3 צפייה בגלריה
השחקן אביהוא סבתי
השחקן אביהוא סבתי
השחקן אביהוא סבתי
(באדיבות אלי סבתי)
סיפורו המדהים של אחד מהקשרים הקדמיים הטובים שנראו בליגות הנמוכות בצפון, וחבל שאין מי שיישלח נציג מטעם ההתאחדות לכדורגל על מנת לצפות בכישרון ולעשות עליו סקאוטינג איכותי, כמו בכל המדינות שהתפתחות הילדים היא הדרך להצלחת קבוצת הבוגרים בעתיד. מדובר באביהוא סבתי (16), היהלום החדש של עירוני טבריה.
לרוב, השחקנים הצעירים הכישרוניים שנבחרים להיכנס לנבחרות הצעירות של ישראל, הם כל אותם שחקנים שגדלו במחלקות נוער גדולות ואיכותיות. אלו, שבדרך כלל, לא נמנות כחלק ממועדוני שוליים. אחוזים בודדים, עד כמעט אפסיים, מגיעים מהפריפריה הצפונית או הדרומית. ללא מעקב שבועי, רישומים מסודרים, ניתוח נתונים, יכולות פיזיות וכל המשתמע מכך, קשה יהיה לאתר שחקנים משמעותיים, שלאו דווקא גדלו בקבוצות גדולות כמו מכבי חיפה, מכבי פתח תקווה, מכבי תל אביב או אחרות.
"אין ספק שאם הייתה תחרות אזורית, במתכונת מסוימת, בין מועדונים פחות מוכרים, לבין מועדונים גדולים יותר, אז שחקנים כמו אביהוא סבתי היו מגיעים רחוק ולא מתפספסים בין כל אותם מאות שחקנים כישרוניים שכן הצליחו להגיע רחוק”, מספרים ל-ONE בטבריה. “אלא שמי שלא – הוא פשוט מאותה פריפריה שהכדורגל הישראלי שכח לספור אותה. אם באירופה ובמקומות אחרים בעולם מסוגלים לעשות טורנירים שבהם מחפשים כישרונות צעירים, לצד סקאוטינג מסודר, גם כאן אפשר לעשות את זה. מי שתרוויח זו אך ורק נבחרת ישראל הצעירה, שבדרך כלל מתבססת על שחקני קבוצות הפאר, שלא תמיד מצליחה לעמוד בציפיות".
נערים א': עירוני טבריה מול בני כפר קרע
בעוד כחצי שנה ימלאו לסבתי 17. עד אז, ללא רישיון, הוא מגיע כל הדרך מקריית שמונה עד לטבריה בקו האוטובוס 541. זה לא מפריע לקשר הקדמי המוכשר לעשות חיל העונה. הוא פתח את העונה הנוכחית בהפועל עכו, שם שיחק שבעה משחקים, אבל היה מי בטבריה שחשב שכדאי לסבתי הצעיר להגיע ולחזק את המועדון. שמעון הדרי, מנהלה המקצועי של עירוני טבריה, ביקש שיחזור הביתה. שיחזור לקבוצה שבעונה שעברה הציל אותה מירידת ליגה, בזכות שישה שערים נהדרים, שקבעו, בתום עונה קשה במיוחד, כי טבריה נחלצת מירידה.
במשחקו הראשון, ב-8 באוקטובר, שיחק 90 דקות מלאות בקבוצת נערים א', כשיום למחרת הוא עלה לשחק עם קבוצת הנוער של המועדון, ואף היה חלק מה-11 הפותחים. "אם קבוצת הבוגרים של טבריה תבטיח את עלייתה מוקדם מן הצפוי, הרי שייתכן ונראה את אביהוא הצעיר משחק בבוגרים. לא זכור לנו שחקן כל כך צעיר ששיחק בעונה אחת בנערים א', בנוער ובבוגרים. הכישרון והאיכויות מדברים בעד עצמם", אומרים בטבריה.
עירוני טבריה של העונה, היא לא אותה טבריה של העונה שעברה. בזכות תמיכה גדולה מצד מיקי ביתן ואריה קלמנזון, הבעלים החדשים של המועדון, ומנהל מקצועי של מחלקת הנוער, בדמותו של רועי סארה, פועלה של המחלקה לתפארת. קבוצת הנוער בין חמש הראשונות בליגה ארצית לנוער צפון, נערים א' במקום השני בטבלה, נערים ב' שלישית ואפילו נערים ג', אותה מאמן שלומי מלכה, מתחילה להתאושש מפתיחת עונה פחות טובה ולאט לאט עושה צעדים ראשונים לעבר החלק העליון. "הרבה טבריינים חזרו הביתה. הבינו שמה שהיה פה בשנים האחרונות לא דומה בכלל לרוח החדשה שנכנסה, עם אנשים ראויים שיודעים לתפעל את המערכת בצורה טובה ושקטה", מדגישים בטבריה.
