תיעוד מלפני הפיגוע: המחבלת צועדת בסמוך לנדקרת

תושבת יהודייה בשכונת שייח ג'ראח נדקרה הבוקר (יום ד') בפיגוע - והמחבלת, נערה בת 14 המתגוררת בסמוך לה, נעצרה זמן קצר לאחר מכן בבית ספרה. בתיעוד נראית האם מוריה כהן צועדת עם עגלה לצד ילדיה ולוקחת אותם למוסדות החינוך - לפני הדקירה שבה נפצעה באורח קל. הנערה החשודה היא נכדתו של דובר שכונת שייח ג'ראח עארף חאמד, שיחד עם תושבים ערבים אחרים הגישו עתירה נגד פינוי בתיהם.
הצעירה שנדקרה, בת 26 ואם לחמישה ילדים, היא מהתושבות היהודיות היחידות בשכונה, המכונה גם שמעון הצדיק. בעלה דביר כהן סיפר בבית החולים עם חזרתו מהמילואים: "הדוקרת היא שכנה שלנו, גרה ממש מולנו. היא עקבה אחריה, נצמדה אליה - ודקרה. היא מרגישה טוב, ברוך השם. אמרה שזה פחות כאב מלידה". שעות לאחר הדקירה, שוחררה מוריה כהן מבית החולים.
בעלה של מוריה שנפצעה בפיגוע: "נמשיך לשמור על שגרה"
(צילום: גיל יוחנן)
4 צפייה בגלריה
הסכין ששימשה את המחבלת
הסכין ששימשה את המחבלת
הסכין ששימשה את המחבלת
(צילום: דוברות המשטרה)
הבעל תיאר מקרי התנכלויות קודמים: "כיבו לנו את החנוכיות, בעבר זרקו 11 בקבוקי תבערה לבית שלי. אני מצפה שהמשטרה תראה את עצמה בשטח". בתשובה לשאלה אם ימשיכו להתגורר במקום, ענה: "כן, זו השליחות שלנו".
פרופ' חגי מאז"ה, מנהל המחלקה הכירורגית בבית החולים הדסה הר הצופים, עדכן על מצבה של הפצועה, לפני ששוחררה מבית החולים: "לשמחתי הכוחות הביאו אותה עם הסכין עדיין תקועה בתוך הגב. זה מה שצריך לעשות ולכן מצבה כעת מוגדר קל ואני מניח שצפויה לה התאוששות מהירה".
"זו הייתה סכין גדולה מאוד, באורך של כ-30 ס"מ, כאשר רק הקצה הקדמי היה תקוע בגב", לדבריו, "היא הייתה מאוד נסערת. היא נדקרה בזמן שהיא הובילה את הילדים שלה, והילדים שלה עדיין נשארו שם. היא הייתה מאוד מודאגת אבל די מהר העניינים הסתדרו".
תושב שייח ג'ארח אחרי הפיגוע
(צילום: אלכס גמבורג, שמוליק דודפור)
דובר המשטרה על גל הפיגועים: "אנחנו בכוננות גבוהה"
(צילום: שמוליק דודפור)

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי הוא "מברך את כוחות הביטחון על הלכידה המהירה של המחבלת, ומאחל החלמה מהירה לפצועה בפיגוע, אם שהייתה בדרכה לגן עם ילדיה. לא ניתן לטרור להרים ראש".
דובר המשטרה אלי לוי אמר במשדר באולפן ynet: "תוך פחות משעה מהחשד לפיגוע הצליחו לתפוס את החשודה. החקירה נמשכת יחד עם שב"כ כמו בכל האירועים האחרונים שהיו. המשטרה נמצאת בכוננות גבוה בתקופה הזאת מכמה סיבות. אנחנו בתקופה של חגים. סיימנו את חג החנוכה עם הרבה מטיילים ומבקרים בירושלים, ועכשיו אנחנו נכנסים לתקופה של חג המולד ויהיו הרבה אירועים גדולים בתוך ירושלים".
הדיווח על הדקירה בצומת הכניסה לשייח ג'ראח התקבל ב-7:30 במוקד המשטרה. כוחות משטרה גדולים הגיעו למקום והחלו בסריקות, בניסיון לאתר את המחבלת שנמלטה. מהתחקור עלה כי האישה נדקרה על ידי הנערה בסכין, בעת שחצתה את הכביש עם ילדיה.
