"אנחנו חייבים לנקוט עמדה חזקה נגד דיקטטורים ולהיות בצד הנכון של ההיסטוריה". כך ובעברית צייץ אנס קאנטר בחשבון הטוויטר שלו, בתגובה לכתבה "אנס קאנטר לא מפחד מארדואן", שכתב שי לחמן, במסגרת פרויקט "גיבורים מחוץ למגרש" של ynet.
קאנטר נמצא כעת בבועה באורלנדו יחד עם חבריו בבוסטון סלטיקס, שמתמודדת בימים אלו בחצי גמר פלייאוף המזרח ב-NBA ומחזיקה ביתרון 0:2 על האלופה, טורונטו.
3 צפייה בגלריה
אנס קאנטר
אנס קאנטר
אנס קאנטר. צייץ בעברית
(צילום: AP)
3 צפייה בגלריה
אנס קאנטר
אנס קאנטר
וגם בסטורי
(צילום: רויטרס)
הכדורסלן הטורקי נחשב במשך שנים לאחד המתנגדים הקולניים והבוטים של המשטר הטורקי והעומד בראשו רג'פ טאיפ ארדואן ומשלם על כך מחיר יקר.
הנה מספר דוגמאות ליחס לו זוכה קאנטר בעקבות מאבקו. ב-2017 במהלך שהות באינדונזיה לטובת מחנה כדורסל שארגן הוא כמעט נעצר ונאלץ להימלט במהירות מהמדינה. "הסוכן שלי דפק בדלת באמצע הלילה והודיע לי שהצבא מחפש אותי בגלל שממשלת טורקיה העבירה להם מידע שאני אדם מסוכן", סיפר לאחר מכן.
3 צפייה בגלריה
אנס קאנטר
אנס קאנטר
מטביע עם הכיתוב "חופש" על הגב
(צילום: רויטרס)
קאנטר נמלט במהירות והגיע לרומניה, אבל נתקע שם משום שממשלת טורקיה ביטלה לו את הדרכון, אולי מתוך תקווה שיגורש בחזרה למדינה. בסופו של דבר ובעזרת התערבות של הנהלת ה-NBA וסנאטורים מטעם מדינת אוקלהומה, הצליח לחזור לארה"ב ומאז מסרב לעזוב את המדינה מכיוון שהוא חושש שיתנקשו בחייו. אפילו נסיעה לקנדה לטובת משחק ליגה נגד טורונטו היא לא דבר טריוויאלי עבורו והממשלה שם נאלצה לערוב לכך שהוא לא ייעצר.
בנוסף לצו המעצר הבינלאומי שהוציאה נגדו טורקיה, דרכונו נשלל והוא סובל מאיומים יומיומיים על חייו וזוכה להודעות נאצה ברשתות החברתיות השונות.
גם משפחתו של קאנטר סובלת בעקבות מאבקו במשטר הטורקי. אביו נעצר בחשד להשתייכות לארגון טרור, נשפט ל-15 שנות מאסר ושוחרר רק לאחרונה, לאחר לחץ ציבורי. קרובים נוספים שלו סובלים בעקבות המאבק ומתקשים למצוא עבודה.