השיחה הטעונה בין שינו זוארץ ליוסי בניון הרימה את המסך מעל אירועי הקמפיין האחרון של הנבחרת, שהסתיים אתמול עם הפסקת עבודתם של המנהל המקצועי ושל המאמן הלאומי אלון חזן.
השיחה הנוקבת שלשום בלילה בביתו של יו"ר ההתאחדות בפ"ת חשפה מערכת יחסים קשה בין הגורמים השונים שמנהלים את נבחרות ישראל, שחקנים שדיברו זה נגד זה, עימותים בחדר ההלבשה לפני המשחק מול איסלנד ומאמנים אחרים שהציעו את עצמם לנבחרת.
4 צפייה בגלריה
יוסי בניון
יוסי בניון
הלך הביתה. בניון
(צילום: עוז מועלם)
הפיצוץ בין בניון לזוארץ. עוד לפני שנכנס לתפקיד היו"ר, זוארץ היה זה שדחף למינויו של בניון לתפקיד ניהולי בהתאחדות, אבל הוא דיבר על הנבחרות הצעירות, ובסופו של דבר זה נסגר כמנהל המקצועי של הנבחרת הבוגרת. ואולם, בזמן שאנשים בסביבתו לחצו עליו להדיח את בניון וחזן כבר אחרי הכישלון בקמפיין מוקדמות היורו, ונציגים של ברק בכר הציעו שהוא יעמוד על הקווים מול איסלנד, זוארץ היה זה שמנע זאת. יתרה מכך, בניון טען בשיחה כי זוארץ הבטיח לו אחרי המשחק בקוסובו כי ימשיך בתפקידו למרות ההפסד והוא יוכל להשאיר גם את חזן כמאמן אם ירצה.
לפני שבועיים התקיימה פגישה בין בניון לזוארץ, שבמהלכה סוכם בלחיצת יד כי לא משנה מה תהיה התוצאה מול איסלנד, בניון ימשיך בתפקידו. בנוסף, אפילו הוסכם בין השניים כי בניון יהיה אחראי במקביל גם על הנבחרת האולימפית במקום בוני גינצבורג. בניון ביקש מזוארץ להוציא הודעה רשמית על הסיכום ביניהם, אבל היו"ר אמר שמוטב לעשות זאת אחרי המשחק – וזו הסיבה לזעמו של בניון, אחרי שהבין כי זוארץ לא מתכוון לעמוד בסיכום ביניהם. היו"ר מצידו טען בשיחה כי התבוסה מול איסלנד לא הותירה בידיו ברירה, וכי הוא אינו מעוניין עוד במנהל מקצועי לנבחרת הבוגרת.
היחסים המקצועיים בצוות. אם בניון היה נשאר בתפקידו, הוא התכוון להמשיך עם חזן, שקיבל אתמול מזוארץ הודעה על סיום עבודתו בשיחה קצרה ביניהם – אבל התבוסה לאיסלנד טרפה את הקלפים. הדעה הרווחת הייתה שבניון הוא מתווה הדרך היחיד בנבחרת וחזן הוא רק המוציא לפועל, אולם בפועל הדברים התנהלו אחרת. לדוגמה, חזן היה זה שהתעקש על הלינה בחדרים זוגיים, כמסקנה מתפקידו כעוזרו של וילי רוטנשטיינר, ובניון היה זה שיישם את המדיניות מול ערן זהבי ועמד בחזית של הסיפור.
בניון אמנם הגדיר את סגנון המשחק והיה שותף להחלטות על הזימונים, אבל הטענות שחזן היה מעין עוזר שלו אינן נכונות. בסופו של דבר חזן קבע את ההרכבים, כולל מול איסלנד. למשל, בניון לא רצה שזהבי יפתח והעדיף את דור תורג'מן כחלוץ, אך חזן הסביר שבמקרה כזה לא יהיה מי שיפתח בכנף שמאל. חזן גם קיבל את ההחלטה להשאיר את אוסקר גלוך על הספסל ולפתוח עם גדי קינדה. בניון חשב שלא נכון לזמן את מוחמד אבו־פאני בשל התנהלותו בנבחרת, אבל חזן התעקש והיה משוכנע שבזכות ההיכרות ביניהם מהנבחרות הצעירות, הוא יידע לתמרן אותו למקומות הנכונים. לצד היכולת החלשה של נטע לביא באימונים, חזן החליט לפתוח עם דור פרץ, ולכן גבי קניקובסקי הועדף כאחד משני הקשרים הנוספים, וחזן בחר בקינדה בשל היכולת ההגנתית שלו לעומת גלוך שלטעמו משקיע פחות בחלק האחורי.
