הצהרות בנט, גנץ ובר-לב בעקבות הפיגוע בתל אביב
(צילום: לע"מ)

ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ והשר לביטחון הפנים עמר בר-לב מסרו הבוקר (שישי) הצהרות מהקריה בתל אביב בעקבות פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב שבו נרצחו רותם מורד ואיתם מגיני, בני 27 מכפר סבא. ynet העביר את ההצהרות בשידור ישיר.
"זהו יום קשה", פתח ראש הממשלה בנט את דבריו. "אני רוצה לשלוח תנחומים למשפחות של תומר מורד ואיתם מגיני. שוחחתי עם אביו של תומר מורד, תומר ואיתם הם פנינו היפות". על חיסול המחבל ביפו, אמר ראש הממשלה: "ככה בדיוק מצופה מהלוחמים שלנו, זו פעולה נחושה ומהירה. לולא היה נתפס - הוא היה ממשיך".
בנט אמר עוד: "ראיתי את אביו של המחבל מסית לעוד אלימות ומתגאה בבנו הרוצח, ראינו את החגיגות וחלוקת הממתקים בג'נין. רצונם לשבור את רוחנו ואחיזתנו כאן בארץ שלנו אבל לא יצליחו. לעולם לא נישבר. האירוע בתל אביב הסתיים אבל אנחנו לא מורידים את רמת הדריכות בתוך תל אביב ושאר חלקי הארץ".
8 צפייה בגלריה
תומר מורד ואיתם מגיני
תומר מורד ואיתם מגיני
הנרצחים תומר מורד ואיתם מגיני
8 צפייה בגלריה
בנט, גנץ ובר לב בהצהרות בעקבות הפיגוע בדיזנגוף
בנט, גנץ ובר לב בהצהרות בעקבות הפיגוע בדיזנגוף
בנט, גנץ ובר-לב בהצהרות בעקבות הפיגוע בדיזנגוף
(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ)
ראש הממשלה ציין כי הבוקר התקיימה הערכת מצב עם כל ראשי מערכת הביטחון. "אנחנו מעניקים חופש פעולה מלא לצה"ל, לשב"כ ולכל כוחות הביטחון על מנת למגר את הטרור - אין ולא יהיו מגבלות למלחמה הזאת.
"אזרחים יקרים, אנו בתקופה קשה ומאתגרת, ייתכן שגם ממושכת. האינתיפאדה השנייה ארכה מספר שנים אבל בסוף ניצחנו. גל טרור הבודדים נמשך מעל שנה ועלה ב-50 נרצחים אבל בסוף ניצחנו. גם הפעם ננצח. מחבלים בודדים בלי תשתית ארגונית הוא אתגר גדול למערכת הביטחון, האויבים שלנו יחפשו כל הזדמנות לפגוע בנו".
בנט אמר עוד על החגיגות שנראו בג'נין: "ממי שחוגג רצח יהודי באמצעות חלוקת ממתקים אין לי ציפיות, אבל צריכות להיות לנו ציפיות גבוהות מעצמנו. אנחנו נילחם בטרור ביד קשה וננצח. זה אפשרי. טרור אינו גזירת גורל, בהלה והיסטריה הם לא תוכנית פעולה". ראש הממשלה גם קרא לכלי התקשורת לגלות אחריות ולהימנע מזריעת פאניקה מיותר בציבור: "זה לא תוכנית ריאליטי, אלא החיים שלנו".
8 צפייה בגלריה
אנשים הגיעו להדליק נרות ולהניח פרחים בזירת הפיגוע
אנשים הגיעו להדליק נרות ולהניח פרחים בזירת הפיגוע
מדליקים נרות נשמה ומניחים פרחים בזירת הפיגוע בתל אביב
(צילום: רועי עידן)
שר הביטחון גנץ אמר: "אנחנו נמצאים בתקופה מאתגרת מול רצף אירועי טרור בתוך המדינה לצד רגישות מבצעית ודריכות בגבולותיה ומעבר להן. אני מבקש להוקיר הערכה לכל הגופים המבצעיים שפעלו ופועלים מסביב לשעון על מנת לסכל פיגועים ולהתמודד איתם לאחר שהתרחשו.
"מדינת ישראל היא המדינה החזקה באזור, אויבינו יודעים זאת ומרגישים זאת. צה"ל ויתר כוחות הביטחון ימשיכו להפעיל את כלל היכולות המודיעיניות ולצידן כלל המערכות ההתקפיות וההגנתיות הנדרשות על מנת לגדוע הגל הזה ולתבוע מחיר ממשלחיו. במקביל נשמר את כלל מערך המוכנות המבצעית למול יתר הגזרות ולכל התרחשות".
8 צפייה בגלריה
מפה זירה פיגוע תל אביב דיזנגוף
מפה זירה פיגוע תל אביב דיזנגוף
(המפה באדיבות המרכז למיפוי ישראל)
שר הביטחון קרא לאזרחים לקיים את שגרת חייהם ככל שניתן. "הדריכות אכן מתחייבת, אך ניצחוננו יהיה גם בשמירה על החוסן הישראלי", אמר גנץ. "המשך שגרת החיים שלנו ככל שניתן היא התבוסה של הטרור. הרמדאןן צריך להיות חודש של פולחן דתי ובילוי משפחתי. אני מאמין שכך חושבים מרבית הפלסטינים. הטרור פוגע גם בהם, כך גם אזרחי ישראל המוסלמים.
"טוב עשתה הרשות הפלסטינית שגינתה את הפיגוע, הדרישה שלנו היא שלצד הגינויים יורחבו הפעולות נגד מחוללי הטרור. אנחנו כמובן שלא נחכה. צה"ל, שב"כ, משטרת ישראל וכלל הגופים ימשיכו לפעול בעוצמה רבה מאוד מול הטרור ויגבירו את הפעילות בשטח. ביצענו כבר כ-200 מעצרים ואם יידרשו יהיו אלפים. איננו מענישים ציבור אבל הביטחון קודם לכול".
מנהל בר סמוך לאילקה היה עד לפיגוע בלילה
(צילום: הדר גיל עד)

