דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר אמש (ראשון) בהצהרה לתקשורת כי כוחות בהובלת חטיבת גולני השלימו את כיתור העיר עזה והגיעו עד לקו החוף בעיר. לדבריו, מדובר ב"שלב מאוד משמעותי" בהגברת הלחץ על חמאס. בכך, הוא ציין, הושלם למעשה "פיצול" רצועת עזה: "כיום יש עזה צפון ועזה דרום", אמר - והוסיף כי חמאס "מבין את המשמעויות" של המהלך.
דובר צה"ל: "יש עזה צפון ועזה דרום"
(צילום: דובר צה"ל)

הגרי אישר את הדיוווחים הפלסטיניים על תקיפות נרחבות ברצועה, ואמר כי מתנהלת שם כעת "תקיפה משמעותית". הוא שב וקרא לתושבי הרצועה לעבור דרומה, והדגיש: "אנחנו מעצימים כבר הלילה את התקיפות, באופן מאוד מאוד משמעותי".
תקיפות אוויריות ברצועת עזה, אמש

4 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
"תקיפה משמעותית הערב״. תקיפות צה"ל בעזה
(צילום: AP Photo/Abed Khaled)
4 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
(צילום: EPA/MOHAMMED SABER)
לדברי הגרי, "הכוחות הגיעו היום עד לקו החוף. אנחנו מאפשרים עדיין מסדרון הומניטרי על מנת שתושבי צפון הרצועה יירדו דרומה. זה מסדרון חד-סטרי לירידה דרומה, ונמשיך להעצים את הפעולה בצפון עזה. מתחילת הפעילות הקרקעית נתקפו מעל 2,500 מטרות ברצועה, וגם בשעות אלו מתקיימת תקיפות רחבות מאוד. אנחנו תוקפים בעוצמה גדולה. יש תקיפה רחבה מאוד על תשתיות טרור על הקרקע ומתחת לקרקע כדי לחסל מחבלים. זה שילוב בין הפעולה הקרקעית לתקיפות מהאוויר, ויש גם תקיפות מהים.
"אנחנו מבצעים פעילות קרקעית משמעותית ברצועה. הכיתור הוא דבר מאוד משמעותי לפירוק חמאס, שמבין את המשמעויות של פיצול הרצועה בדרומה. יש איזור בטוח יותר, לשם נכנסים מים, אוכל ותרופות. דלק לא ייכנס. יש מאמץ הומניטרי, אנחנו הרחבנו את הבדיקה שלנו בדרום. זה אזור בטוח יותר ולכן אני חוזר ואומר לתושבי הרצועה - תנועו דרומה".
4 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
התקיפות בעזה אמש
(צילום: AP Photo/Abed Khaled)
4 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
(צילום: AP Photo/Abed Khaled)
דובר צה"ל הגרי עדכן כי ידוע כעת על 240 חטופים ברצועת עזה - אחד פחות מההערכה הקודמת. בנוסף, הוא עדכן כי מפרוץ המלחמה נמסרה הודעה למשפחותיהן של 347 חללי צה"ל. על הגזרה הצפונית אמר: "אנחנו נדבר במעשים ולא במילים. אנחנו במוכנות מאוד גבוהה בצפון ונדע להגיב לכל תרחיש".
הגרי התייחס גם למשפחות שאיבדו את יקיריהן מאז שפרצה המלחמה לפני 30 יום, ואמר: "אנחנו בצה"ל זוכרים היטב על מה ולמה אנחנו נלחמים. אנחנו מחבקים את כל המשפחות שאיבדו את יקיריהן. 30 ימים ארגון הטרור הרצחני אוחז בחטופים חפים מפשע, תינוקות, מבוגרים ילדים ונשים. אנחנו בצה"ל ובשב"כ לא שוכחים, ואנחנו עושים מאמצים מסביב לשעון ואוספים כל פיסת מידע. נמשיך להתייחס לזה כמאמץ עליון".
פורסם לראשונה: 21:52, 05.11.23