1.ווינר - השנה אתה מתמקד בעצמך - או מתמקדת! כל העצות מיועדות לכולם.ן. התלונות שייכות ללוזרים! ווינר מתמקד בעצמו, ווינר לוקח אחריות על מעשיו, ווינר לוקח אחריות על הטעויות שלו, ווינר מאשים רק את עצמו, ווינר עושה את המירב בכל תנאי מגרש, בכל תנאי מזג אוויר, ווינר משאיר הכל על המגרש גם כשהקבוצה בפיגור 2:0 בדקה האחרונה. השנה אתה עובר להיות ווינר.
2. לקום חצי שעה לפני - באיזו שעה אתם קמים היום? החל ממחר אתם קמים חצי שעה לפני, ובחצי השעה הזו מקדישים לעצמכם: קריאת ספר, שמיעת מוזיקה, מדיטציה, כתיבה ביומן. כל מה שתחליטו.

2 צפייה בגלריה
דני ראבה באימון ויאריאל
דני ראבה באימון ויאריאל
אימון
(צילום: EPA)

3. יוצאים ממקום הנוחות שלכם - תחליטו על 3 דברים שנוחים לכם כעת בחייכם ושאותם אתם הולכים לאתגר השנה. אלו יכולים להיות דברים פשוטים כמו צחצוח שיניים עם יד שמאל במקום עם יד ימין, התחייבות לטלפון לסבתא מדי יום בערב או התחייבויות לדברים קשים יותר, כמו התחלת אימון קרב מגע במהלך השנה או מעבר מריצה של 20 קילומטר בשבוע לריצת 35 קילומטר בשבוע.
4. בלי דיבור שלילי - ניסיון להימנע מכל דיבור שלילי על עצמך או על הסביבה. בסוף כל יום לבדוק עם עצמך אם עמדת בזה.
5. תשפיע לטובה במהלך השנה על 2 אנשים - השנה אתה מתחיל להתנהג כמו מנטור/ תבחר לך 2 אנשים, אלו יכולים להיות חברים לקבוצה, מהכיתה, אח, מי שתחליט. וממחר אתה לוקח אותם כפרויקט, מלמד אותם כל מה שאתה יודע, עוזר להם, תומך בהם, מייעץ להם. ברגע שתעשה זאת אתה תרגיש עד כמה אתה מקדם את עצמך.
6. קחו 2 מודלים מהענף שלכם כפרויקט - אתם כדורסלנים? תבחרו 2 כדורסלנים שאתם מעריצים. אתם כדורגלנים? תבחרו 2 כדורגלנים. הפרויקט שלכם עד סוף חודש אפריל הוא לצפות בסרטונים שלהם, לשמוע ראיונות שלהם, לחפש ציטוטים שלהם, להבין את הילדות שלהם, לגלות מה סדר היום שלהם ומה הגישה שלהם לחיים. כל דבר מאלו אתם רושמים במחברת שלכם. הרישום והתחקיר הזה יגרום לכם להתחיל לאמץ את הרעיונות שלהם, להתחיל להתנהג כמוהם ובסופו של דבר לממש את הפוטנציאל הגלום בכם.
7. ויזואליזציה - החל מה-1.1 אתם קובעים שעה ביום בה אתם מתנתקים מכל עיסוק ולוקחים לעצמכם 3 דקות שבהם אתם מדמיינים את מצבכם בעוד 4 שנים מהיום. אם אילו הישגים תהיו, היכן תגורו, מה הרגשות שלכם ואיך תיראו.
8. איזה אלוף עולם אתה? - גם השנה יהיו לך הרבה סיבות להפסיק, לפרוש, להתייאש. אם זה אחרי תחרות או משחק לא טוב, ואם זה אחרי עוד צעקה של המאמן עליך. אף אלוף עולם שאנו מכירים לא תמיד ניצח, כולם חוו הפסדים וכישלונות. האלופים האלו החליטו להמשיך, אבל אנו לא מכירים רבים שהיו יכולים להיות אלופי עולם, בגלל שהם הפסיקו ופרשו.
9. רמת הכישרון שלך לא חשובה השנה - השנה, בניגוד לעבר, אתה לא סומך יותר על הכישרון המולד שלך. הכישרון שלך קבוע ולא ניתן לשינוי. מה שכן ניתן לשינוי הם העבודה הקשה שלך, המאמץ, הגישה, האופטימיות, הדרך שתעשה.
10. אהבה =דרך - הענף שבו אתה עוסק יכול להיות הדבר שאתה הכי אוהב או הדבר שיהיה הכי שנוא עליך. ההבדל בין אהבה לשנאה יהיה בדרך ולא בתוצאה. אם תדע תמיד שעשית את המיטב ונתת את הכל בתחרויות ובאימונים, אתה תמשיך לאהוב את מה שאתה עושה ללא קשר לתוצאה. כן, גם אם תסיים במקום ה-10 בתחרות. אבל אם תביא תוצאות טובות והמאמץ שלך להשגת התוצאה היה בינוני, עם הזמן אתה לא תאהב את הענף .
11. שינון - מדי יום עם הקימה מהמיטה תשנן את המשפט הבא: "תן לי את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם, את האומץ לשנות את אשר ביכולתי ואת התבונה להבדיל ביניהם".

