עוד כלי לצמצום התחלואה בקורונה: ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (ג') את השימוש באפליקציית "ההסכמון" שתאפשר לרשויות להפעיל פיקוח אלקטרוני על הנכנסים לישראל שמחויבים בבידוד. בשל הסתייגויות שנשמעו בוועדה, אושר בשלב זה להפעיל את הכלי מחצות הלילה ולמשך השבועיים הקרובים בלבד, עד 17 באוגוסט.
בהתאם להחלטה, כל אדם שנכנס לארץ ומחויב בבידוד יקבל הודעה למכשיר הטלפון הנייד שלו ויהיה עליו להגיב עליה תוך פרק זמן מסוים כך שיתאפשר ניטור מקומו. המערכת המשודרגת מאפשרת גם שימוש בטלפון קווי. כלפי חייב בידוד שיסרב לפיקוח טכנולוגי של "ההסכמון" יבוצע מיקוד אכיפה פיזי.
2 צפייה בגלריה
היום נכנס לתוקף מתווה נתב"ג למניעת התפשטות הקורונה בישראל
היום נכנס לתוקף מתווה נתב"ג למניעת התפשטות הקורונה בישראל
נתב"ג
(צילום: יריב כץ)
מוקדם יותר הופסק הדיון בוועדה לאחר שהיו"ר ח"כ גלעד קריב (העבודה) דרש מנציגי משרדי הממשלה להבהיר מדוע לעמדתם "ההסכמון" עומד בהגדרת חוק הקורונה הגדול לפיקוח טכנולוגי על מבודדים. לדברי קריב, "זה פשוט אבסורד. אם מחליטים להפעיל את החוק צריך לקיים את מלוא הוראותיו ולשלוח את מי שמסרב לפיקוח טכנולוגי לבידוד במלונית.
"'ההסכמון' שאותו מוצע להפעיל אינו כלול בהגדרות החוק לפיקוח טכנולוגי. אחד המרכיבים הבולטים של פיקוח טכנולוגי הוא ניטור הפרת חובת הבידוד. המשמעות היא שכשפלוני מפר חובת בידוד אתם מקבלים איתות. 'ההסכמון' יודע לאתר הפרה? אין פה ניטור כי אם אתה לא רוצה אתה לא לוחץ על הקישור ואין שום התראה שעזבת את הבית. זו אפליקציה המסייעת למשטרה לחסוך ניידת. אלו לא הגדרות של אמצעי פיקוח טכנולוגי לפי הגדרות החוק. זו הכרזה מיותרת".
2 צפייה בגלריה
גלעד קריב בריאיון לאולפן ynet
גלעד קריב בריאיון לאולפן ynet
"זו הכרזה מיותרת". ח"כ קריב
(צילום: הדר יואביאן)
עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, התחייב להביא לדיון שיערוך הערב קבינט הקורונה את דרישותיו של ח"כ קריב לאפשר להרחיב את "ההסכמון" לכל החייבים בידוד (לא רק לחוזרים מחו"ל) וכן את האפשרות לנתק את האפליקציה מהשוהים במלוניות.
בסיום הדיון אמר ח"כ קריב: "כרגע קשה להצדיק טכנולוגית את הפעלת היישומון רק על החוזרים מחו"ל כשמנהלת האכיפה זקוקה לכך ביחס לכל המבודדים. ככל שלא יהיה תיקון חקיקה, לנושאים הללו, נתקשה להשלים עם מצב שבו יש אי הלימה להוראות החוק. אם הממשלה נשארת עם הנינוחות הזו, אני לא מבטיח שנאשר הכרזה כזו גם בפעם הבאה".
נכון לעכשיו נדרשים המבודדים להצהיר על מקום שהייתם בבידוד טרם הגעתם לארץ, אך בעקבות העלייה בתחלואה הקורונה הוחלט בדיון שכינס ראש הממשלה נפתלי בנט ושבו השתתפו השרים הרלוונטיים וגורמי מקצוע נוספים, כי יבוצע שימוש במערכת "ההסכמון" ככלי עזר של המשטרה לאכיפת בידודים.
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הנחה את המשרד לביטחון הפנים להסדיר את ההיבט המשפטי של הפעלת האמצעי הטכנולוגי שמאפשר למשטרה לקבל מהמבודדים את מיקומם באמצעות מסרון. בנט גם הנחה להגיש כתבי אישום פליליים נגד חולי קורונה מאומתים שמפירים בידוד ולייעל באופן כללי את הליכי האכיפה.
מתווה נתב"ג למניעת התפשטות הקורונה בישראל
(צילום: שמוליק דודפור)

היום צפויים לעבור בנמל התעופה בן גוריון 26,600 נוסעים, שכחצי מהם יוצאים מישראל. עם זאת, נרשמו ביטולים רבים מתחילת השבוע. מנתונים שהוצגו על ידי משרד הבריאות עולה כי מארה"ב חזרו מסוף יוני עד סוף יולי 141 חולים, המהווים 0.24% מכלל השבים ממנה. בהתאם, מאיטליה הגיעו 27 חולים (0.24%), מגרמניה 43 חולים (0.29%) , מיוון 292 חולים (0.47%) ומצרפת 42 (0.24%).
3,818 ישראלים אובחנו ביממה האחרונה כחיוביים לקורונה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר. מדובר בשיא נוסף בגל הרביעי של הקורונה, ובמספר כמעט כפול ממספר החיוביים לקורונה שנמצאו רק שלשום - 2,122. שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר הבוקר כי מספר הנדבקים וקצב הגידול במספר החולים קשה הוא מדאיג.