משפחת הספורט האולימפי והספורט הישראלי באבל לאחר מותו הבוקר (חמישי) של שמואל ללקין.
ללקין עמד בראש המשלחות האולימפיות של ישראל במקסיקו 1968, מינכן 1972, מונטריאול 1976 ולוס אנגלס 1984. בנוסף, עמד בראש משלחות ישראל למשחקי עמי אסיה ב-1970 וב-1974. בעוד כשלושה חודשים אמור היה לחגוג את יום הולדתו ה-95.
מהדמויות המשפיעות ביותר בספורט בישראל. ללקיןמהדמויות המשפיעות ביותר בספורט בישראל. ללקין
מהדמויות המשפיעות ביותר בספורט בישראל. ללקין
(צילום: ראובן שוורץ)
ללקין, יליד תל אביב, עשה קריירה צבאית במשך שנים רבות אותה החל בפלמ"ח. כמפקד כיתה, הוביל יחידת סיור בדרום שנתפסה על ידי הבריטים ונגזר עליה עונש מאסר של שנתיים. השתתף בשחרור ירושלים במלחמת העצמאות ושימש בתפקידי פיקוד כקצין עד 1962. היה בצעירותו שחקן כדורעף וטניס שולחן בהפועל תל אביב.
הוא שימש 35 שנים כמנכ"ל ההתאחדות לספורט, בין השנים 1962-1995 והיה לאחת מהדמויות המשפיעות ביותר בספורט בישראל.
שמואל ללקיןשמואל ללקין
ללקין עם הנרי הרשקוביץ' ואסתר רוט שחמורוב
(צילום: באדיבות הוועד האולימפי)
חייו של שמואל ללקין, שהיה ראש משלחת ישראל למשחקים האולימפיים במינכן 1972 ניצלו שכן חדרו בכפר האולימפי היה מרוחק כעשרה מטרים ממגורי המשלחת הישראלית, ש-11 מחבריה נרצחו בידי מחבלים. בטקס לזכרם באיצטדיון האולימפי, ביום הרצח, ששודר בשידור ישיר למיליוני צופים ברחבי העולם, נשא ללקין נאום בלתי נשכח בעברית, בו הצהיר כי ישראל תמשיך להופיע בעתיד במשחקים האולימפיים ובכך הפך לחלק בלתי נפרד מסיפור הטבח הנורא שחילל את הרוח האולימפית.
ללקין היה יו"ר הקרן לעידוד ספורטאים של הוועד האולימפי בישראל. שנים רבות היה פעיל ציבורית במטווח הקליעה האולימפי בהרצליה ובמכון וינגייט.