בתום מצוד משטרתי שכלל סריקות בקרקע בסיוע מסוק אותרה החשודה בבית ספרה, הנמצא מאות מטרים ממקום הפיגוע, ונעצרה על ידי שוטרי מחוז ירושלים. היא הועברה לחקירה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים, ומלבדה עוכבו לחקירה ותשאול במשטרה גם כמה נשים מסביבתה של החשודה. בין היתר עוכבה לחקירה אמה של הדוקרת.
אחת המורות בבית הספר סיפרה: "הגעתי לבית ספר ב-7:40. המורות אמרו 'שימו מסכות, יש כוחות משטרה בתוך בית הספר'. חשבנו שיש אכיפת מסכות. הכוחות עברו כיתה כיתה ועשו חיפוש. הרגענו את התלמידות שנבהלו. לאחר מכן הגיעו כוחות שב"כ וביקשו שנוריד את כל התלמידות לחצר ואז התחילו להסתכל על מה הן לובשות ואילו נעליים הן נועלות. הבנות פחדו מאוד. לאחר מכן עצרו שתי אחיות ולקחו אותן יחד עם המנהלת".
4 צפייה בגלריה
כוחות הביטחון סמוך לבית הספר במזרח ירושלים
כוחות הביטחון סמוך לבית הספר במזרח ירושלים
כוחות הביטחון במזרח ירושלים, הבוקר אחרי הפיגוע
(צילום: AFP)
מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן אמר בסיום הערכת מצב שקיים בזירה: "בעקבות פיגוע הדקירה הבוקר הגענו למקום בכוחות גדולים והתחלנו בפעולות מהירות לאיתור המחבלת החשודה במעשה, כולל סריקות נרחבות והתחקות אחר זהותה ומסלול בריחתה. בתוך זמן קצר, עצרו השוטרים את החשודה במעשה בתוך בית ספר לבנות שנמצא בסמוך לזירת הפיגוע והיא נלקחה לחקירה שתנוהל על ידי ימ״ר ירושלים. נמשיך להיאבק בטרור בנחישות ולפעול בכל רחבי העיר לשמירה על שלום הציבור וביטחונו".
זמן קצר אחרי הפיגוע בירך חמאס: "הפעולות ההרואיות בגדה ובירושלים, שהאחרונה שבהן הייתה הבוקר בדקירת מתנחלת בשייח ג'ראח, מוכיחות את גדולתו של העם שלנו ושהתנגדותו לא ניתנת לשבירה. העם הפלסטיני בגדה ובי-ם נמצא במערכה פתוח מול ישראל".
4 צפייה בגלריה
אליהו קיי, הנרצח בפיגוע בירושלים
אליהו קיי, הנרצח בפיגוע בירושלים
אליהו קיי ז"ל שנרצח בעיר העתיקה
(מתוך פייסבוק)
בתקופה האחרונה אירעו כמה פיגועים ששבו והציפו מחדש את את סוגיית המפגעים הבודדים, שמוציאים לפועל פיגוע ללא מסגרת מאורגנת וכך קשה יותר לגורמי המודיעין לעלות עליהם מבעוד מועד. שלשום אירע פיגוע דריסה במעבר תאנים בשומרון, שבו נפצע באורח בינוני מאבטח שנדרס על-ידי מחבל בן 15. יומיים לפני כן דקר מחבל את אברהם אלמליח בשער שכם בירושלים, ופצע אותו באורח בינוני-קשה. בשני המקרים הללו חוסלו המחבלים.
כשבועיים לפני כן נרצח ביריות אלי קיי בירושלים, על-ידי פעיל הזרוע המדינית של חמאס פאדי אבו שחיד, שהרבה לשאת דרשות במסגדים באזור ירושלים. אבו שחיד חוסל בזירה אחרי שהצליח לפצוע ארבעה בני אדם נוספים מלבד קיי, אחד מהם שמצבו הוגדר קשה ובהמשך שוחרר מטיפול נמרץ.
כמה שעות לאחר רצח קיי, תקף שוהה בלתי חוקי פלסטיני זוג מבוגר שהלך ביפו - ופצע גבר בן 67 באורח בינוני. הוא נמלט, אך נתפס תוך זמן לא רב. ארבעה ימים לפני שני הפיגועים הללו נפצעו לוחם ולוחמת מג"ב באורח קל ובינוני בפיגוע דקירה בשער שכם, והצליחו להשתלט על המחבל ולהרוג אותו.