשנת 2021, כולל הוצאות קורונה ותשלום החובות, יעמוד על כ-606 מיליארד שקל, וללא תקציב הקורונה - על כ-538 מיליארד. בשנת 2022 תסתכם ההוצאה ב-560 מיליארד שקל.
בקואליציה שברירית של 61 ח"כים בלבד, לכל אחד מהם יש יכולת "לסחוט" את הממשלה ולאיים בהימנעות בהצבעה אם דרישותיו ייענו. ממרצ שדורשת תקציבים למערכת הבריאות, דרך סגן השר אביר קארה מימינה, שדורש תיקונים לחוק ההסדרים – ועד מחאת החקלאים שמסבכת את העניינים. אלו האיומים שעלולים להפיל את התקציב, יחד עמו את הממשלה החדשה.
יצוין כי גורלה של הממשלה תלוי באישור התקציב הזה וכי אין עדיין הסכמות עם משרדי הבריאות, השיכון והחינוך - אך לפי ההערכות, המחלוקות ייפתרו עד ישיבת הממשלה במשא ומתן מאחורי הקלעים. ההערכה בממשלה היא שהתקציב יעבור, אך הבעיה תהיה בהצבעות בקריאות שנייה ושלישית בכנסת באמצע חודש נובמבר - שם הממשלה תתקשה מאוד להשיג רוב ותצטרך להגיע ל"דילים" שונים.
4 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן מדברים על תקציב המדינה לפני ישיבת הממשלה
אביגדור ליברמן מדברים על תקציב המדינה לפני ישיבת הממשלה
שר האוצר ליברמן
(צילום: גיל יוחנן)
את אחד האיומים הבולטים ביותר שיגר כאמור ביום שני שעבר יו"ר מרצ ושר הבריאות הורוביץ, שאמר בישיבת הסיעה של מפלגתו כי אם משרד האוצר לא יסכים לתוספת הקבועה שמשרדו דורש בתקציב המדינה - הוא לא יעבור. "מערכת הבריאות מחוברת לאקמו וצריכה חמצן דחוף. אי אפשר להמשיך ככה", אמר. "אם לא נגיע לסיכומים ברורים על חיזוק תשתית המערכת למשך שנים קדימה, יהיה פה משבר גדול מאוד. בלי פתרון למערכת הבריאות - לא נוכל להעביר תקציב", המשיך הורוביץ.
בהמשך הודיע מזכ"ל מפלגת מרצ, תומר רזניק, כי הנהלת המפלגה הסמיכה את שרי המפלגה – הורוביץ, השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג והשר לשיתוף אזורי עיסאווי פריג' – להתנגד לתקציב אם לא יתקבלו "הדרישות החברתיות" הבאות: תקצוב בתי החולים הציבוריים; קיבוע תקני רופאות, אחים וצוותים רפואיים; הגדלה קבועה של סל הבריאות; שיקום מערך בריאות הנפש; והיערכות רחבת היקף למאבק במשבר האקלים. "אם לא יהיה תקציב חברתי - לא יהיה תקציב", אמר רזניק.
4 צפייה בגלריה
ניצן הורוביץ בביקור בבילינסון
ניצן הורוביץ בביקור בבילינסון
שר הבריאות הורוביץ
(צילום: אבי חי)

עיקרי התוכנית הכלכלית שתובא לאישור הממשלה:

הפחתת יוקר המחיה על-ידי חשיפת המשק לייבוא ורפורמה בתקינה - תכנית חשיפה לייבוא על בסיס מספר עקרונות:
  • התאמה לסטנדרט בינלאומי: מוצר שעומד ברגולציה האירופאית ומשווק באירופה יוכל להימכר בישראל.
  • כניסת יבוא לישראל על בסיס הצהרה ולא בדיקה מקדימה; העברת כלל מוצרים החייבים בתקן רשמי מבדיקה מקדימה להצהרה.
  • מסלול ייבוא מקביל: קביעת חובה לרגולטורים לייצר מסלול ליבואנים מקבילים, שלא באמצעות מסמכי מקור מהיצרן.
  • רפורמה בחקלאות – הרפורמה כוללת את פתיחת ענף החקלאות ליבוא ומעבר לתמיכה ישירה והשקעות הון בחקלאים שיביאו לקפיצה הטכנולוגית של הענף. במסגרת הרפורמה יופחתו המכסים על ענף הביצים וענפי הצומח, תוך אימוץ רגולציה אירופית בהגנת הצומח. הרפורמה צפויה להביא להפחתת יוקר המחיה במזון, הגדלת מגוון הפירות והירקות הזמינים לצרכן, כמו גם זמינות של פירות עונתיים לאורך כל ימות השנה.
