אם גם אתם נמנים עם הנופשים שחוזרים מהחופשה שמחים עד שפתאום מגיע בדואר דו"ח כואב - אתם לא לבד. ישנם לא מעט תמרורים וסימני דרך שהנהגים הישראלים לא מכירים. לעיתים אלו חוקים שקיימים רק במדינה אחת, או באופן זמני באותה מדינה. מחוסר הידע הזה הדרך אל הדו"ח קצרה ותג המחיר עלול להגיע כמעט למחיר של החופשה כולה. כדי למנוע זאת ריכזנו כמה כללים וחוקים שכדאי להכיר.
EZ PASS בארה"בEZ PASS בארה"ב
רוצים להימנע מדוחו"ת בחופשה בחו"ל? כדאי שתקראו את זה
( )

קנדה: שילוט "זהירות - דובים עוברים"קנדה: שילוט "זהירות - דובים עוברים"
ומה לעשות כשנתקלים בתמרור הזה בקנדה? התשובה בהמשך
( )

ארה"ב

כבישי אגרה
רשת האוטוסטרדות בארה"ב, ה-Interstate Highway System, הינה רשת האוטוסטרדות הארוכה בעולם. אורכה עומד על 77,556 קילומטרים. מדובר ברשת כבישים נוחה ומסודרת, אך על מנת להתנהל בה בצורה הטובה ביותר מוטב להיות מוכנים מראש.
EZ PASS בארה"בEZ PASS בארה"ב
EZ PASS בארה"ב
( )
מכשיר האי זי פאס (E-Z Pass) מותקן בכלי הרכב ובאמצעותו ניתן לשלם כמעט בכל הכבישים, הגשרים ומנהרות האגרה בארה"ב. בנתיבים רבים לא ניתן כלל לשלם ללא מכשיר זה והשימוש בו מומלץ.
פנייה ימינה ברמזור אדום
בשונה מהארץ: במדינות מסוימות בארה"ב הפנייה ימינה מותרת בעת רמזור אדום - אך רק לאחר עצירה מלאה ובדיקה כי הדרך פנויה. בהינתן וישנה מגבלה על הפנייה ימינה במקום מסוים, השילוט יהיה בהתאם.
כאן ניתן לפנות ימינה ברמזור אדוםכאן ניתן לפנות ימינה ברמזור אדום
אסור לפנות ימינה באור אדום, חוץ מאשר בנסיעה בנתיב הימני לאחר עצירה
( )
אוטובוס בית ספר צהוב
במידה שהנכם עומדים מאחורי אוטובוס בית ספר צהוב שכל אורותיו מהבהבים, העקיפה הינה אסורה בהחלט. הבהוב האורות מסמן שהאוטובוס מעלה ומוריד תלמידים.

קנדה

זהירות - דובים חוצים! Bear Crossing Area
אזורים מסוימים בקנדה, כגון הרי הרוקי, הינם ביתם של דובי הגריזלי והדובים השחורים. אם נתקלתם בתמרור המזהיר על הימצאותם בסביבה חשוב לנהוג לפי מספר כללי זהירות:
1. דאגו לנעול את הרכב אם יצאתם ממנו ואל תשאירו בו מזון. חוש הריח המפותח של הדובים ימשוך אותם לרכב והם יכולים להיכנס לרכב שאינו נעול בקלות, וגם לכזה שנעול אם הם מאוד רוצים בכך. הדובים עלולים לגרום לנזק משמעותי וגדול לרכב, כם גם למצב של Total Loss (נזק מוחלט).
קנדה: שילוט "זהירות - דובים עוברים"קנדה: שילוט "זהירות - דובים עוברים"
קנדה: שילוט "זהירות - דובים עוברים"
( )
2. אם פגשתם דוב על הכביש, אל תעצרו. נסיעה איטית תאפשר לכם לראות את החיה המרהיבה בלי להרגיז אותה ולסכן את עצמכם ואת שאר הנוסעים ברכב.
3. בצאתכם מהרכב הישארו תמיד בקבוצה. זכרו כי השמורות הן ביתם של הדובים ואתם האורחים. נהגו בכבוד ובזהירות כלפי תושבי המקום.

