13 צפייה בגלריה
אשרם, דולגופיאט, מוקי, גורבנקו
אשרם, דולגופיאט, מוקי, גורבנקו
אשרם, דולגופיאט, מוקי, גורבנקו
(שחר גרוס, איציק בלניצקי, נעם מורנו)
זה קורה. אומנם באיחור של שנה בגלל מגפת הקורונה, אבל בעוד חודש בדיוק המשחקים האולימפיים בטוקיו ייפתחו ואירוע הספורט הגדול ביותר בעולם ייצא לדרך. המשלחת הישראלית כבר כמעט סגורה, וכעת ONE עושה סדר ומציג את כל אחד מהספורטאים האולימפיים תוצרת כחול-לבן שיהיו שם.
המשלחת הישראלית מונה הפעם מספר שיא של ספורטאים, כאשר כרגע יש 81 נציגים במשלחת, וזה עוד עשוי לגדול עד כדי 90 במספר. מדובר במשלחת היסטורית ומגוונת שתתחלק ל-17 ענפים שונים. ואלה השמות של כל הספורטאים ותמונת המצב המלאה של המשלחת הישראלית נכון לעכשיו, 30 יום לפני פתיחת המשחקים.

לונה וחנה ייאבקו על מדליה?

בענף האופניים, גם הפעם יתחרו במשחקים האולימפיים שני רוכבים ישראלים. מצד אחד, שלומי חיימי בן ה-32 יתחרה במירוץ הקרוס קאנטרי האולימפי באופני הרים והוא עושה זאת בפעם השנייה אחרי הופעתו בריו, שם הוא סיים במקום ה-29. המטרה שלו תהיה לשפר את המיקום הזה, כאשר הפעם הוא מגיע מנוסה יותר כמובן. מצד שני, הרוכבת עומר שפירא תתמודד לראשונה במשחקים האולימפיים במרוץ אופני כביש ובמרוץ נגד השעון.
13 צפייה בגלריה
עומר שפירא
עומר שפירא
עומר שפירא
(רויטרס)
שבעה אתלטים ישראלים כרגע ברשימות לטוקיו. מבין האתלטים הישראלים שיתחרו בטוקיו, המועמדת המובילה למדליה אולימפית היא כמובן לונה סלפטר שתתחרה בריצת המרתון למרחק של 42.2 קילומטרים. מדובר באתלטית שמחזיקה ב-11 שיאים ישראלים רשמיים בריצות הארוכות והיא אחרי קמפיין אולימפי נהדר, במהלכו כיכבה במרתונים הגדולים בעולם ואפילו סיימה עם מדליית הזהב בריצת 10,000 מטר באליפות אירופה.
במרתון לגברים יתחרו גירמה אמרה, איימרו עלמיה ומארו טפרי כאשר האחרון מחזיק בשיא ישראל של 2:07:20 שעות ורשם שיפור מטורף בחמש השנים האחרונות. אשתו של מארו, סאלמוויט באיולין-טפרי, תתחרה גם היא בטוקיו בריצות למרחקים של 5,000 ו-10,000 מטר. בנשים, גם מאור טיורי תרוץ במרתון.
13 צפייה בגלריה
לונה צ'מטאי סלפטר
לונה צ'מטאי סלפטר
לונה צ'מטאי סלפטר
(איגוד האתלטיקה)
מי שיכולה להגיע גם היא עד כדי מאבק על מדליה היא חנה קנייזבה-מיננקו, קופצת המשולשת שסיימה במקום הרביעי באולימפיאדת לונדון 2012 במדי אוקראינה ובמקום החמישי באולימפיאדת ריו 2016 כאשר ייצגה את ישראל. אומנם היא השיגה את הקריטריון רק כחודש לפני המשחקים האולימפיים, אבל הקופצת חזרה רק לאחרונה לכושר אחרי פציעה בקרסול ונראה שהיא התגברה עליה לחלוטין.
ב-29 ביוני, ייסגרו רשימות המשתתפים לתחרויות האתלטיקה. בנוסף לאלה שהבטיחו את מקומם ועמדו בקריטריונים, יש עוד את אדווה כהן שיכולה להשתתף בריצת 3,000 מכשולים ודיאנה ויסמן ב-100 מטר. כרגע, בדירוג של הריצות הללו, שתיהן נמצאות על הנייר בתוך הרשימות, על אף שלא עמדו בקריטריון הנוקשה, ולכן הן בסימן שאלה. בעוד שבוע נוכל להכריז על כך רשמית.
13 צפייה בגלריה
חנה קנייזבה מיננקו
חנה קנייזבה מיננקו
חנה קנייזבה מיננקו
(חגי מיכאלי)
לראשונה יופיעו שני נציגים ישראלים בבדמינטון. שחקן הבדמינטון בן ה-32 מישה זילברמן ישתתף בפעם השלישית בקריירה במשחקים האולימפיים, אחרי שהתחרה בלונדון 2012 ובריו 2016, שם הוא לא עבר את שלב הבתים. המטרה שלו תהיה לעבור את השלב הזה ולקבוע הישג שיא במשחקים. בנוסף, קסניה פוליקרקובה שעלתה לארץ מרוסיה לפני ארבע שנים תרשום הופעה ראשונה במעמד במדים בכחול-לבן.