העלאת גיל הפרישה לנשים
בנקאות פתוחה - אחד החסמים המשמעותיים להגברת התחרות במערכת הבנקאית בפרט, והפיננסית בכלל, הוא המונופול בו מחזיקים הגופים הפיננסיים על המידע הפיננסי של הלקוחות. החוק החדש יחייב גופים פיננסיים שונים להעביר מידע של לקוחות לגופים טכנולוגיים חדשניים, בהסכמת הלקוחות. הגופים החדשים יוכלו להציג ללקוחות איזה שירותים פיננסיים הם צורכים, כמה בדיוק הם משלמים עליהם, כמה הם יכולים לחסוך אם יעברו לספק אחר ולמעשה להפוך ליועץ הפיננסי האובייקטיבי הדיגיטלי האישי שלהם.
למעשה מדובר במעין "ZAP בנקאי" שיחזק את הלקוחות אל מול הגופים הפיננסים, יקדם כניסת גופים פיננסיים טכנולוגיים מתקדמים (פינטקים) לשוק, יגביר את התחרות במערכת הבנקאית ויפחית את הוצאות משקי הבית והעסקים הקטנים למערכת הבנקאית. זהו צעד ראשון בקידום רפורמת הבנקאות הפתוחה בישראל, שמשלים חתיכה קריטית בפאזל להגברת התחרות, יחד עם צעדים רבים שקידם בשנים האחרונות משרד האוצר יחד עם בנק ישראל, ובהם הסרת חסמים לכניסת שחקנים חדשים למערכת הפיננסית שהובילו בין היתר להקמת בנק דיגיטלי חדש, רפורמת הניידות בין בנקים ("מעבר בקליק") והקמת מאגר נתוני אשראי.
ייעול מערך הכשרות – תוכנית רוחבית לפתיחת שוק הכשרות לתחרות לשם הפחתת יוקר המחיה והיקף ההוצאה הפרטית על צריכת המזון בישראל. צעד זה עתיד להביא להפחתה ישירה בהיקף ההוצאה של צרכני שירותי ומוצרי הכשרות בישראל על מזון, בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה.
המהלך יביא לביטול של המונופול הקיים כיום וייצר תחרות שתביא הן להוזלת המוצר באופן ישיר והן לשיפור השירות הניתן לבתי העסק הכשרים בישראל. במסגרת התוכנית, תועבר הסמכות למתן תעודות כשרות בישראל לגופים פרטיים לכלל בתי העסק, וללא מגבלה וזאת לעומת המצב הקיים שבו הרבנים המקומיים הם בעלי הסמכות הבלעדית למתן תעודת הכשר. גופי הכשרות הפרטיים יקבלו רישיון הפעלה ולאחר קבלת אישור זה, יפעלו באופן חופשי ברחבי הארץ. התכנית עתידה להביא בשורה למיליוני צרכני כשרות במדינת ישראל, מכלל הזרמים, דתיים, חרדים, מסורתיים וחילונים צרכני כשרות ולאפשר לכל אחד ואחת לצרוך מוצר כשר בהתאם להשקפת עולמו ובמחיר נמוך יותר.
קארה מאיים שאם הדברים שהוא מקדם לא ייכנסו לחוק ההסדרים, לא יוכל להצביע בעד התקציב.

תוכנית להפחתת הרגולציה - מדינת ישראל נמצאת בפער פריון מממוצע ה-OECD. חלק מהסיבות הוא תוצאה של נטל רגולטורי חריג ועודף הנובע מתהליכי רגולציה לא אחידים ולא קוהרנטיים, היעדר תכנון ותכלול בין רגולטורים וחוסר התאמה של סטנדרט הרגולציה בישראל לסטנדרט בינלאומי.
התנעת פרויקט המטרו
אימוץ דו"ח התעסוקה וטיוב ההכשרות המקצועיות בהתאם להמלצות ועדת התעסוקה לשנת 2030 ועל מנת להגדיל את שיעור התעסוקה ופריון העבודה, מוצע לקבוע יעדי תעסוקה ממשלתיים לשנת 2030 עבור אוכלוסיות מעוטות השתתפות, ולערוך רפורמה מעמיקה במערך ההכשרה המקצועית כך שההכשרות יהיו איכותיות יותר (בהיבטי השמה ופריון), יופעלו בשיתוף מעסיקים ומגזר פרטי ויותאמו לצרכים במשק.
