חבר מושבעים בבית משפט פדרלי בניו יורק פסק הלילה (בין שישי לשבת) כי נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ ישלם 83.3 מיליון דולרים פיצויים לעיתונאית אי.ג'ין קרול, שתבעה אותו דיבה על הכחשותיו בשנת 2019 כי תקף אותה מינית - מעשה שבו הורשע במשפט קודם שהתקיים במאי אשתקד. רגעים בודדים לאחר הפסיקה, טראמפ תקף כי מדובר בהחלטה "מגוחכת לחלוטין", והדגיש כי בכוונתו לערער עליה.
3 צפייה בגלריה
ג'ין קרול תביעת דיבה נגד דונלד טראמפ בית המשפט הפדרלי מנהטן ניו יורק
ג'ין קרול תביעת דיבה נגד דונלד טראמפ בית המשפט הפדרלי מנהטן ניו יורק
קרול טענה שטראמפ אנס אותה לפני כ-30 שנה, הוא הכחיש: "לא הטיפוס שלי"
(צילום: REUTERS/Eduardo Munoz, Michael M. Santiago/Getty Images)
בפוסט שפרסם ברשת החברתית שבבעלותו, "Truth Social", טראמפ טען כי הוא נתון ל"ציד מכשפות" מצד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, והכריז: "אני מתנגד באופן מלא לשני פסקי הדין, ואערער על ציד המכשפות הזה שמכוון ביידן נגדי ונגד המפלגה הרפובליקנית". הוא הוסיף כי "מערכת המשפט שלנו יצאה משליטה ועושים בה שימוש כנשק פוליטי. הם לקחו את כל הזכויות מהתיקון הראשון לחוקת ארה"ב (התיקון הנוגע לחופש הדיבור)". טראמפ חתם את הפוסט בקביעה באותיות גדולות: "זו לא אמריקה!".
חבר המושבעים קבע כי מתוך הסכום שפסק לטובתה של קרול, טראמפ ישלם 65 מיליון דולרים עבור "Punitive Retribution" - מונח משפטי המתייחס לתשלום כספי שנועד להעניש את המורשע על מעשיו, וכן להרתיע אחרים מהתנהגות דומה. 7.3 מיליון מהסכום ישולמו עבור עוגמת הנפש שחוותה קרול מהצהרותיו של טראמפ ב-2019. קרול והצוות המשפטי שלה נראו מרוצים ביותר בעת שעזבו את בית המשפט, ולא ענו לשאלות עיתונאים מיד לאחר תום הדיון.
3 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ מחוץ לבית המשפט הפדרלי מנהטן ניו יורק עדות תביעת דיבה נגדו ג'יין קרול
דונלד טראמפ מחוץ לבית המשפט הפדרלי מנהטן ניו יורק עדות תביעת דיבה נגדו ג'יין קרול
דונלד טראמפ מחוץ לבית המשפט, השבוע
(צילום: ANGELA WEISS / AFP)
קרול טענה במקור שטראמפ אנס אותה לפני קרוב ל-30 שנה. היא העלתה את טענותיה בפומבי לראשונה בשנת 2019, בהשראת תנועת MeToo, ומאז דחתה את ההאשמות החוזרות ונשנות של טראמפ שהיא ממציאה את הסיפור משום שהיא מתנגדת לעמדותיו הפוליטיות, ושהמציאה את האונס כדי לקדם את מכירת ספר הזיכרונות שלה. לפי קרול בת ה-80, טראמפ אנס אותה בחדר הלבשה של חנות בגדים בניו יורק בשנת 1996.
את תביעת הדיבה הגישה קרול על בסיס חוק בניו יורק שמאפשר לנפגעות תקיפה מינית לתבוע את מי שתקפו אותן גם זמן רב אחרי שהוחלה התיישנות על המעשים. לבית המשפט הפדרלי במנהטן, שם התייצב טראמפ, יש את הסמכות להטיל על הנאשמים עונשים - אך לא לקבוע הרשעה פלילית. קרל תבעה מטראמפ פיצויים של יותר מ-10 מיליון דולר על הכחשותיו ב-2019, השנה שבה חשפה את טענותיה. טראמפ דחה אז את ההאשמה באונס ואמר שהיא "לא הטיפוס שלו".
השבוע, יממה אחרי שניצח בפריימריז הרפובליקניים בניו המפשייר וכשמועמדותו לנשיאות ארה"ב נראית בטוחה, טראמפ הגיע לבית המשפט והעיד בתביעת הדיבה. רגעים לפני שעלה להעיד, נשמע טראמפ אומר על קרול: "מעולם לא פגשתי את האישה הזאת". בעדותו, שנמשכה פחות משלוש דקות, טראמפ טען שקרול משקרת ושהוא עומד מאחורי עדות קודמת שמסר באוקטובר 2022. "היא אמרה משהו שמבחינתי היה האשמה שקרית", אמר. "אני רוצה להגן על עצמי, על משפחתי, והאמת שגם על הנשיאות". כשטראמפ עזב את בית המשפט הוא הניד בראשו לשלילה ואמר כמה פעמים: "זו לא אמריקה".
3 צפייה בגלריה
ארה"ב פריימריז רפובליקניים דונלד טראמפ נאום ניצחון ניו המפשייר
ארה"ב פריימריז רפובליקניים דונלד טראמפ נאום ניצחון ניו המפשייר
כתבי אישום נוספים מעיבים על מועמדותו. נאום הניצחון של טראמפ בניו המפשייר
(צילום: ALEX WONG / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)
כאמור, קרול כבר ניצחה אשתקד את טראמפ בבית משפט פדרלי נוסף בניו יורק, שם קבע חבר המושבעים שטראמפ לא אנס את קרול אלא תקף אותה מינית, ושעליו לפצות אותה ב-5 מיליון דולר. אותה תביעה עסקה בהכחשות שסיפק טראמפ ב-2022, אז האשים את קרול ב"הונאה מוחלטת". השופט בבית המשפט הפדרלי בניו יורק אמר למושבעים שהם לא מתבקשים לקבוע אם טראמפ בן ה-77 אכן תקף מינית את קרול, אלא להכריע מה יהיה סכום הפיצויים שישלם.
החלטת חבר המושבעים מגיעה ברקע ריצתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב, בזמן שכתבי אישום נוספים תלויים ועומדים נגדו. המרוץ יתנהל במקביל למשפטים בגין תשלום דמי השתיקה לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס, החזקה לא חוקית במסמכים מסווגים שלקח מהבית הלבן לאחוזתו בפלורידה, ניסיון להפוך בדרכי מרמה את תוצאות הבחירות שבהן הפסיד ב-2020 והניסיון הספציפי שלו לבטל את הפסדו לביידן באותן בחירות במדינת ג'ורג'יה. עם זאת, כתבי האישום רק חיזקו את מעמדו בקרב המצביעים הרפובליקנים.