השר לביטחון הפנים בר-לב אמר: "אזרחי ישראל ותושבי תל אביב עברו לילה מתוח וקשה, כוחות הביטחון פעלו במהלך הלילה במהירות ובמקצועיות ראויות לציון כאשר איתרו את המחבל, חתרו למגע, וחיסלו אותו. בשבועות האחרונים נמצאת מדינת ישראל תחת מתקפת טרור של רוצחים צמאי דם. זו תקופה רגישה שבה פועלים כוחות הביטחון בכל הגזרות כדי לבלום את כל הטרור הזה.
"שוטרי ושוטרות משטרת ישראל, צה"ל ושב"כ פועלים ברגישות ועוצמה, חותרים למגע ומסכלים ניסיונות פיגוע רבים שמטרתם להגיע למרכזי הערים. נגיע לכל בית, לכל מסתור ונפעל בכל מקום כדי למגר את הטרור. לא נאפשר לאף מחבל או מי שמסייע לו לחיות רגע אחד בשקט ונניח עליהם את היד, חיים או מתים".
סמוך לכיכר דיזנגוף יום אחרי הפיגוע
(צילום: לירן לוי)

המחבל רעד חאזם (29) ממחנה הפליטים ג'נין הכיר את הזירה. חאזם חוסל הבוקר ביפו על ידי שני לוחמי היחידה המבצעית של שירות הביטחון הכללי.
החקירה העלתה עד כה כי המחבל הלך ברגל חמישה קילומטרים מזירת הפיגוע עד למקום שבו הסתתר ביפו. כ-1,000 שוטרים, לוחמי יחידות מיוחדות וכוחות צה"ל, סרקו בניין אחר בניין במרכז תל אביב עד שבסביבות השעה 05:00 בבוקר התקבל במשטרה מידע מתושב יפו על דמות חשודה באזור המסגד ליד טיילת מפרץ שלמה. בשעה 05:30 לערך איתרו לוחמי שב"כ את המחבל סמוך למסגד, קראו לו לעצור, אולם הוא פתח לעברם באש - ומיד לאחר מכן חוסל בזירה.
אנשים הגיעו להדליק נרות ולהניח פרחים בזירת הפיגוע
(צילום: רועי עידן)

