בשיתוף החברה הגיאוגרפית


אחרי יותר משנה בה שהינו בבתינו בגלל הקורונה, ויצאנו אל חיק הטבע המקומי בלבד, השמיים נפתחים ואנחנו חוזרים למסלולי הטיולים בחו"ל. אחד הדברים החשובים לחוויה הוא התיעוד שלה, כולנו עוקבים אחרי צילומי חופשות ברשתות החברתיות ורבים יעידו כי בעיקר בתקופה שבה לא יכולנו לצאת לחו"ל, התיעוד המצולם עשה לנו טוב בעיניים.
רגע לפני החופשה הבאה שלכם כדאי לדעת איך לתעד אותה, ואם כבר מצלמים, אז למה לא ליצור מסע צילום? זיו קורן, אחד הצלמים הדוקומנטריים הידועים בארץ, ואיתמר פלג, מנכ"ל יומן מסע בתחום המסעות קונספט לחו"ל, הגיעו לאולפן ynet כדי להסביר מהו מסע צילום.
3 צפייה בגלריה
(צילום: זיו קורן)

"יומן מסע הוא מיזם חברתי שנולד לפני כחמש שנים", מספר פלג. "המטרה הייתה להתמקד בשלושה מישורים עיקריים: מישור ראשון - מסעות לאזורים לא רגילים, יותר פראיים, דוגמת אנטרקטיקה, הקוטב הצפוני, הרכבת הטרנס-סיבירית וכדומה.
"מישור שני נוגע בפרויקטים חברתיים. בשנים האחרונות יצא טיול שחרור עם פצועי צה"ל להודו ונפאל וכן טיול של צעירים עם תסמונת דאון ואחים שלהם שיצאו יחד להודו.
המישור השלישי זה מסעות קונספט, כלומר מסע סביב נושא מסוים, למשל צילום".
3 צפייה בגלריה
(צילום: זיו קורן)

המפגש בין קורן לפלג נולד בעקבות מסעות הקונספט, פלג, שמספר שצילום היה צד פחות חזק עבורו, פגש את זיו, והחיבור היה מידי וכך נולד פרויקט ייחודי. הם מגדירים אותו כמסע ולא טיול משום שעבורם, הם יוצאים למשימה, בדרך כלל למדינות עולם שלישי. קורן אמון על הצילום בעוד פלג מוצא את הסיפורים ואת אותנטיות של המקום – ויחד הם יוצאים סיפור מסע בעזרת תמונות.
אלו שמצטרפים למסע עוברים הכשרה שבמסגרתה הם לומדים איך נראה מסך של צלם שיוצא לשטח – "וזה לא משנה אם הוא מתעד עבור מגזין וו איזשהו פרויקט", אומר קורן, "אבל סגנון העבודה הוא כזה. קמים מוקדם בבוקר, עובדים כל היום, מחפשים את הפריים ואת הסיפור ויוצרים יומן מסע. אמנם המקומות נסגרים מראש, אבל תמיד יש את הרגע הזה של החיבור עם הלא נודע, של למצוא את הסיפור שלא היה בלו"ז ואז הכל מאוד מרגש והופך את החוויה להרבה יותר אותנטית".
לשאלה מי יכול להצטרף לקבוצות הללו, והאם יש צורך בהכשרה מוקדמת או ציוד מיוחד, התשובה היא שאין תנאים וכל אחד יכול להצטרף. למעשה, אומר קורן, "יש משהו מאוד אינטנסיבי בזה שאתה מצא בעקומת למידה גבוהה כי אם היום עוברים על התמונות שצילמת היום, הרי שלמחרת מיישמים את כל מה שלמדנו מהיום, כלומר ההתפתחות בחשיבה הצילומית וביכולת הטכנית היא מאוד משמעותית.
3 צפייה בגלריה
(צילום: זיו קורן)

"אנשים חוזרים עם ידע אמיתי ביכולת שלהם גם לפתח את הסקרנות ואת החשיבה העצמית וגם את היכולת הטכנית וככל הנראה עם הרבה התרגשות כי פתאום הם עושים משהו שאולי הם לא היו רגילים לעשות".
בשיתוף החברה הגיאוגרפית