2 צפייה בגלריה
אימון הפועל רעננה
אימון הפועל רעננה
(צילום: אורן אהרוני)

12. תשאל - כל יום השנה אתה שואל משהו אחד מישהו אחד. תשאל את המאמן שלך "במה אני יכול להשתפר?" למחרת תשאל את הקופאית בסופר "איך הבוס מתייחס אליך?" למחרת תשאל את נהג האוטובוס שלך "איפה אתה גר?" למחרת תשאל את אבא שלך מה היה המשבר הראשון שלו בחיים? כל יום שאלה אחת, מכל שאלה כזאת תסיק 2 דברים. אתה תראה התייחסות לאחר, מה שיגרום להם לזכור אותך ולראות שאתה מתעניין בהם, ודבר שני, מכל שאלה כזו יש סיכוי שתלמד משהו חדש.
13. תסתכל בעיניים - לפעמים זה מביך, לפעמים תתבייש, לפעמים תשפיל את מבטך. אבל השנה אתה מתחיל להסתכל בעיניים של האנשים כי מבט בעיניים מראה על ביטחון. וספורטאי צריך ביטחון.
14.תחייך - כשאנו מחייכים המוח שלנו באופן אוטומטי מפריש אנדרופינים - אותם אנדורפינים המצויים באופן טבעי במוח מופרשים מבלוטת יותרת המוח. יש להם תפקיד חשוב בשליטה על כאב ועל התנהגות רגשית כמו פחד, מתח, לחץ והנאה, ובהתאם לכך הם מסייעים לשיכוך כאב ולשיפור מצב הרוח. אתה בלחץ לפני תחרות? תחייך והלחץ יפחת. כואב לך במהלך תחרות? תחייך. תחייך גם בלי סיבה, והשנה הקרובה תחייך אליך.
אסף שטנגל הוא מאמן מנטלי לספורטאים

גם אתם רוצים להיות פרשנים? אז תתחילו לכתוב. איך זה עובד? פשוט מאוד:
*כותבים ושולחים בגוף המייל או בקובץ וורד לכתובת הבאה: kick@ynet.co.il בצירוף שם מלא.
*אורך הטקסט הרצוי הוא בין 250 ל־800 מילה.
*נא לא לצרף תמונות, טבלאות, גרפים או עיבודי מחשב לקבצים.
* אם בכוונתכם לכתוב על משחק או אירוע מסוים שעומד להתקיים, אנא שלחו את הטקסט מספר ימים לפני כן.