על-רקע המשך ההפוגה בלחימה ברצועת עזה ושתי הפעימות הנוספות שבהן צפויים להשתחרר עוד 20 חטופים ישראלים משבי חמאס, אמרו הבוקר (שלישי) אצל המתווכת המרכזית קטאר כי אפשר לדבר על שלב נוסף בעסקה. "כרגע אנחנו מדברים על נשים וילדים, אחר כך נדבר על אזרחים (גברים, צעירות ונשים שאינן אימהות) ואחר כך נדבר על חטופים צבאיים (חיילים)", אמר דובר משרד החוץ של קטאר מאג'ד אל-אנסארי.
במקביל, ראש המוסד דדי ברנע הגיע היום שוב לדוחה בירת קטאר, שם הוא ייפגש עם ראש ה-CIA וויליאם ברנס ועם אמיר קטאר וראש ממשלת קטאר במטרה לקדם את המשא ומתן הנוכחי והעתידי. בישראל מעריכים שהשחרור היום יעבור חלק. ישראל מנסה "לשפר" את הרשימה ולהוסיף שמות, אבל אין כאן לכאורה משבר כפי שהיה בחלק מהפעימות הקודמות בעסקה. לפי דיווח ב"בוושינגטון פוסט", ראש ה-CIA ברנס מכוון ל"עסקה נרחבת".
הנסיעה של ראש המוסד, שבמסגרתה הוא ייפגש עם המתווכים בעסקה, חשובה גם למיצוי וקידום המתווה הנוכחי שבמסגרתו משיבים נשים וילדים, אבל גם לצורך קיום דיונים בהעלאת רעיונות והצעות למתווה נוסף להשבת שאר החטופים והחטופות שנותרו. בין היתר ידונו הצדדים בשכלול והידוק מנגנון הביצוע של העסקה. בימים האחרונים היו הרבה קשיים, אתגרים וטענות הדדיות.
2 צפייה בגלריה
דוד דדי ברנע ראש המוסד בכנס השנתי של המכון למדיניות נגד טרור
דוד דדי ברנע ראש המוסד בכנס השנתי של המכון למדיניות נגד טרור
ראש המוסד ברנע
(צילום: יריב כץ)
עוד אומרים בישראל כי מחר ייעשה מאמץ גדול להכניס לרשימה האחרונה שמתוכננת כעת ילדים בלי הוריהם. רק להמשך, אחרי חזרת 20 חטופים, מדברים על עוד שתי פעימות. חמאס טוען שחלק מהילדים וההורים לא בידיו אלא בידי פלגים אחרים, בישראל מטילים ספק וביקשו מהמתווכים הקטארים והמצרים ללחוץ על חמאס לאתר אותם. האמריקנים לוחצים על המשך משא ומתן לשחרור גברים וחיילים תחת עסקה נוספת. גם דוברים של חמאס דיברו בימים האחרונים על נכונות למשא ומתן לעסקאות נוספות.
בינתיים מתברר כי הסיבה האמיתית להחלטת הממשלה לתוספת 50 שמות לרשימת האסירים שעומדים להשתחרר מעבר ל-300 השמות שכבר אושרו בממשלה - היא התמורה שישראל נתנה לחמאס תמורת הוספת שתי האימהות אמש בפעימה הרביעית. ישראל הפעילה לחצים אדירים כדי להביא לשחרור שתי האימהות, ומול ההתעקשות של חמאס נאלצה לשלם בשחרור של אסירות.
בתוך כך מסתמנת מחלוקת בין ישראל לבין ארה"ב ביחס להמשך הלחימה בעזה. האמריקנים רוצים להאריך את הפסקת האש בתמורה לשחרור עוד חטופים והיו רוצים לראות דינמיקה שתביא לעסקאות נוספות. בכיר אמריקני אמר בתדרוך ש"פעולה בדרום הרצועה חייבת להיות מוגבלת בהיקף תזוזת האוכלוסייה מבתיהם". בישראל הבהירו כי קבינט המלחמה מאוחד בהחלטה לאחד את הלחימה ולהביא לחיסול חמאס, תוך ציות מוחלט לדין הבינלאומי וקביעת תקן לצמצום הפגיעה באזרחים.
2 צפייה בגלריה
דובר משרד החוץ של קטאר
דובר משרד החוץ של קטאר
דובר משרד החוץ של קטאר
דובר משרד החוץ בקטאר אמר עוד בתדרוך שלו: "הארכת הפסקה האש ביומיים נוספים תתבצע לפי אותם התנאים הקודמים. קטאר פועלת מהיום הראשון להאריך את הפסקת האש ולהגיע להפסקת אש קבועה. יש לנו אישור שניתן לשחרר 20 בני ערובה מעזה בתום יומיים. אנחנו רוצים להבטיח את המשך כניסת הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה. יש עלייה בסיוע שנכנס לרצועה, אבל הוא לא עומד בציפיות".
הדובר בדוחה ציין עוד כי קטאר לא יכולה לאמת בשלב זה את מספר החטופים הישראלים שיישארו בידי חמאס מעבר ל-10 שצפויים להשתחרר היום ול-10 שישתחררו מחר. "אנחנו מתמקדים בניסיון להאריך את הפסקת האש בהתאם ליכולת של חמאס לשחרר חטופים", אמר דובר משרד החוץ הקטארי.
הילדים השבים, אוריה, יובל ועפרי ברודץ', נפגשו לראשונה מאז שבו ארצה, עם רודני, הכלב שלהם
(צילום: דוברות מרכז שניידר)

לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרה במהלך הלילה החולף כי התקבלה בישראל רשימת החטופים שעתידים להשתחרר במהלך היום. בעקבות כך הועבר עדכון למשפחותיהם שיקיריהן צפויים לצאת משבי חמאס במסגרת הפעימה החמישית בעסקת החטופים. גורם מדיני בירושלים אמר אתמול כי "ישנה הסכמה על הארכת הפסקת האש בעוד יומיים, לפי המתווה המוסכם של 10 חטופים שישוחררו ביום שלישי ועוד 10 שישוחררו ביום רביעי".
אמש לפני חצות הודיעה הממשלה כי אישרה לכלול 50 אסירות ברשימת האסירים האפשריים לשחרור, אם יתבצע שחרור חטופים נוסף - כפי שצפוי לפחות היום ומחר. דקות ספורות לאחר מכן פרסם משרד המשפטים את הרשימה המעודכנת של המיועדים לשחרור - ובה נכללה מי שנחשבת לסמל פלסטיני, עהד תמימי - שנעצרה בתחילת נובמבר בעקבות פוסט מסית באינסטגרם.
עד כה שוחררו 51 ישראלים משבי חמאס. בצד השני נותרו עוד 166 חטופים ישראלים, בהם גם תשעה ילדים ונערים, כולל התינוק כפיר ביבס, רק בן 10 חודשים, ואחיו אריאל, בן 4.