יש גם בייסבול ישראלי

כמו כן, לראשונה מאז אולימפיאדת מונטריאול 1976, תייצג את ישראל נבחרת במשחקי כדור באירוע הספורט הגדול ביותר בעולם. ויש לה סיכוי לא רע לזכות במדליה היסטורית, משום שבטורניר האולימפי יהיו רק שש נבחרות שייאבקו על שלוש מדליות. בסגל יהיו 24 שחקני בייסבול, אבל הוא עדיין לא סופי ויכול להשתנות עד לפתיחת המשחקים.
13 צפייה בגלריה
נבחרת ישראל בבייסבול
נבחרת ישראל בבייסבול
נבחרת ישראל בבייסבול
(חגי מיכאלי)
מדובר בנבחרת שהורכבה בעיקר מיהודים-אמריקאים שמשחקים בליגות הבכירות בארצות הברית - כמו דני ולנסיה הווינר הוותיק שהביא את התפנית בנבחרת אחרי שרשם גם תשע עונות בשש קבוצות שונות במייג'ור ליג, סקוט בורצ'ם שמשחק בקולורדו ועתידו עוד לפניו, טיי קלי ששיחק בעברו ברמות הגבוהות במינסוטה, בוסטון, בלטימור, קנזס סיטי, טורונטו, אוקלנד וסיאטל, ג'רמי בלייך ששיחק במכללות והגיע למייג'ור ליג יחד עם אוקלנד אתלטיקס, ג'וש זייד ששיחק ב-MLB, זק וייס שהופיע במדי סינסינטי רדס ומינסוטה טווינס וג'ון מוסקוט - אבל יש גם כמה ישראלים כמו טל אראל ואסף לוונגרט שגדלו בארץ והולכים לייצג את המדינה.

נבחרת הג'ודו מגיעה לכבוש את הפודיום

הנבחרת עם הציפיות הגבוהות ביותר, זו שזכתה בחמש מתוך תשע המדליות האולימפיות של ישראל, מגיעה בהרכב של 12 מתמודדים שיתחרו כמעט בכל המשקלים. מי שימשוך את מירב תשומת הלב הוא שגיא מוקי, שהג'ודאי בן ה-29 מנתניה, שזכה בתואר אלוף אירופה ובתואר אלוף העולם בקמפיין הנוכחי במשקל של עד 81 ק"ג. הוא יגיע מדורג בצמרת העולמית ולכן הוא מועמד למדליה כמובן.
13 צפייה בגלריה
שגיא מוקי
שגיא מוקי
שגיא מוקי
(נעם מורנו)
כמו כן, יתחרו ברוך שמאילוב ב-66 ק"ג, טוהר בוטבול ב-73 ק"ג, לי קוכמן ב-90 ק"ג, פיטר פלצ'יק שעשה דרך מדהימה במשקל של עד 100 ק"ג כולל זכייה באליפות אירופה, ואורי ששון המדליסט האולימפי שיתחרה שוב במשקל הפתוח של 100 ק"ג ומעלה. ללא ספק, הציפיות מהנבחרת של אורן סמדג'ה הן בשמיים.
בנשים, תופיע כמות שיא של ג'ודאיות שינסו למלא את החלל שהותירה ירדן ג'רבי שהופיעה על הפודיום באולימפיאדת ריו האחרונה. הפעם יש בסגל הנבחרת את שירה ראשוני, רק 150 סנטימטרים ופחות מ-50 ק"ג אבל מדובר בספורטאית אנרגטית מאוד שתתחרה במשקל הנמוך פעם נוספת, גילי כהן הוותיקה תופיע גם היא בפעם השנייה במשחקים האולימפיים במשקל של עד 52 ק"ג, תמנע נלסון לוי תנסה להביא את הניסיון שלה לקרבות ב-57 ק"ג, גילי שריר שתתחרה ב-63 ק"ג, ענבר לניר בת ה-21 שהפתיעה עם ג'ודו איכותי ונכנסה ממש ברגע האחרון לסגל ב-70 ק"ג ורז הרשקו שתתחרה במשקל הפתוח והיא ממש במקרה גם האחיינית של המאמן שני הרשקו.
13 צפייה בגלריה
שירה ראשוני
שירה ראשוני
שירה ראשוני
(איציק בלניצקי)
במשחקים הקרובים ייכנסו כמה ענפים חדשים בהם ישראל לא השתתפה מעולם, כאמור. אחד מהם הוא ענף גלישת הגלים, שהפך לאולימפי בפעם הראשונה, וכיאה למדינה עם חוף ים לצידה, תהיה גם ישראלית שתתחרה בין 20 הגולשות הטובות בעולם. ב-2019 ענת ליליאור התל אביבית העפילה לתחרות האולימפית בזכות הופעה טובה באליפות העולם - שנערכה גם היא בטוקיו - עם העפלה לחצי הגמר, מה שהקנה לה את הכרטיס לאירוע. כאשר חם ולח בקיץ של טוקיו, אין ספק שעדיף להיות בים.

