מה עושים כשהגננת לא מוכנה להתחסן? ריאיון עם ד"ר מתן גוטמן ואם חד הורית
(צילום: אורי דוידוביץ)

מה קורה כשגננת לא רוצה להתחסן וההורים חוששים לשלוח את הילד או הילדה לגן? א', אם חד הורית לשלושה ילדים, נתקלה בימים אלו בסוגיה.
"הגננת סיפרה לי שהיא לא מתחסנת, היא מאלה שפחות מאמינים בחיסונים, שזה לגיטימי באופן כללי אבל עכשיו זו בעיה רצינית", אומרת א' שהחליטה לשלוח את בנה לגן. "השנה הזאת מספיק מטורפת ולהשאיר את הילדים בבית זה לא טוב להם".
"להורה אין אפשרות לכפות או להטיל סנקציה על מורה או גננת שלא מתחסנים, מעבר לשיחה ולהסברה"
ניסית לשכנע את הגננת להתחסן?
"כשהיא סיפרה לי ניסיתי אבל לא מעבר לכך".
א' מספרת על החששות ואומרת: "תופעות הלוואי על ילדים יכולות להיות חמורות, אבל חוץ מזה הגננת מצוינת. מבחינתה, כל אמירה של חובה לחסן מורים וגננות היא קונספירציה, ומכיוון שזה לא נושא של היגיון אז קשה לי להגיד לה שמה שהיא אומרת לא נכון".
את תומכת בחוק לחייב אותה לחסן?
"בחלומות שלי כן אבל זה לא דמוקרטי, ואני מאמינה בזכויות אדם".
1 צפייה בגלריה
"אפשר לבקש מהעירייה לעבור גן"
"אפשר לבקש מהעירייה לעבור גן"
"אפשר לבקש מהעירייה לעבור גן"
(צילום: shutterstock)

"להורה אין מה לעשות"

"התפקיד פה של המדינה, והממשלה צריכה לטפל בזה", מסביר ד"ר מתן גוטמן, הפרשן המשפטי של ynet. "באופן עקרוני עובדי מערכת חינוך שנמצאים במגע עם ילדים ולא מתחסנים, ובאמת יש חשש לנזק משמעותי של הידבקות או בידוד, יש למדינה אפשרות להטיל עליהם סנקציות מסוימות כמו השעיה, הורדה בשכר".
מה א' יכולה לעשות? האם יש לה סנקציה שהיא יכולה להפעיל?
"לא ממש, להורה אין מה לעשות חוץ מכמובן לדבר, לשכנע. זה יכול להיות עילה, אם זה הורה שמאוד מפריע לו ומרגיש שיש סכנה מבחינתו זה לבקש להעביר גן, והעירייה חייבת לקחת בחשבון, אבל להורה עצמו אין אפשרות לכפות או להטיל סנקציה על מורה או גננת שלא מתחסנים, מעבר לשיחה ולהסברה".
קראו עוד:
אם זה גן פרטי אפשר לבקש את הכסף בחזרה?
"כן, אם זה גן פרטי אז אנחנו בטענה להפרה של החוזה בין ההורה לגן ולכן במישור החוזי יכול להיות שבמצב כזה ההורה יכול להגיד שהוא רוצה לבטל את החוזה ולא רוצה לשלוח את הילד".
על חוק חובת חיסונים, ד"ר גוטמן אומר כי "בשלב הראשון צריך לוודא שמחילים אותו על עובדים וסקטורים שחובה להחיל אותו. לא בטוח שמי עובד בחנות עם חמישה אנשים ורק אחד לא מחוסן אז לא צריך לחייב אותו.
"דבר שני, צריך לזכור את מדיניות האמצעים. צריך לאפשר למי שלא יכול בריאותית או מצפונית שיעבור ועדת פטור או להעביר את אותו מורה או עובד לתפקיד שלא בא במגע עם קהל, וכמוצא אחרון לחשוב על השעיה והפחתה במשכורת. לא לפטר, לא נפגע בפרנסתו. זה לא נכון, לא ניתן לפגוע בפרנסה של אדם בגלל שהוא לא התחסן".