הסבת משרדים למגורים - ברחבי המדינה קיימים עשרות מיליוני מ"ר המיועדים לתעסוקה ולמסחר שאינם צפויים להתממש בעשורים הקרובים. בשל עודף ההיצע המשמעותי הקיים של שטחי תעסוקה ברחבי המדינה, וכן בשל הצורך בהגדלת היצע הדיור ובייעול השימוש בקרקע וזאת במיוחד בלב אזורי הביקוש, מוצע לאפשר הסבה של עד 50% משטחי תעסוקה הממוקמים בקרבת שכונות מגורים לדירות קטנות (Micro Units). הצעד יגביר באופן משמעותי את הכדאיות הכלכלית במימוש המקרקעין, לרבות יתרת שטחי התעסוקה, ייתן מענה לצורך בשטחי ציבור ויאפשר להוסיף לשוק אלפי יחידות דיור מדי שנה לשימוש אוכלוסייה צעירה ובני הגיל השלישי בלב אזורי הביקוש.
רישוי עסקים - כיום ישנם בישראל כ-190 אלף עסקים שמחויבים ברישיון עסק. התנאים לרישיון נקבעים על-ידי 7 רגולטורים שונים, שקובעים את התנאים לרישיון ללא סנכרון, וללא בחינת עלויות. בהתאם, תהליך הרישוי משית על העסקים עלויות גבוהות ונמשך זמן ארוך, באופן שפוגע בעסקים רבים, קטנים כגדולים, ובפעילות הכלכלית הכוללת של המשק. לטובת טיפול בנושאים אלה ויישום מהלכי רישוי עצמי כפי שכבר קבע המחוקק מוצע להקים ועדה מאסדרת לרישוי עסקים. הוועדה תהיה מוסמכת לשנות את הדרישות ברישיונות ותפעל להוזלת עלויות דרישות הרישוי, לקיצור של הליכי הרישוי, ולמיקוד של דרישות הרישוי בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים – כל זאת תוך שמירה על שלום הציבור ובריאות הציבור.
רישוי עצמי בבינוי - היתר בניה הוא שלב הביניים בין תכנית מאושרת לבין הבנייה בשטח. כפי שפורסם לאחרונה בדו"ח מבקר המדינה, הליכי הוצאת היתר בניה בישראל ארוכים מאוד ומהווים צוואר בקבוק במאמצים להגדלת היצע הדיור. בכדי להתמודד עם בעיה זו, הצעת חוק רישוי עצמי נועדה לאפשר מסלול מקביל למסלול הרגיל בוועדה המקומית. במסגרת מסלול זה, אדריכל מנוסה יוכל לחתום על היתר בניה במקום הוועדה המקומית. היתרים במסלול זה יחויבו לקבל אישור מכון בקרה, וזאת במטרה לוודא את ההיבטים הבטיחותיים במבנה.
4 צפייה בגלריה
גידול קנאביס רפואי בצפון הארץ
גידול קנאביס רפואי בצפון הארץ
בדרך להסדרת הייצוא? חווה לגידול קנאביס
(צילום: אפי שריר)
ייצוא קנאביס - בשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש בקנאביס לשימוש רפואי במדינות רבות בעולם ובכללן גם בישראל. במקביל, צוות בין-משרדי שבחן את הנושא מצא כי למדינת ישראל יתרון מהותי על פני מדינות מתחרות בהיבטי רמת המחקר והפיתוח, רמת הידע ורמת הרגולציה של התחום, שיוכלו לסייע בהפיכת המוצרים הישראלים למובילים עולמיים ואף לסטנדרט בינלאומי. עם זאת, נראה שבשל חסמים שקיימים בתחום, פוטנציאל זה טרם מומש. מטרת ההחלטה לקידום ייצוא הקנאביס הרפואי היא להסיר את החסמים הקיימים, באופן שיאפשר לחברות הקנאביס להרחיב ולגוון את אפשרויות היצוא, ובכך לאפשר את פיתוח תעשיית הקנאביס בישראל בפרט, ופיתוח הכלכלה הישראלית ככלל. זאת, תוך שמירה על ההוראות הנוגעות לשמירה על ביטחון הציבור ועל אינטרסים ציבורים אחרים.
שינויים ברב-קו - באוצר מבקשים לשנות את התעריפים המשולמים בנסיעות הרב-קו, כך שיהיו זהים לתעריפים המשולמים באפליקציות, כמו כן, תבוטל הנחת הערך הצבור, ויבוטלו ההסדרים ההיסטוריים. האוצר מעריך את החיסכון בסעיף זה ב-250 מיליון שקל.
דחייה של סלילת כבישים - האוצר מבקש לדחות סלילת שני כבישים (כביש 57 - עוקף כפר יונה, וכביש 5233) עד לשנת 2026. הכבישים הללו, לטענת האוצר, לא אמורים להשפיע על פריון העבודה באופן משמעותי, ולא הושקעו כספים רבים בפיתוחם עד כה. דחיית סלילת הכבישים הללו מאפשרת לאוצר להפחית מתקציב משרד התחבורה 30 מיליון שקל ב-2021, ו-60 מיליון ב-2022.