3 צפייה בגלריה
חיסוני קורונה בתל אביב
חיסוני קורונה בתל אביב
חיסוני פייזר בתל אביב. בדרך ל"בוסטר"?
(צילום: AFP)
חברת פייזר מפתחת חיסון נוסף נגד נגיף הקורונה, שלישי במספר, שאמור להיות מותאם יותר גם נגד וריאנט הדלתא, בצל החשש מהירידה ביעילות החיסון, שנחשפה ב-ynet. החברה הודיעה הלילה (בין חמישי לשישי) שבחודש הבא תפנה למינהל התרופות והמזון של ארה"ב (FDA) בבקשה לקבל אישור חירום לחיסון, שיוכל להעלות באופן דרמטי את רמת הנוגדנים בגוף אם הוא ניתן בתוך 12 חודשים ממתן המנה השנייה של החיסון נגד נגיף הקורונה של החברה.
בחברה אמרו שאף שהם מאמינים שלמתן מנת חיסון נוספת מהחיסונים שכבר אושרו יש את האפשרות לייצר את הרמות הגבוהות ביותר של הגנה נגד כל הווריאנטים המוכרים עד כה, כולל וריאנט הדלתא, הם מעדיפים להישאר ערניים ולפתח גרסה מעודכנת יותר של החיסון.
"כפי שאנחנו רואים בהוכחה מהעולם שפורסמה על-ידי משרד הבריאות הישראלי, יעילות החיסון ירדה שישה חודשים אחרי החיסון, בדיוק בזמן שבו וריאנט הדלתא הופך דומיננטי במדינה", מסרה חברת פייזר הלילה. "הממצאים הללו מתכתבים עם הניתוח הנוכחי של השלב השלישי של המחקר (פאזה 3), וזו הסיבה שאמרנו, ואנחנו ממשיכים להאמין, שבהתבסס על המידע שיש לנו כרגע – יהיה צורך במנה שלישית בתוך שישה עד 12 חודשים אחרי חיסון מלא".
בנט מתייחס לעלייה בתחלואה בקבינט הקורונה, השבוע
(צילום: עומר מירון, לע"מ, סאונד: בן פרץ , לע"מ)

3 צפייה בגלריה
הסבר מועילות החיסון נגד נגיף הקורונה בישראל
הסבר מועילות החיסון נגד נגיף הקורונה בישראל
נתוני יעילות החיסון שפורסמו על-ידי משרד הבריאות השבוע
ד"ר מיקאל דולסטן, המדען הראשי של פייזר, אמר הלילה כי מידע מקדים על חיסון מנת הדחף, ה"בוסטר" של החברה, מראה כי רמת הנוגדנים בגופו של אדם שקיבל את שתי מנות החיסון של פייזר ומקבל גם את השלישית תוכל לעלות פי חמישה עד 10 ביחס לרמת הנוגדנים שפותחה הודות לחיסון השני.
דולסטן הוסיף כי אף שהנתונים מבריטניה ומישראל מציגים יעילות גבוהה של החיסון של פייזר נגד וריאנט הדלתא, ההנחה היא שברגע שבדמו של אדם לא יהיו מספיק נוגדנים – הווריאנט יוכל לגרום מחלה קלה עוד לפני שמערכת החיסון תתחיל להיאבק בו, בדומה לתחלואה בישראל בימים אלה.
הוא ציין כי הירידה ביעילות החיסון בישראל נבעה בעיקר מהידבקות של אנשים שהתחסנו בינואר או בפברואר. "חיסון פייזר יעיל מאוד נגד זן דלתא. אבל אחרי שישה חודשים, יש כנראה סיכון להידבקות מחודשת כי הנוגדנים, כצפוי, פוחתים", הוסיף. פייזר לא פרסמה את הנתונים המלאים מישראל, אבל ציינה כי תפרסם אותם בקרוב.
הודעת פייזר סותרת מחקרים אחרים, ומומחים שיצאו נגד הקביעה שיהיה צורך בחיסון "בוסטר". "אין אינדיקציה שיש צורך במנה שלישית או במנת בוסטר של החיסון, בהינתן הווריאנטים הקיימים כיום", אמרה ד"ר סלין גונדר, מומחית למחלות מידבקות. "למעשה, רבים מאיתנו תוהים אם בכלל נצטרך אי פעם חיסוני בוסטר".
גם הרשויות הפדרליות בארצות הברית מתחו ביקורת מרומזת, ואמרו שככלל אמריקנים שחוסנו בשתי מנות לא זקוקים למנת דחף נכון לעכשיו. בהודעה משותפת ל-FDA - מינהל המזון והתרופות האמריקני ול-CDC - המרכזים האמריקניים למניעת מחלות נמסר הלילה: "אנחנו ערוכים למנות דחף, אם וכאשר המדע יציג צורך בהן".
(צילום: משה מזרחי)

הודעת פייזר מגיעה כאמור על רקע נתוני משרד הבריאות שחשף כתב הבריאות של ynet ו"ידיעות אחרונות" אדיר ינקו, ולפיהם בשבועות האחרונים נרשמה ירידה דרמטית ביעילות החיסון מפני הדבקה בקורונה. עם זאת, הירידה ביעילות החיסון בהגנה מפני אשפוז ומחלה קשה מתונה הרבה יותר.
לפי הנתונים, בין 2 במאי ל-5 ביוני, טרם ההתפרצויות הנקודתיות שבהמשך התרחבו משמעותית – יעילות החיסון בישראל בהגנה מפני הדבקה עמדה על 94.3% בממוצע. לעומת זאת, מ- 6 ביוני - חמישה ימים לאחר ביטול כל הגבלות הקורונה - ועד השבוע שעבר, שיעור היעילות של החיסון מפני הדבקה בקורונה צנח ועמד על 64% בלבד. בפרק הזמן הזה נרשמה גם ירידה זהה ביעילות החיסון בכל הנוגע להופעת סימפטומים של המחלה, אם כי יש לציין כי מדובר על סימפטומים קלים בלבד.
השבוע הבהיר משרד הבריאות כי אין כל המלצה או החלטה לחסן בשלב זה במנה שלישית את הציבור בישראל, בין היתר מאחר שאין למתן מנה שלישית פרוטוקול רפואי או אישור מטעם הרשויות הרגולטוריות. ביום שני הורה ראש הממשלה נפתלי בנט על קידום מחקרים רפואיים שיבדקו את יעילות החיסון שכבר ניתן בישראל, ואת קצב דעיכתו כדי לקבל החלטה בנוגע לאפשרות של חיסון שלישי.