כך סוכלה חוליית המחבלים מג'נין
(צילום: דובר צה"ל)

כך סוכלה חוליית המחבלים מגזרת ג'נין – עם טבילת האש המשמעותית הראשונה לכוונת המתקדמת של צה"ל: חודשיים בלבד לאחר שלוחמי סיירת חרוב מחטיבת כפיר קיבלו את הכוונת התרמית המתקדמת החדשה "מכבית" מתוצרת אלביט, האמצעי האופטי החדיש הוכיח עצמו במה שנראה כפגיעה ראשונה באמצעותו במחבל – ובכדור הראשון. המטרה: סיכול חוליית מחבלים שהשליכה בקבוקי תבערה, אבנים וסלעים על רכבים ישראלים - בעיקר אוטובוסים - שנסעו בכביש המוביל למבוא דותן.
בחצי השנה האחרונה צייד צה"ל את לוחמי החוד בגדודי החי"ר הסדירים באלפי הכוונות החדשות והיעילות - "מכבית" ו"מכבים" - לקלעים במחלקות החי"ר ולרובאים, וההבדל הגדול ניכר במוצאי השבת, סמוך לכפר הפלסטיני יעבד שבצפון השומרון: כוח מסיירת חרוב שכב במארב עם האמצעי החדש שהותקן על נשקו של סמל י', שהתמקם בחוליית היירוט עם מפקד הצוות. שתי חוליות נוספות, לבלימת בריחת המחבלים וחוליה נוספת עם אמצעי תצפית גדול וחדש, "ערמון", התמקמו אף הם בקרבת מקום.
בחטיבה המרחבית מנשה ניסו שוב ושוב לתפוס את החוליה החמקמקה שגרמה לנזקים כבדים לאוטובוסים שנסעו בגזרה, ובנס לא גרמה לנפגעים.
"נכנסנו כמה ימים קודם לכן לגזרה, והחלטנו שלא משנה מה, נתפוס את החוליה הזו", סיפר ל-ynet מפקד סיירת חרוב, סגן אלוף גל ריץ'. "התחלנו בנוהל קרב מזורז. ביום רביעי הגענו לגזרה וקבלת הפנים שלנו הייתה מהחולייה המאורגנת, עם מטח סלעים על אוטובוס. בחמישי כבר השכבנו מארב אבל הם לא הגיעו; וידענו שבמוצאי שבת, כשהגזרה מתעוררת, זה המאני-טיים שלנו".
3 צפייה בגלריה
כך סוכלה חוליית המחבלים מג'נין
כך סוכלה חוליית המחבלים מג'נין
הכוונת החדשה
(צילום: דובר צה"ל)
"אישרנו לקלע לבצע ירי רק בכדור אחד, מקסימום שניים", הוסיף סא"ל ריץ'. "הכוחות התחלקו היטב, הגדירו שטח השמדה של המחבלים והתמקמו מבלי שזוהו".
סמוך ל-22:30 זיהה כוח התצפית של הסיירת את ארבעת המחבלים מגיעים לגשר בצד הכביש, עם רכב שאותו החנו בסמוך, ואורבים לכלי רכב ישראליים. הלוחמים חיכו לשעת כושר ובמשך כחצי שעה של ציפייה מתוחה, החליטו המחבלים לשנות כנראה את תוכניתם ולהשליך את בקבוק התבערה לעבר מכונית שבה נסע ערבי ישראלי ולא על אוטובוס.
3 צפייה בגלריה
כך סוכלה חוליית המחבלים מג'נין
כך סוכלה חוליית המחבלים מג'נין
"החלטנו שלא משנה מה, נתפוס את החוליה הזו". לוחם עם הכוונת החדשה
(צילום: דובר צה"ל)

פגיעה במחבל עם הכדור הראשון

סמל י', הקלע שירה מטווח של כ-30 מטרים, שחזר: "בשנייה שזיהיתי את התנועה החשודה של אחד המחבלים והתקרבות שלו מהמבתר ששימש אותם לשול הכביש, ביקשתי אישור לירי ממפקד הצוות - וקיבלתי. הסתתרנו היטב עם רשתות הסוואה בשיחים כך שהם לא הבחינו בנו. פגעתי בכדור הראשון בחזה של המחבל, כך שהוא לא הצליח לפגוע עם בקבוק התבערה שלו במכונית. הוא ניסה ככל הנראה להצית שוב בקבוק תבערה ואז יריתי לעבר הירך שלו. חבריו ברחו בריצה לעבר מכוניתם, ואז חוליות בלימה הסתערו ולכדו שניים מהמחבלים".
זהות המחבל הרביעי שנמלט רגלית ידועה למערכת הביטחון ומצוד מודיעיני מתנהל אחריו. המחבל שנורה, שפיקד על חוליית הטרור, טופל על-ידי פרמדיקית צבאית והועבר במצב קשה לטיפול רפואי בבית חולים. שני המחבלים שנתפסו הועברו לחקירת שב"כ. לחוליה אין כנראה שיוך ארגוני.
3 צפייה בגלריה
כך סוכלה חוליית המחבלים מג'נין
כך סוכלה חוליית המחבלים מג'נין
מזהה מטרות ומסמן יעדים. ה"ערמון", אמצעי חדש לראיית לילה
(צילום: דובר צה"ל)

אמצעי חדש לראיית לילה: ה"ערמון"

לרגעי הסיכול המוצלחים קדמו שתי הפתעות שלא שיבשו בסופו של דבר את מבצע הסיירת: לוחם באחת מחוליות הבלימה הוכש על-ידי עקרב בזמן המארב, זמן קצר לפני הסיכול, ופונה בחשאי לקבלת טיפול רפואי במצב קל. במקביל, חוליית מחבלים אחרת השליכה מטען חבלה לעבר עמדת פילבוקס של הסיירת באותה גזרה - והאירוע הסתיים ללא נפגעים ובמצוד שנמשך אחר המחבלים.
"סיירת חרוב עברה שינוי גדול יחד עם כל חטיבת כפיר עם הפיכתה לחטיבת חי"ר-אש בחודשים האחרונים, לצד הצטיידות בציוד לחימה חדישה כמו אמצעי ראיית הלילה, ה"ערמון", שמזהה היטב את המטרות, מפליל מחבלים ומסמן יעדים עבור הכוחות הנוספים", הוסיף סא"ל ריץ'.
עוד אמר הקצין: "הכוח פעל היטב, עם עצמאות מבצעית, שלט באירוע וזיהה את סכנת החיים ופעל מהר. מפקד החטיבה המרחבית הגדיר את המבצע כבית הספר למארב".
סמל י' הוסיף: "חשבתי 'אזרחים לפני הכול' וזיהיתי כשהוא הדליק את הבקבוק. ידעתי שיש לי שניות בודדות לפעול. הכוונת החדשה, 'מכבית', מדהימה בביצועים שלה וראיתי דרכה גם את הדלקת הבקבוק. מה שצריך היה לקרות קרה. אנו פועלים בגזרה להגן על האזרחים ולא משנה אם הם יהודים או פלסטינים. לאחר הסיכול הגיע לבקר אותנו תושב הגזרה שהחולייה הזו רגמה את רכבו שבו היו ילדיו לאחר ששבו ממסעדה - והודה לנו. הוא מאוד התרגש ואז הבנתי כמה הצלחנו במשימה".