ממש מתחת לרדאר מתרחש בימים אלה טורניר ה־ATP CUP או בכינויו – "גביע העולם לטניס". התחרות מתרחשת במלבורן שבאוסטרליה במהדורתה השנייה, לאחר שבשנה שעברה היה הספתח למה שנראה כהצלחה מסחררת.
באירוע חשיפת הטורניר שהתרחש בשנת 2018 לקח חלק לא אחר מאשר המדורג ראשון בעולם, נובאק ג'וקוביץ', המחזיק בתואר עם נבחרתו סרביה שזכתה בשנה שעברה. במהלך האירוע אמר ג'וקוביץ' כי אחת הסיבות לקיום הטורניר היא ש"אין לנו יותר מדי אירועים קבוצתיים בסבב ולי אישית זה יהיה רגע נחמד מאוד לייצג את המדינה שלי". בנוסף, מנכ"ל איגוד הטניס האוסטרלי, קרייג טיילי, אמר כי האירוע יעזור להשיג חיבור עם דורות חדשים של אוהדי טניס, ועוד נאמר כי "האירוע ישנה את פני הסבב העולמי ויגביר את העניין סביבו".
1 צפייה בגלריה
נובאק ג'וקוביץ' מאוכזב
נובאק ג'וקוביץ' מאוכזב
ישמור על התואר של סרביה? נובאק ג'וקוביץ'
(צילום: EPA)
אין ספק כי עד עתה הטורניר אכן מספק את הסחורה גם מבחינת השחקנים שלוקחים את העניין ברצינות. ניתן היה לראות זאת בשנה שעברה כאשר השתתפו בתחרות 26 מתוך 30 הטניסאים הבכירים. בטורניר משתתפות 24 נבחרות הנקבעות על פי מיקום השחקן הבכיר שלהן בדירוג העולמי בסבב היחידים. למשל, המדורג שישי בעולם הינו סטפאנוס ציציפאס היווני ולכן נבחרת יוון תשתתף באליפות. בנוסף, בכל נבחרת חייבים להיות לפחות שלושה שחקנים מדורגים.
הנבחרות מוגרלות לשישה בתים, כשכל נבחרת משחקת נגד שאר הנבחרות מאותו בית. הראשונות מכל בית וכן שתי הסגניות הטובות ביותר (סך הכל 8 נבחרות) עולות לרבע הגמר. משלב זה הטורניר מתבצע בשיטת נוקאאוט עד שמתקבלת הזוכה המאושרת.
כל מפגש בין נבחרות ישוחק בצורה הבאה: תחילה ייפגשו שני הטניסאים מספרי 2 ברשימת המדינות, לאחר מכן יתמודדו שני השחקנים הבכירים מכל מדינה, ולסיום יתקיים משחק זוגות שעשוי לקבוע איזו נבחרת תנצח במפגש. כל המשחקים הנ"ל יתרחשו באותו יום, כשכל משחק הוא עד שתי מערכות.
הטורניר מתקיים לאורך 10 ימים בתחילת השנה הקלנדרית, בשיתוף פעולה מלא עם איגוד הטניס האוסטרלי. הוא למעשה מהווה הכנה לאליפות אוסטרליה הפתוחה. אגב, השחקנים יקבלו ניקוד בדירוג בהתאם לתוצאותיהם ובכך גם לא ייפגעו מעצם השתתפותם בטורניר.
כצפוי, הקורונה לא פסחה גם על תחרות זו. בעקבות זאת השנה ישתתפו באליפות רק 12 נבחרות המחולקות לארבעה בתים, כאשר ארבע המוליכות יעפילו לחצי הגמר שישוחק בשיטת נוקאאוט. הטורניר עצמו יימשך חמישה ימים. הבתים הוגרלו בצורה הבאה: בית א': סרביה, קנדה, גרמניה. בית ב': ספרד, יוון, אוסטרליה. בית ג': איטליה, אוסטריה, צרפת. בית ד': רוסיה, יפן, ארגנטינה.
לסיכום, יש לציין ש"גביע העולם לטניס" אינו טורניר חדש, שכן הוא שוחק בין השנים 1978 ל־2012 בדיסלדורף שבגרמניה, אך הופסק בשל היעדר חסויות. נקווה שהמתכונת הנוכחית והכספים הרבים שהושגו ישאירו לנו את התחרות המרעננת לעוד זמן רב.
רוצים גם אתם להיות פרשנים? אז תתחילו לכתוב. איך זה עובד? פשוט מאוד:
*כותבים ושולחים בגוף המייל או בקובץ וורד לכתובת הבאה: kick@ynet.co.il בצירוף שם מלא.
*אורך הטקסט הרצוי הוא בין 250 ל־800 מילה.
*נא לא לצרף תמונות, טבלאות, גרפים או עיבודי מחשב לקבצים.
= אם בכוונתכם לכתוב על משחק או אירוע מסוים שעומד להתקיים, אנא שלחו את הטקסט מספר ימים לפני כן.