5 צפייה בגלריה
שמעון מזרחי, שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף רוברט זינגר וטובה דורפמן
שמעון מזרחי, שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף רוברט זינגר וטובה דורפמן
שמעון מזרחי, שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף רוברט זינגר וטובה דורפמן
(האתר הרשמי של מכבי ת"א)
רגע לפני המפגש נגד אלבה ברלין במסגרת המחזור ה-12 ביורוליג, מכבי ת”א מצטרפת למאבק נגד האנטישמיות. הצהובים חתמו הבוקר (חמישי) על הגדרת העבודה של כח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה בנוכחות (IHRA).
מעמד החתימה התקיים כחלק מאירוע מיוחד בנוכחות שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, במסגרת פרויקט "קבוצה אחת – עם אחד" שמובילים המרכז לאימפקט יהודי, המחלקה לישראל ולהנצחת השואה בהסתדרות הציונית העולמית ומכבי ת”א, הפועלים יחד לחיזוק הקשר בין ישראל והקהילות היהודיות באירופה, דרך משחקיה של מכבי ביורוליג.
באירוע נכחו גם יו”ר מכבי ת”א, שמעון מזרחי, המנכ”ל עדלי מרכוס, דורון ג’מצ’י, טל ברודי, נציגי אירגון מכבי גרמניה, נציגי הוועד היהודי האמריקאי, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי, רוברט זינגר, סגנית יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, טובה דורפמן, שר הספורט של מדינת ברלין, אלכסנדר זמבריצקי, ונציגת משרד החוץ הגרמני לנושאי השואה ונשיאה לשעבר של ה-IHRA, מיכאלה קוצ'לר.
5 צפייה בגלריה
שחקני מכבי תל אביב חוגגים
שחקני מכבי תל אביב חוגגים
שחקני מכבי תל אביב חוגגים
(איציק בלניצקי)
במהלך האירוע מכבי ת”א יצאה בקריאה למועדונים נוספים בעולם להצטרף אליה. קבוצת הכדורגל של צ’לסי היא מהבודדות שכבר עשו את זה עוד לפני הצהובים. באירוע גם נערך שולחן עגול שעסק בסוגיה כיצד הספורט מהווה כלי מרכזי למאבק בגזענות ואנטישמיות ברחבי העולם, וכמו כן התקיים טקס הנחת זרים רשמי באנדרטת השואה המרכזית של ברלין.
“הנצחת זכר השואה והמלחמה באנטישמיות הם ערך עליון שהוא חלק מזכות קיומנו ואל לנו לשכוח אותם לנצח”, אמר שמעון מזרחי, “הטלאי הצהוב מונצח בגופיות המשחק הצהובות של מכבי תל אביב. אנו קוראים בהזדמנות זו למועדוני ספורט נוספים לאמץ את אמנת IHRA ולהצטרף למאבק הערכי והחשוב כנגד האנטישמיות הכחשת השואה".
5 צפייה בגלריה
שמעון מזרחי
שמעון מזרחי
שמעון מזרחי
(איציק בלניצקי)
עוזר המאמן דורון פרקינס וכוכב מכבי ת”א בעבר, הוסיף: "בתור שחקן לשעבר אני מכיר את זה, אנחנו השחקנים חושבים לפעמים שזה רק משחק כדורסל. אני יודע שמדובר בתמונה גדולה יותר, אני מקווה שנייצג היטב את כולם על ומחוץ למגרש. אנחנו מייצגים את הצבע הצהוב. כולנו חושבים מדי יום על דברים רבים שקורים בעולם ואנחנו מנסים לייצג את מכבי בתור הארגון הטוב ביותר שאפשר. אני מקווה שהשחקנים, המאמנים וכל הצוות התומך ימשיכו לפעול כך יחד. ניתן הצגה הערב".
שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, אמר: "לאורך השנים, ספורט היווה גורם חשוב בכל התחומים, ועמוד תווך שתורם לחיזוק הקשרים בין שתי המדינות. ספורטיביות בין עמים יכולה לסייע במאבק כנגד האפליה ודעות קדומות על בסיס גזע או דת, כאשר אנשים מתחרים בצורה מכבדת. ספורט בדרך כלל הוא חגיגה של גיוון והוא מחזק חברות דמוקרטיות וסובלניות”.
5 צפייה בגלריה
דורון ג'מצ'י
דורון ג'מצ'י
דורון ג'מצ'י
(איציק בלניצקי)
רוברט זינגר, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי, אמר: "אנו מתכבדים לעמוד היום כאן, על אדמת ברלין, ולקדם את חתימת מועדון הכדורסל מכבי תל אביב על הגדרת העבודה לאנטישמיות של IHRA, במסגרת השותפות של המרכז לאימפקט יהודי יחד עם המועדון, וההסתדרות הציונית העולמית "קבוצה אחת - עם אחד".
“צעד זה הינו אבן יסוד לקידום ערכי הספורט כחלק מהמאבק העולמי כנגד האנטישמיות, הגזענות, שיח השנאה והכחשת השואה. אנו נמשיך לקדם יחד עם שותפינו את החיבור החשוב של הקהילות היהודיות בתפוצות למדינת ישראל, דרך משחקי היורוליג של מכבי תל אביב ברחבי אירופה” הוסיפה זינגר.
5 צפייה בגלריה
רוברט זינגר
רוברט זינגר
רוברט זינגר
(איציק בלניצקי)

טובה דורפמן, סגנית יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, סיכמה: "בשנים האחרונות, מוצאות האנטישמיות והגזענות מרחב נוח להעצמתן. מגרשי הספורט על כל סוגיהם הפכו לאחרונה לכלי ניגוח כנגד העם היהודי ומדינת ישראל. קיומו של משחק כדורסל בין מכבי תל אביב לבין קבוצה גרמנית, ערב חג החנוכה - חג ניצחון האור על החושך הוא יותר מסמלי. אימוץ הגדרת העבודה של הברית העולמית להנצחת זיכרון השואה על ידי מועדוני ספורט מכל העולם יהווה זרז לשילוב כוחות בין לאומי למאבק בתופעת הגזענות והאנטישמיות. נמשיך להיאבק בתופעות אלו בכל הכוח”.