גורם בכיר במשטרה אמר ל-ynet: "מידע מודיעיני והנחת העבודה היו שהמחבל יחקה את הסגנון של נשאת מלחם, ירי והסתתרות במסגד. (מלחם, ישראלי מערערה, רצח ב-2016 שני בני אדם בפאב "סימטא" ברחוב דיזנגוף בתל אביב ואדם נוסף במהלך הימלטותו מהזירה). המידע הזה הוביל את כוחות השב"כ והימ"מ לבצע חיפושים נקודתיים במסגד. הנוכחות הגבוהה של הכוחות מנעה ממנו לצאת מגוש דן".
כאמור, בשלב הזה מעריכים כי המחבל הכיר את האזור שבו פעל. הוא ירה לעבר יושבי הבר "אילקה" ונמלט דרך מעבר בין שני בניינים צמודים. המחבל הגיע לרחוב הירשנברג 11. בשלב זה נתקל המחבל בצעיר שעמד מולו במרחק של כשני מטרים. חאזם כיוון את האקדח לעברו של הצעיר וירה - אולם למזלו של הצעיר הקליעים לא פגעו בו אלא ברכב חונה. משם נמלט המחבל דרומה.
חבריהם של תומר מורד ואיתם מגיני הנרצחים בפיגוע בדיזנגוף
(צילום: יריב כץ)

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את הפיגוע ואת רצח שני הישראלים. בהודעה בשפה הערבית מסר אבו מאזן כי "הרג אזרחים פלסטינים וישראלים רק יוסיף להידרדרות המצב, כאשר כולנו שואפים להשיג יציבות, במיוחד במהלך חודש הרמדאן.
אבו מאזן הדגיש בהודעת הגינוי גם את "הסכנה שבהמשך הפלישות החוזרות ונשנות למסגד אל-אקצה ואת הפעולות הפרובוקטיביות של מתנחלים קיצוניים בכל מקום". כמו כן, הוא הזהיר מפני ניצול הפיגוע כדי לבצע תוקפנות נגד העם הפלסטיני על ידי המתנחלים.
8 צפייה בגלריה
הזירה בתל אביב רעד חאזם מחבל ג'נין פיגוע
הזירה בתל אביב רעד חאזם מחבל ג'נין פיגוע
זירת הפיגוע והמחבל רעד חאזם
(צילום: אריק מרמור)
8 צפייה בגלריה
הזירה בתל אביב
הזירה בתל אביב
הזירה בתל אביב
(צילום: AFP)
8 צפייה בגלריה
הזירה בתל אביב
הזירה בתל אביב
(צילום: רויטרס)
המחבל רעד חאזם התגורר כאמור במחנה הפליטים ג'נין. הוא מזוהה עם גדודי חללי אל-אקצה ושהה בישראל ללא היתר. כניסתו לישראל נאסרה בשל עבר ביטחוני.
פתחי חאזם, אביו של המחבל, הוא פעיל מרכזי בפתח ובעבר היה קצין במנגנוני הביטחון הפלסטיניים. אחרי שנודע לו כי בנו נהרג, אמר האב: "אתם תראו את הניצחון בעזרת אללה. בשנים הקרובות, בימים הקרובים העיניים שלכם יראו את הניצחון. העיניים שלכם יראו את השינוי. אתם תקבלו חירות ועצמאות. מתפלל שאללה ישחרר את מסגד אל-אקצה מהכובשים הטמאים".
בית החולים איכילוב עדכן הבוקר כי נכון לעכשיו מאושפזים שמונה מפצועי הפיגוע. מצבו של אחד מהם מוגדר אנוש ונשקפת סכנה מיידית לחייו. שלושה אחרים שנפצעו קשה בפיגוע יצאו מכלל סכנה ומאושפזים ביחידות טיפול נמרץ. מצבם של ארבעה פצועים נוספים מוגדר קל עד בינוני.