כל מדינה הייתה רוצה לקבל קצת מהעושר שיש לצרפת בענף הביאתלון, ענף אולימפי המשלב בין סקי קרוס קאנטרי (המרתון של ספורט החורף) עם ירי ברובה לחמש מטרות במספר נקודות לאורך המסלול. ז'וליה סימון (27) זכתה בגביע העולמי בחורף האחרון, וזכתה בעבר בשתי מדליות זהב ושתיים מארד באליפות העולם. שנה לפני כן זכתה ז'וסטין ברסאז-בושה במדליית הזהב באולימפיאדת החורף בסין, לפני שיצאה לחופשת לידה.
כל מדינה, כאמור, אמורה לקנא בעושר ספורטיבי כזה. וגם הקנאה בין שתי הספורטאיות המעוטרות יכולה להיות מובנת. אבל במקרה שלהן הקנאה עברה כבר מזמן את גבולות הספורטיביות. בעוד כל עולם ספורט החורף מדבר עליהן, סימון וברסאז-בושה לא מדברות ביניהן.
4 צפייה בגלריה
ז'וסטין ברסאז-בושה וז'וליה סימון
ז'וסטין ברסאז-בושה וז'וליה סימון
כבר מזמן לא חברות טובות. ז'וסטין ברסאז-בושה וז'וליה סימון
(צילום: EPA/GIAN EHRENZELLER)
הסיבה אינה תחרות, למי יש חוזה חסות גדול יותר, או מי זוהרת יותר כשהיא פושטת מעליה את שכבות המגן מפני השלג - אלא חתיכת פלסטיק עם פס מגנטי ושבב בגודל 85.60 על 53.98 מילימטר, שכמעט כל מבוגר מחזיק בארנק: כרטיס אשראי. או כמו שכינתה זאת סיריל בורדה, מאמנת נבחרת הנשים הצרפתית בביאתלון, בז'רגון פריזאי: "סקנדל הקרדיט קארד".

מי הקורבן האמיתי?

עוד לפני שעונת ספורט החורף והביאתלון יצאה לדרכה השנה, האשימה ברסאז-בושה את סימון כי השתמשה בכרטיס האשראי שלה כדי לבצע קניות באינטרנט בהיקף של 1,620 אירו. החקירה יצאה לדרכה, ואכן התברר כי הקניות בכרטיס האשראי של ברסאז-בושה התבצעו מהמחשב שנמצא ברשותה של סימון. סימון עצמה טוענת כי היא חפה מפשע וכי נפלה קורבן למעשה נוכלות וזיוף.
4 צפייה בגלריה
ז'וליה סימון
ז'וליה סימון
שנה מהגיהינום. סימון
(צילום: Alexander Hassenstein/Getty Images)
ההאשמה של ברסאז-בושה כלפי חברתה-יריבתה הגיעה כבר ביולי. לאחר שניסיונות לפשר ביניהן כשלו, היא חשפה בציבור את הפרשה. באוקטובר המשטרה תחקרה את סימון בפעם הראשונה תחת אזהרה. במהלך החקירה חשפה סימון בפעם הראשונה את קו ההגנה לפיו גם היא קורבן בפרשה. שלושת החודשים שחלפו בין חשיפת הפרשה לבין מסירת הגרסה של סימון בחקירה המשטרתית, גורמים לרבים בציבור הצרפתי לפקפק באמינותה.
סימון בודדה את עצמה מקבוצת הביאתלון והחלה להתאמן לבד. שתי הספורטאיות מסרבות לדבר על הפרשה בפומבי ועם התקשורת. שתיהן ביקשו לכבד את הרצון שלהן להפריד בין המקרה לבין הטבע הספורטיבי שלהן, שמבקש להתחרות ולהתאמן, אבל שתיהן הודו שמדובר בפרשה שלא נותנת להן מנוח. "קשה מאוד להוציא את זה מהראש", אמרה סימון.
אבל בעוד האמא הטרייה ברסאז-בושה רשמה השנה כבר ארבעה ניצחונות בסבב העולמי, סימון חווה עונה מהגיהינום. היא מסיימת הרחק מהצמרת, ובעיקר מתקשה להתרכז בחלק של הירי – שנחשב לאחד היתרונות הבולטים שלה לאורך השנים.
4 צפייה בגלריה
ז'וסטין ברסאז-בושה
ז'וסטין ברסאז-בושה
ארבעה ניצחונות העונה בסבב העולמי - וחברות שנהרסה. ברסאז-בושה
(צילום: EPA/GIAN EHRENZELLER)
"אני עייפה לחלוטין מבחינה מנטלית", אמרה אחרי שסיימה במקום ה-31 בתחרות בשבדיה. "מאוד קשה לי עם הלחץ. יש קול בראש שלי שאין לי שום שליטה עליו". בענף שמערבב בין יכולת אירובית לבין יכולת להתרכז ולהסדיר דופק לפני הירי, מה שסימון מדברת עליו הוא מכת מוות.
"אני לא יכול לתאר לעצמי איך הייתי מרגיש אם מישהו לחבריי לנבחרת היה גונב ממני", אמר אריק לסר, פרשן הסקי של הערוץ הגרמני הציבורי. "אני לא יודע איך אפשר להתרכז כנבחרת, איך אפשר לסמוך אחת על השנייה או להסיט את העננה הזו מעל התחרויות והאימונים היומיומיים. למזלה של הנבחרת, מדובר רק בכסף. אי אפשר לתאר מה היה קורה אם היה מדובר בפרשה של תקיפות פיזיות כמו שהתרחשו בעבר בספורט החורף".
ניסיונות הפשרה, כולל פגישה שארגנה התאחדות הסקי הצרפתית בין הספורטאיות ועורכי דינן, עלו בתוהו. "בשלב הזה", מסרה ההתאחדות, "רק חקירה פלילית תצליח להרשיע או לזכות את סימון מההאשמות נגדה. אנחנו מקווים ששתי הספורטאיות יצליחו לשים את חילוקי הדעות הפרטיים שלהן בצד ויתרכזו בהצלחת הנבחרת"
"אני לא בטוח לגבי זה", אמר הפרשן השבדי באולפן הטלוויזיה, כשהוא מדבר בפנים רציניות לפני מרוץ השליחים שבו ברסאז-בושה הייתה אמורה לגעת בכתפה של סימון (המקבילה הביאתלונית להעברת המקל). "מישהו היה צריך לחשוב על זה. אולי צריך לקחת משתיהן את הרובים".

