לאיפיי מיזוהארה יש בעיית הימורים. זה לא אדם שממלא לוטו או נוסע ללאס־וגאס בסופי שבוע כדי לרדוף אחרי המזל. מיזוהארה מכור, נרקומן של הימורים. תן לו משהו להמר עליו, והוא ישים עליו את הכסף שאין לו.
בעבודה הרגילה שלו, הוא המתורגמן של שוהיי אוטאני היפני, הכוכב הכי גדול על פלנטת הבייסבול, ומי שקיבל 700 מיליון דולר לעשר שנים מלוס אנג'לס דודג'רס – החוזה הגדול בתולדות הספורט. אם אתה אמור לטפל בסופרסטאר כמו אוטאני, אתה בטח מקבל בוחטה יפה בתלוש. במקרה של מיזוהארה מדובר בכ־400 אלף דולר בשנה. רק שמיזוהארה, כאמור, הוא נרקומן. הוא הימר והפסיד, והמשיך להמר כדי לכסות את ההפסדים. הגירעון תפח ל־40 מיליון דולר.
3 צפייה בגלריה
שחקן הבייסבול שוהיי אוטאני לצד המתורגמן שלו איפיי מיזוהארה
שחקן הבייסבול שוהיי אוטאני לצד המתורגמן שלו איפיי מיזוהארה
זה עוד יהפוך לסרט. שוהיי אוטאני לצד המתורגמן שלו איפיי מיזוהארה
(Frederic J. Brown / AFP)
הדבר הכי גרוע שיכול לקרות מכדור בייסבול
(באדיבות ONE)
סוכני הימורים הם אנשים שמסתובבים עם אלות בייסבול ברכב. הם לא אוהבים שחייבים להם כסף. אז מיזוהארה גנב וגנב, בעיקר מאוטאני. 16 מיליון דולר בסך הכל לפי כתב התביעה נגדו שהוגש לבית משפט בלוס־אנג'לס. מיזוהארה, שיכול לקבל עונש מרבי של 30 שנות מאסר, מואשם בהונאה ובהתחזות לאוטאני, שבעזרתה זייף חתימות ומסמכים והעביר כסף מחשבונו של הכוכב היפני לסוכני ההימורים. לפי התביעה, מיזוהארה מודה במעשיו. הוא הרוויח 142 מיליון דולר בהימורים והפסיד 182 מיליון. לדבריו, הוא מעולם לא הימר על בייסבול.

הבגידה הגדולה

מיזוהארה פגש את אוטאני ב־2013, והיה המתורגמן שלו מאז שהכוכב עבר ללוס־אנג'לס איינג'לס ב־2017. כשהדודג'רס החתימו את אוטאני, מיזוהארה היה חלק מהחבילה (הדודג'רס פיטרו את מיזוהארה מתפקידו כשההאשמות נגדו נחשפו בפעם הראשונה בסוף מארס).
המסרים הראשונים בין מיזוהארה לסוכן ההימורים שלו העלו חשדות כי אוטאני היה מעורב בהימורים בעצמו. "זה הכל בולשיט", כתב הסוכן מת'יו בוייר בתגובה לאחר שמיזוהארה שאל אותו אם הוא ראה את הדיווחים בעיתונות, "אני בטוח שאתה לא גנבת ממנו, שאתה רק השעיר לעזאזל פה". מיזוהארה ענה: "טכנית, גנבתי ממנו. הכל נגמר עבורי".
בתחילה מיזוהארה סיבך את אוטאני כשאמר שהוא ביצע את התשלומים בעצמו כדי לכסות את הפסדיו (סוג של סיוע בעבירה כיוון שהימורים מקוונים אסורים בקליפורניה), אבל בסיום החקירה הפדרלית התברר כי מיזוהארה הודה כי התחזה לאוטאני בשיחות לבנקים, כי שינה את מספרי הטלפון וכתובת המייל בבנק למספר והכתובת הפרטית שלו, ובסך הכל גנב 16 מיליון דולר מהחשבון של השחקן כדי לכסות את החובות שלו.
3 צפייה בגלריה
איפיי מיזוהארה  המתורגמן של שוהיי אוטאני
איפיי מיזוהארה  המתורגמן של שוהיי אוטאני
גנב מיליונים. מיזוהארה
(AP Photo/Lee Jin-man)
"אני מזועזע ועצוב שאיש שבטחתי בו בצורה מוחלטת בגד בי", אמר אוטאני, שמלבד החקירה הפדרלית עבר תשאול גם על ידי הדודג'רס וליגת הבייסבול. הימורים של שחקני בייסבול על ספורט הם טאבו מוחלט. הימור של הכוכב הכי גדול של הענף זו קטסטרופה. לא רק עצם המעשה והיקף הגניבה של מיזוהארה הם בגידה באוטאני, אלא שצריך להבין עד כמה הם היו קרובים ועד כמה השחקן היה תלוי בו. הוא הסיע אותו בלוס־אנג'לס עד שאוטאני קיבל את הרישיון, הוא היה קונה לו מצרכים כשהיה פצוע, הם בילו יותר זמן אחד עם השני מאשר עם משפחתם.
כל הסוכנים, רואי החשבון, עורכי הדין והיועצים העסקיים מסביב לאוטאני מדברים אנגלית. כל אחד מהם היה חייב לעבור דרך מיזוהארה כדי לתקשר עם אוטאני. בשיחות איתם המתורגמן טען כי אוטאני אינו מעוניין שתהיה להם גישה לחשבונות הבנק שלו או לתדפיסים שלהם בטענה לפרטיות. אף אחד לא טרח לבדוק את זה עם אוטאני.