4 צפייה בגלריה
אלון חזן באימון
אלון חזן באימון
קבע את ההרכבים, כולל מול איסלנד. חזן
(צילום: עוז מועלם)
הנתק בין זהבי לבניון. חלק משמעותי מהשיחה שלשום בין זוארץ לבניון עסק בזהבי, פרשייה שליוותה את מרבית הקמפיין סביב סיפור החדר ועד חזרתו אחרי 7 באוקטובר. למרות שובו של זהבי לנבחרת אחרי פגישה עם בניון, שבסופה השניים הצטלמו יחד, ברור שהם לא הניחו מאחוריהם את משקעי העבר. למעשה, בין השניים היו מתיחות ונתק מוחלט. בניון לא היה מחזיר את זהבי אם לא הייתה פורצת המלחמה, והוא גם ניסה כאמור לשכנע את חזן שהוא לא יפתח מול איסלנד. הכוונה הייתה בכלל שדין דוד יפתח, אבל חלוץ מכבי חיפה נפצע.
בניון סיפר לזוארץ ששחקנים בכירים ניגשו אליו אחרי המשחק מול איסלנד ואמרו לו: "הייתה נבחרת ישראל אחת לפני שערן זהבי חזר ונבחרת ישראל שונה אחריו. עשית את טעות חייך שהחזרת אותו".
4 צפייה בגלריה
זהבי ובניון
זהבי ובניון
ברור שהם לא הניחו מאחוריהם את משקעי העבר, למרות אותה תמונה. זהבי ובניון
(צילום: באדיבות ההתאחדות לכדורגל)
המתחים בחדר ההלבשה. פרשיות רבות אפיינו את הקמפיין האחרון, חלקן היו ירושות כמו עומר אצילי ומונס דאבור, אחרות חדשות כמו זהבי, וייסמן ואבו־פאני, והיו גם מספר אירועים לא קלים בחדר ההלבשה, שעליהם סיפר בניון לזוארץ, בהם תקרית בין רמזי ספורי לאבו־פאני לפני המשחק מול איסלנד. הוא גם דיבר על הגישה של וייסמן, שהובילה לאי־זימונו לסגל, ושאל את יו"ר ההתאחדות: "אתה היית מסכים שאחד העובדים שלך יקלל אותך?" בנוסף, שחקנים צעירים התלוננו בפני הצוות המקצועי על חוסר פרגון וביקורות מצד השחקנים הוותיקים בנבחרת ועל התנהלות שפוגעת בהם.
הבעיות בנבחרות הצעירות. בית הנבחרות בשפיים היה גאוות ההתאחדות בשנים האחרונות, בעיקר תחת ניהולו של ההולנדי ילה חוס, אבל גם שמורת הטבע הזו קורסת בשל מתיחות קשה ויחסים עכורים בין בעלי תפקידים, עד כדי כך שישנם אנשי מקצוע בכירים בהתאחדות שמעדיפים לא להתקרב לשם. לאחרונה התפוצצו מספר פגישות מקצועיות ונוצרה מחנאות בין בוני גינצבורג לבין משה סיני ופרדי דוד שעובדים עם הצעירים.
4 צפייה בגלריה
מאמן הנבחרת הצעירה של ישראל גיא לוזון
מאמן הנבחרת הצעירה של ישראל גיא לוזון
ממדר את גינצבורג ולא מקבל את מרותו של המנהל הטכני. לוזון
(צילום: עוז מועלם)
אחרי ההישגים של נבחרת הנוער עם המקום השני ביורו והשלישי במונדיאליטו, יחד עם חצי גמר היורו של הצעירה שהבטיח כרטיס למשחקים האולימפיים בפריז, הנוער נכשל השבוע בניסיונו להגיע לאליפות אירופה והצעירה מציגה קמפיין חלש מאוד עם אפס נקודות אחרי חמישה משחקים.
מאמן הצעירה גיא לוזון ממדר את גינצבורג ולא מקבל את מרותו של המנהל הטכני, שמצא את עצמו – כפי שמגדירים זאת בהתאחדות – כ"מנהל מקצועי של נבחרת הנוער". גינצבורג ימשיך לשנה נוספת עם סמכויות מקוצצות, אבל אין ספק שיש חריקות בחממה לטיפוח טאלנטים של ההתאחדות.
פורסם לראשונה: 01:30, 28.03.24