אירופה

מדבקת ה-VIGNETTE.
במספר מדינות באירופה ביניהן אוסטריה, שוויץ, בולגריה ועוד, הנסיעה בכבישים מהירים מותנית ברכישת מדבקת ה-Vignette והדבקתה על שמשת הרכב. נסיעה בכבישים המסומנים ללא מדבקה תגרור קנסות גבוהים. את המדבקה ניתן לרכוש במעברי גבול או בתחנות הדלק.
מדבקת ה-vignette הוורודה שתאפשר מעברמדבקת ה-vignette הוורודה שתאפשר מעבר
מדבקת ה-vignette הוורודה שתאפשר מעבר
( )
במעבר בין מדינות הנהגים נדרשים לרכוש מדבקה המיועדת למדינה אליה נכנסים. אם מסלול הנסיעה ידוע מראש ניתן להזמין את המדבקות מראש באתר.
לתשומת לב השוכרים רכב בסלובניה, רכישת מדבקת כבישים מהירים בסלובניה הינה חובה. התשלום יבוצע מול הספק בעת ההשכרה. את המדבקה יש לרכוש לפי תקופת הזמן עבורו שכרתם את הרכב.

בריטניה

נתקלתם בשילוט Congestion Charge או בתמרור עם האות C - אין ברירה צריך לשלם.
שילוט זה מודיע על כניסת הרכב לאזור שהוגדר על ידי הממשלה הבריטית כאזור שבו נגבית "אגרת עומס". מטרת אגרה זו להפחית את עומס התנועה, כמו גם לממן את שיפור מערכת התחבורה בעיר. כל כלי הרכב הנכנסים מחוייבים בתשלום.
Congestion Charge אזור התשלום בבריטניהCongestion Charge אזור התשלום בבריטניה
Congestion Charge אזור התשלום בבריטניה
( )
האגרה נגבית בימים שני עד שישי (למעט חגים) בין השעות 07:00-18:00.
הכניסה לתוך אזור האגרה מסומנת בתמרור עם האות C לבנה על רקע אדום. התשלום הסטנדרטי הוא 11.5 ליש"ט. את הפרטים המלאים אודות האגרה בלונדון ניתן לקרוא באתר.

איטליה

אזור מוגבל לכניסת רכבים או באיטלקית: ZTL- Zona Traffico Limitato. מרבית האזורים ההיסטוריים שבמרכזי הערים הגדולות הכניסה אסורה לכלי רכב שאינם שייכים לתושבי המקום, ועל כך מקבלים קנסות. זו הפתעה לישראלים רבים שאינם מודעים לנושא ומגלים על כך רק לאחר חזרתם לארץ, לעתים גם לאחר כמה מספר חודשים.
אל תיכנסו לכאן: אזורים עתיקים בערים באיטליהאל תיכנסו לכאן: אזורים עתיקים בערים באיטליה
אל תיכנסו לכאן: אזורים עתיקים בערים באיטליה
( )
מה עושים? מחנים מחוץ לאזור ונכנסים רגלית. אם בטעות נכנסתם עם הרכב לאזור כזה, כנראה שתצולמו על ידי המשטרה שתשלך אליכם ודו"ח הביתה לאחר שתקבל את הפרטים שלכם מחברת ההשכרה.
אל תיכנסו לכאן: אזורים עתיקים בערים באיטליהאל תיכנסו לכאן: אזורים עתיקים בערים באיטליה
התמרור שיזהיר אתכם מלהיכנס לאזור ה"אסור"
( )
בנוסף, בעבור הסבת הדו"ח על שמכם, חברת ההשכרה תגבה מכם עוד דמי טיפול.
חובת אחזקת שרשראות שלג
לא כולם יודעים שהחוק באיטליה קובע כי בין התאריכים 15.11 – 15.4 חלה חובת החזקה של שרשראות שלג ברכב באזורים מסוימים באיטליה (בעיקר במחוזות הצפוניים).
חובת אחזקת שרשראות שלג, איטליה בחורףחובת אחזקת שרשראות שלג, איטליה בחורף
חובת שרשראות שלג, איטליה בחורף
( )
השימוש בהן נעשה בכפוף לשילוט ולתנאי הדרך ומחייב נסיעה במהירות נמוכה.
אם מתכננים השכרת רכב באיטליה בתקופה זו באזורים האמורים יש להזמין מראש את שרשראות השלג, ולוודא טרם היציאה מהתחנה כי הן ברכב וכי הוראות ההרכבה ברורות.

