3 צפייה בגלריה
גורבנקו עם מדליית הזהב
גורבנקו עם מדליית הזהב
גורבנקו עם מדליית הזהב
(צילום: EPA)
היסטוריה באליפות אירופה בשחייה ישראל זכתה בזהב אנסטסיה גורבנקו
(צילום: שמוליק דודפור)
עשתה זאת ובגדול. אנסטסיה גורבנקו, זכתה הערב (שבת) במדליית זהב במשחה ל-200 מטר מעורב אישי באליפות אירופה בבודפשט. גורבנקו בת ה-17 בלבד, שעלתה לשמינייה האחרונה מהמקום הראשון השיגה תוצאה של 2:09.99 דקות, שסידרה לה את המקום היוקרתי על הפודיום. במדליית הכסף זכתה אבי ווד הבריטית שהגיעה ארבע מאיות לאחר הישראלית ושלישית, אשת ברזל קטינקה הוסו המקומית עם 2:10.03 דקות.
מדובר במדליה השנייה בהיסטוריה של השחייה הנשית הישראלית באליפות אירופה והראשונה מזהב. הראשונה הייתה עמית עברי שהשיגה מדליית ארד ב-100 פרפר ב-2012 גם כן בהונגריה.
3 צפייה בגלריה
גורבנקו
גורבנקו
גורבנקו. הישג גדול
(צילום: AFP)
זאת גם המדליה הישראלית הראשונה מאז האליפות לפני חמש שנים בלונדון, אז זכו יעקב טומרקין (200 מטר גב) וגל נבו (200 מעורב) במדליות הכסף. היא מצטרפת ליונתן קופלב שהיה אלוף אירופה ב-50 מטר גב ב-2012.
גורבנקו פרצה לתודעה לפני שלוש שנים עם מדליית זהב במשחקים האולימפיים לנוער בארגנטינה. היא גם ניפצה את השיא הישראלי ב-200 מטר מעורב כשהייתה בת 15 בלבד. מאז היא המשיכה להתקדם והפכה לאחת התקוות הגדולות של הספורט הישראלי.
3 צפייה בגלריה
גורבנקו חוגגת
גורבנקו חוגגת
גורבנקו חוגגת
(צילום: AP)
גם ברגעי האמת, בתחרויות המטרה החשובות, השחיינית המוכשרת סיפקה את הסחורה והתמודדה עם קפיצת המדרגה הלא פשוטה מתחרויות הנוער לבוגרות. נכון להיום היא מחזיקה ב-11 שיאים לאומיים אישיים וקבוצתיים, בבריכה ארוכה (50 מטר). גורבנקו גם הייתה השחיינית הישראלית הראשונה להשיג את הקריטריון לאולימפיאדת טוקיו בקיץ הקרוב.
במשחה ל-200 מטר גב, אביב ברזלי, סיימה בזמן של 2:14.70 דקות ולא עלתה לגמר לאחר שדורגה במקום ה-14.