כבוד הדדי, קנאה ספורטיבית

שתיהן נולדו באותה שנה, באותה עיר - אלברטוויל שבצרפת. שתיהן התחילו את הקריירה שלהן כמעט באותו זמן. ברסאז-בושה עלתה על המפה העולמית כבר ב-2015. סימון זקוקה לכמעט ארבעה חורפים כדי לעלות על רדאר הצמרת האקסלוסיבי של הביאתלון.
היחסים ביניהן תמיד נעו על המטוטלת של כבוד הדדי, קנאה ספורטיבית, השוואה. בשנים האחרונות ברסאז-בושה התבטאה יותר ויותר על רצונה להפחית ממשטר האימונים והתחרויות ההרסני ולפרוש לחיי משפחה בכפר. סימון, באותו זמן, החלה לסמן את המקום שלה כספורטאית הביאתלון הבכירה של צרפת. ואז הגיעה פרשת כרטיס האשראי.
4 צפייה בגלריה
ז'וסטין ברסאז-בושה וז'וליה סימון
ז'וסטין ברסאז-בושה וז'וליה סימון
ניסיונות הפשרה, כולל פגישה שארגנה התאחדות הסקי הצרפתית בין הספורטאיות ועורכי דינן, עלו בתוהו
(צילום: Fabrice COFFRINI / AFP)
הפרשה החלה באוגוסט 2022 בתחרות בנורבגיה. לפי העיתון "ל'אקיפ", שבו נחשפה הפרשה לציבור, כרטיסה של ברסאז-בושה נגנב והתבצעו באמצעותו רכישות באינטרנט. חלק מהרכישות, כולל מחברת המצלמות "גו פרו", נשלחו לכתובת הפרטית של סימון.
ספורטאיות ביאתלון אמנם לא מרוויחות שכר של כדורגלנים, אבל סימון מרוויחה מספיק כדי שלא תסכן את שמה ואת החופש שלה עבור סכום כזה. או שהיא קורבן כפי שהיא בעצמה מתארת או שמדובר במניע שונה לחלוטין.
ניסיונות הפשרה, כולל פגישה שארגנה התאחדות הסקי הצרפתית בין הספורטאיות ועורכי דינן, עלו בתוהו. "בשלב הזה", מסרה ההתאחדות, "רק חקירה פלילית תצליח להרשיע או לזכות את סימון מההאשמות נגדה. אנחנו מקווים ששתי הספורטאיות יצליחו לשים את חילוקי הדעות הפרטיים שלהן בצד ויתרכזו בהצלחת הנבחרת".
"ניסיתי להשלים איתה, אבל זה לא עבד", אמרה ברסאזס-בושה. "זה מצב מאוד גרוע, אבל יש לי ראיות לפשע, וברגע שיש לך ראיות לפשע, לפחות לפי הערכים שלי, את חייבת למצות את הדין עם מי שביצע אותו".
לפני שבועיים, בתחרות בשווייץ, ברסאז-בושה ניצחה כשהיא מקדימה את סימון ב-7.5 שניות. שתיהן החליפו "היי פייב" על קו הסיום. האם מדובר בסוף לפרשה? לא ממש. נכון לעכשיו, עם שתי חקירות משטרתיות שמתנהלות בנושא, שתי העמיתות-יריבות ייפגשו בקרוב שוב, הפעם בין כתלי בית המשפט.
פורסם לראשונה: 19:02, 29.12.23