פורטוגל

מכשיר ה-The Via Verde Transporter Device.
הוויה ורדה (Via Verde) הוא שמה של מערכת גביית האגרה האלקטרונית בפורטוגל. מכשיר הטרנספורטיישן (Transporter Device) הינו מכשיר המותקן ברכב ומסייע בתשלום מוזל מהיר ונוח של אגרות הכבישים. את המכשיר ניתן לשכור מחברת ההשכרה בעת לקיחת הרכב.
מכשיר הוויה ורדה בפורטוגלמכשיר הוויה ורדה בפורטוגל
מכשיר הוויה ורדה בפורטוגל
( )
התקנת המכשיר מונעת בזבוז זמן בתורים, או התעסקות בכסף קטן במהלך הטיול וכמו כן מסייעת להימנע מקנסות מיותרים.
בנוסף, חלק מתשלומי אגרות הכבישים בפורטוגל מתבצעים רק בסניפי הדואר המקומיים, כך ששימוש במכשיר יחסוך זמן חיפוש סניף קרוב ועמידה בתורים במהלך הטיול. מכשירים דומים קיימים גם באיטליה ובמדינות נוספות באירופה.

איסלנד

שמעתם על ה-Obruadar ar או על river crossing? באיסלנד ישנן דרכים העוברות בוואדיות ובמעברי מים, כאשר המעבר בדרכים אלו מיועד להיות רק כשהם יבשים או עם כלי רכב מותאמים עם צמיגים ענקיים. כששוכרים רכב הביטוח אינו כולל נזקי מים - על כן יש להקפיד היטב בעת חציית מעברי נחלים. באחריות הנהג לוודא כי תוואי הדרך במסלול המתוכנן שלו הוא פתוח ויבש.

אוסטרליה

אזהרת חיות - Animal Warning.
באוסטרליה במשך היום אולי לא תראו חיות חוצות את הכביש, היות והאספלט חם מדי בשביל כפות הרגליים שלהן והן נמנעות מכך, אבל כשהערב יורד הסיפור משתנה, במיוחד באזורים המסומנים בשלטים כמו בתמונה.
נסו להימנע מנסיעה לילית כאן: אוסטרליהנסו להימנע מנסיעה לילית כאן: אוסטרליה
נסו להימנע מנסיעה לילית כאן: אוסטרליה
( )
זהירות, קנגורו קופץ פהזהירות, קנגורו קופץ פה
זהירות, קנגורו קופץ פה
( )
במקרים אלו עדיף להימנע מנסיעה לילית, ואם אין ברירה צריך לנהוג במשנה זהירות היות וחיות רבות עלולות לחצות את הכבישים, וחלקן גדולות כך שמפגש חזיתי כזה מסוכן מאוד.

"כשמתכננים לשכור רכב בחו"ל חשוב לזכור שבמרבית היעדים חלים חוקי תנועה ייחודיים, המלווים בתמרורים מיוחדים שאותם לא למדנו בחוברת התיאוריה בישראל". אומר ל-ynet אופיר דנאי מנכ"ל אופרן השכרת רכב בחו"ל. מנכ"ל ממסי דורון עטיה הוסיף כי "בחו"ל הכבישים שונים מאלו המוכרים לנו, הנהג המקומי לרוב יהיה שונה מהנהג הישראלי וכמובן - גם חוקי התנועה. ההמלצה שלנו היא ללמוד מראש את השילוט ואת חוקי התנועה המיוחדים טרם ההגעה ליעד, על מנת שנוכל הימנע מקנסות מיותרים או חמור מכך, מתאונות".

פרסום ראשוני: 11:29 , 05.06.19