ועכשיו לחלק האומנותי

אחד מענפי הספורט שעשה את קפיצת המדרגה הגבוהה ביותר זהו ענף ההתעמלות האמנותית, שישלח לאולימפיאדת טוקיו שתי מתעמלות אישיות ונבחרת. לינוי אשרם בת ה-22 שהפכה לאחת מהמתעמלות הטובות ביותר בעולם, תנסה ללכת על כל הקופה בתחרות הקרב רב ולזכות במדליה אולימפית ראשונה בענף, אחרי שזכתה שלוש פעמים במדליות בקרב רב של אליפות העולם. ביחד איתה, תתחרה ניקול זליקמן בקרב רב. כמו כן, גם נבחרת ישראל תופיע עם יאנה קרמרנקו, יוליאנה טלגין, נטלי רייץ, קארין וקסמן ואופיר דיין.
13 צפייה בגלריה
לינוי אשרם
לינוי אשרם
לינוי אשרם
(רויטרס)
בהתעמלות מכשירים, ארטיום דולגופיאט בן ה-24, שזכה בין היתר בשתי מדליות כסף באליפויות העולם ובזהב באליפות אירופה בתרגיל הקרקע, ינסה להעפיל לגמר הקרקע ולתפוס מקום על הפודיום גם בתחרות האולימפית. הסיכויים שלו לא רעים בכלל. ביחד איתו יתחרה גם גדול המתעמלים הישראלים, אלכס שטילוב הוותיק והמעוטר, שיגיע בפעם הרביעית למשחקים האולימפיים, אחרי שבאולימפיאדת בייג'ין 2008 העפיל לגמר וסיים בו במקום השמיני ובלונדון 2012 קבע את הישג השיא של מתעמל ישראלי עם המקום השישי בגמר הקרקע. כמו כן, תהיה גם נציגה אחת צעירה בשם ליהיא רז בת ה-17 שתרשום הופעת בכורה במעמד.
בתחרות הטריאתלון, הפעם יופיעו שני נציגים. ולא סתם נציגים, אלא צמד אחים שהולך לייצג את המדינה. רן שגיב ושחר שגיב יהיו בין 55 המתחרים שיופיעו על קו הזינוק בבירת יפן. אביהם, אגב, שם טוב סבג, התחרה באולימפיאדת לוס אנג'לס 1984 במרתון.
13 צפייה בגלריה
ארטיום דולגופיאט
ארטיום דולגופיאט
ארטיום דולגופיאט
(איציק בלניצקי)
נציגה אחת תייצג את המדינה בענף הטאקוונדו. אבישג סמברג בת ה-19, אלופת אירופה במשקל של עד 49 ק"ג, תילחם ביריבותיה במטרה להתברג כמה שיותר גבוה. היא נראית צעירה ועדינה, אבל מדובר בלוחמת אמיתית.