3 צפייה בגלריה
אביהוא סבתי
אביהוא סבתי
אביהוא סבתי
(באדיבות אלי סבתי)
אחד מהצעירים הללו, כאמור, הוא אביהוא סבתי, שרשם במשחקו האחרון צמד ולזכותו 13 שערים העונה. "מדובר בשחקן מאוד דומיננטי במרכז השדה. הוא נמצא תחת החלוץ ותומך בין החלק האחורי לחלק הקדמי, כשיכולותיו מאפשרות לו לנוע עם הכדור, לכבוש ולהשפיע עד מאוד על תוצאת המשחק. תכונותיו התגבשו בעירוני קריית שמונה, שם גדל. אימוניו בבית"ר ירושלים ובהפועל כפר סבא עיצבו אותו עוד יותר ובטבריה קיבל את ההזדמנות הנכונה ואת דקות המשחק שנדרשו לו על מנת להיות מאותם שחקנים חשובים במערך על כר הדשא. לפעמים לא הקבוצות הגדולות הן אלו ששמות לב אליך ואלו שיודעות מה נכון לך, אלא דווקא הפריפריה, הקטן, השקט, הרגוע והביתי – הם אלו שעושים אותך לגדול, כי באמת מתייחסים אליך באופן פרטני", מתרגשים בטבריה כמדברים על השחקן הכישרוני הצעיר.
"הוא היהלום הבא של עיר הכינרת", אומרים בריש גלי מיקי ואריה, אבל לא רק הם. אלא כל טבריה. "אם שחקן צעיר מוכן לתת את כל כולו על כר הדשא ויום אחרי יום להגיע ממשחק נערים למשחק נוער, זה אומר מעל ומעבר. הוא לא חסין מטעויות, אבל יודע לקבל הביקורת הנכונה, הבונה והמכוונת. כולם כאן בשבילו, על מנת לעטוף אותו בכל טוב, על מנת שיצמח להיות אחד מהשחקנים הגדולים שיראו כאן בכדורגל הישראלי. זה אפשרי בהחלט, אבל גם דרושה תמיכה ממקומות אחרים. מקומות שאינם הפריפריה. אנשי כדורגל איכותיים, שהיו בעברם מגדולי שחקני הכדורגל, שיבואו לשוליים ויצפו באיכותיים ביותר. אם רונאלדיניו ופלה גדלו בפאבלות ומשם צמחו, למה שכאן בישראל לא יגדלו שחקני פאר עתידיים ממקומות שבדרך כלל לא שמים לב אליהם?", תוהים במועדון.
גם אביו של אביהוא הצעיר, אלי סבתי, איש תקשורת בעבר ודובר בהווה, עוקב אחריו ומלווה אותו מאימון למשחק, בכל מקום שרק מתאפשר לו. "הורים הם חלק בלתי נפרד מהצלחת הילדים במועדון, ולא רק פה. בכל מקום. התמיכה שלהם ועצם העובדה שהם מאמינים במחלקה הצעירה, בצוות המקצועי ובייחוד במאמנים, הם אלו שנותנים את השקט למערכת וכמובן לילדים. ברור שיש ביקוצר מקצועית והרבה ילדים אצלנו מקבלים אותה. אביהוא יודע את חסרונותיו. אין מושלם הוא והלוואי והיה. הוא עובד על המהירות שלו ויודע לא להישבר, גם ברגעים שלא הולך. זה חלק מהמשחק, זה חלק מבניית השחקן ועיצובו לקראת מה שעתיד לבוא כשיגדל ויתפתח".
3 צפייה בגלריה
יש הגידו עליו היהלום. אביהוא סבתי
יש הגידו עליו היהלום. אביהוא סבתי
יש הגידו עליו היהלום. אביהוא סבתי
(באדיבות אלי סבתי)
טבריה, שרוצה להמשיך במסע המופלא שלה לעבר עליית ליגה, לא רק בליגה א' צפון (קבוצת הבוגרים), ניצחה 0:3 בסוף השבוע האחרון את איחוד בני כפר קרע (נערים א' יזרעאל), מוליכת הטבלה. המשחק, שהתקיים בטבריה, במסגרת המחזור ה-16 בליגה, היה מרשים מצידו של אביהוא סבתי. הוא כבש צמד וסחט 2 כרטיסים אדומים במהלכים מבריקים שלו. טבריה, אגב, הנחילה הפסד ראשון לקבוצה מואדי אל קרע. מתן דגני השלים החגיגות עם שער שני שלו העונה. משחקה הבא של עירוני טבריה בליגת נערים א' יזרעאל יתקיים בביתה מול הפועל בית שאן.

ליגת נערים א' יזרעאל, מחזור 16.

עירוני טבריה – איחוד בני כפר קרע 0:3 (כבשו לטבריה: אביהוא סבתי עם צמד ומתן דגני).
הרכב עירוני טבריה: איליה פופודריאבקו (ליאב סבג), רווה רקנטי, מתן דגני, יוסי וקנין (לירון בן הרוש), אביהוא סבתי, אדם ג'ועבאט, ניב יהודה (יאיר שלוה), שחר שושני (מוחמד זרעיני), אופיר מויאל (ק) (מוחמד יזן ג'בארין), ניב סויסה (נהוראי אקריס) ונבו ידידיה (שרבל נימר).
הרכב איחוד בני כפר קרע: מוחמד עתאמנה (אחמד מוסלמני), מוחמד עתמאן (סנד יחיא), מוחמד סולימני, מוחמד זחאלקה (אחמד גזיל בדוי), עבד אל רזק מוחסן (עאדל סעאבני), מוחמד שלבי, אנס דעאיף, מוחמד עבאד, ליית מצרווה, עוני גזייל (חוסין מסארוה) ומוחמד עיסא.
תקציר מחנה יהודה נגד בני יפו. נערים ג'