320 אלף דולר ביום

ההונאה, ההתחזות והגניבות ארכו קצת יותר משנתיים, כשאוטאני שיחק עבור האיינג'לס. בגלל הסכמי השכר בליגה, אוטאני הרוויח שכר מגוחך עבור היכולת שלו, קצת יותר מ־600 אלף דולר לשנה. אח"כ שודרג החוזה שלו לשנתיים עבור 8.2 מיליון דולר, ובשנה שעברה, כשהתברר שהוא הולך להיות כוכב הגשה־התקפה אולי הגדול בכל הזמנים, הוא קיבל חוזה של 30 מיליון דולר לשנה אחת.
אבל אוטאני שווה כל גרוש, ולא רק על המגרש. הוא תעשייה של אדם אחד. אנהיים, שם שיחקו האיינג'לס, זכתה למאות אלפי ביקורים של תיירים יפנים שבאו לראות אותו והשאירו דולרים רבים בבתי המסחר המקומיים. במשחקים בהם הוא הגיש הגיעו בממוצע עשרת אלפים אוהדים יותר מאשר למשחק אחר. האפיל של אוטאני הביא לו 65 מיליון דולר נוספים בשנה מפרסומות וחסויות. סכומים שאיפשרו למיזוהארה לגנוב בלי הכרה. הייתה לו שליטה מלאה על חיי אוטאני, בין היתר על התנועה בחשבונות הבנק שלו.
3 צפייה בגלריה
שוהיי אוטאני
שוהיי אוטאני
שווה כל גרוש. אוטאני
(AP Photo/Ashley Landis)
בין דצמבר 2021 לינואר 2024, מיזוהארה הימר 19 אלף פעמים. ממוצע של 24 הימורים ביום. 320 אלף דולר ביום. מה שהרוויח נכנס לחשבון הבנק הפרטי שלו. ההפסדים יצאו, לפחות בחלקם, מהחשבון של אוטאני. לפי כתב האישום הוא גנב עוד 325 אלף דולר לקניות. מה שלא ברור הוא מאיפה מיזוהארה היה אמור להביא את 24 מיליון הדולר הנוספים שאותם היה חייב. מה שברור לפי כתב האישום הוא שמיזוהארה היה מהמר ספורט גרוע.

האשמה היחידה: נאיביות

אוטאני מכחיש מכל וכל שהוא קשור להימורים על ספורט. לפי החוקרים, מיזוהארה יידע אותו בחודש מארס כי הוא מכור להימורים וכי הפסיד כסף רב וכיסה אותו על ידי כך שגנב כספים מחשבונו. חוקר מצוות החקירה שמדבר וקורא יפנית קרא 9,700 דפי טקסטים בין השחקן לבין המתורגמן. באף אחד מהם לא מוזכר סוכן ההימורים בוייר ואין שום אינדיקציה להתעסקות של אוטאני בהימורים. גם סריקת ההיסטוריה של המחשבים ברשותו של אוטאני ניקתה אותו מכל חשד. החקירה גם אישרה את טענתו של מיזוהארה לפיה לא הימר מעולם על בייסבול, מסקנה שמנעה סקנדל ענק מהענף.
לפי החקירה, בוייר איים על מיזוהארה כי אם לא יחזור אליו, העניינים ייצאו משליטה. בוייר גם רמז כי הוא עוקב אחרי אוטאני וכי ייגש אליו אם מיזוהארה לא יחזיר לו טלפון.
האוהדים של הדודג'רס והמועדון עצמו מרוצים. אלו לא רק ממוצעי החבטה המעולים של אוטאני מאז שהעונה החלה, אלא בעיקר העובדה שהתברר שהוא לא עבריין, שלא בגד בבייסבול והימר על משחקיו. הוא נחשב לאדם פרטי מאוד: חבריו לקבוצה שמעו על החתונה שלו לשחקנית הכדורסל ממיקו טאניקה רק מהרשתות החברתיות. הם בכלל לא ידעו שהוא בזוגיות איתה.
לא רק שאוטאני הוא לא עבריין, אלא שברור שהוא הקורבן. קורבן של בגידה של החבר הכי טוב שלו. כוכב עם חוזה של 700 מיליון דולר לעשר שנים, אבל אדם בודד בעיר מנוכרת כמו לוס־אנג'לס ועם תלות מוחלטת באדם שהתחזה לחבר ובסופו של דבר ניצל אותו (הכדורסלן מייקל תומפסון אמר על הסיטואציה כששיחק באיטליה: "אני מרוויח מיליון דולר, אבל לא יודע איך להזמין פיצה"). אולי אוטאני אשם, אבל אין שום ספר חוקים בשום מקום בעולם שלפיו אפשר לתבוע אותך על נאיביות.
פורסם לראשונה: 01:30, 17.04.24