לקלוע למטרה

לא רק צעירים מבטיחים יהיו במשלחת, אלא גם ותיקים ואיכותיים כאמור. זה כבר שנים רבות שמי שמוביל את הקליעה הישראלית הוא סרגיי ריכטר שמתחרה ברובה אוויר ל-10 מטר. הוא בן 32 והופעתו השלישית במשחקים הוא יביא איתו ניסיון רב שצבר עם השנים, במטרה להעפיל לגמר ולנסות לאיים על המדליות.
13 צפייה בגלריה
סרגיי ריכטר
סרגיי ריכטר
סרגיי ריכטר
(עמוד הפייסבוק של הוועד האולימפי בישראל)
בענף רכיבת הסוסים, אמורים להתחרות ארבעה רוכבים בקפיצות ראווה, אבל עדיין לא ברור מי יהיו בסגל שיפורסם ב-1 ביולי. השיקולים הם בין היתר גם הכשירות של הסוסים, כאשר התפרצה לצד מגפת הקורונה מגפת סוסים חדשה בעלת תסמינים דומים יחסית ואחד מהשיקולים הוא לבדוק מה מצבם.

גורבנקו קופצת למים העמוקים

כמות השחיינים שיתחרו בטוקיו תהיה מרשימה. רובם מהדור הצעיר יותר של השחייה הישראלית. מירון חירותי המהיר יתחרה ב-50 מטר חופשי, אנסטסיה גורבנקו בת ה-17 שניפצה שיאים רבים בשחייה הישראלית תשתתף בכמה משחים אבל כמובן שכל העיניים יהיו נשואות למשחה ה-200 מטר מעורב שלב, גם רון פולונסקי יתחרה ב-200 מעורב לגברים, תומר פרנקל יתחרה ב-100 פרפר ומיכאל לייטרובסקי ישחה ב-100 גב.
13 צפייה בגלריה
אנסטסיה גורבנקו
אנסטסיה גורבנקו
אנסטסיה גורבנקו
(איגוד השחייה)
בנוסף אליהם, יש גם שחיינים ותיקים יותר שצפויים להיכנס למשלחת. אחת מהן היא אנדי מורז שעלתה לארץ לפני שבע שנים ותתחרה בפעם השנייה במשחקים האולימפיים מטעם מדינת ישראל. חוץ ממנה, גם יעקב טומרקין, שעדיין מחזיקת בהישג שיא לשחיין ישראלי מאולימפיאדת לונדון במשחה הגמר ב-200 גב בו הוא סיים במקום השביעי, צפוי להיות במשלחת בסופו של דבר. מעבר לכך, יהיו עוד שחיינים שיצטרפו לשליחים.
בשחייה במים פתוחים, מתן רודיטי השיג את הקריטריון ממש ברגע האחרון ויתחרה במרחק של 10 קילומטרים. ענף השחייה האומנותית, שהולך ומתפתח בין היתר בזכות העבודה עם המאמנת אנה טרס, ישלח שתי נציגות לטוקיו, שלי בובריצקי ועדן בלכר שיתחרו בדואט. המטרה שלהן תהיה להתברג גבוה ככל האפשר.
13 צפייה בגלריה
מתן רודיטי
מתן רודיטי
מתן רודיטי
(גיא יחיאלי, באדיבות איגוד השחייה)
בענף הקשתות, לראשונה יהיה נציג ישראלי. איתי שני יתחרה במשחקים, לאחר שהשיג את הקריטריון בשבוע האחרון.

ספיצ'קוב וכהן מגיעים אחרי קמפיין סוער

עוד אחד מהענפים המוצלחים ביותר בארץ, שמגדל דורות של ספורטאים, הוא השייט הישראלי. בגלישת רוח בדגם ה-RSX יגיעו שני ספורטאים שעברו קמפיין סוער. קטי ספיצ'קוב בת ה-21 שזכתה בשתי מדליות כסף באליפויות העולם, תנסה ללכת עד הסוף גם הפעם, כאשר מדובר בגולשת יציבה עם יכולת גבוהה. בנוסף, לצידה יתחרה יואב כהן אלוף אירופה בן ה-21 שפרץ בשנה האחרונה וזכה בכרטיס לטוקיו ממש עם הבאזר בדרמת ענק.
בשייט מפרשיות 470 יתחרו נויה ברעם ושחר טיבי כצוות משותף בתחרות לנשים. כמו כן, שי קקון הצעירה תתחרה בדגם הלייזר. הן יביאו איתן הרבה חוצפה חיובית במטרה ללכת עד הסוף.
13 צפייה בגלריה
קטי ספיצ'קוב
קטי ספיצ'קוב
קטי ספיצ'קוב
(חגי מיכאלי)