3 צפייה בגלריה
אפליקציה בשביל הטבע
אפליקציה בשביל הטבע
אפליקציית בשביל הטבע
(צילום: החברה להגנת הטבע)
אפליקציה חדשה וחינמית של החברה להגנת הטבע שהושקה היום (רביעי) תאפשר לכל מטייל לקבל מידע על מצב הניקיון ועומס המבקרים בזמן אמת ביותר מ-350 אתרי טבע ברחבי הארץ. האפליקציה "בשביל הטבע" תציג למשתמשים מפה אינטראקטיבית שתתעדכן על פי דיווחי המשתמשים האחרים - ובאמצעותה הם יוכלו לדעת לאן כדאי להגיע, ולאן עדיף שלא.
הנתונים שייאספו מהציבור יאפשרו לחברה להגנת הטבע להעביר את המידע לגופים האחראים על אותם אתרים – ולקדם פעילות ניקיון בהם. לצד מצב הניקיון, יוכלו המטיילים לדווח על עומס המבקרים באתרי הטבע ולקבל מידע שבועי לגבי עומס המבקרים, בכל אתר ממאות האתרים, ואף להוסיף תמונות ומידע עליהם לטובת המשתמשים האחרים.
איך זה יעבוד? כאשר נכנסים לאפליקציה, יופיעו על גבי המפה עשרת האתרים הקרובים ביותר לנקודה שבה נמצא המשתמש. לחיצה על שם אתר הטבע המבוקש תציג את המרחק שלו מהמקום שבו אתם נמצאים, את מדדי הניקיון ואת עומס המבקרים שבו, תמונות שלו ומידע כללי עליו.
בנוסף, האפליקציה כוללת גם אפשרות לחיפוש עצמאי של אתרי טבע, על פי בחירה (לדוגמה – אגמון חפר, נחל סער, עין ירקעם). חיפוש של אתר טבע מסוים יוביל למידע כללי עליו, מצב הניקיון בו, עומס המטיילים ודרכי הגעה לאתר.
3 צפייה בגלריה
אפליקציה בשביל הטבע
אפליקציה בשביל הטבע
בואו נשמור על הניקיון
(צילום: החברה להגנת הטבע)
על גבי המפה עצמה, כל אחד ממאות אתרי הטבע יסומן באחד משני צבעים – צבע כתום לאתר שרמת הניקיון בו אינה טובה, וצבע ירוק לאתר נקי. רמת הניקיון באתרי הטבע, תוצג באמצעות דירוג, בין 1, ל-5: הציון 5הוא לאתר נקי מאוד, ציון 4 יינתן לאתר נקי, ציון 3 יקבל אתר המוגדר כ"ככה ככה", אתר בעל ציון 2 משמעותו אתר מלוכלך, ומי שיקבל את הציון 1 - סימן שהוא אתר ממש מלוכלך.
הדיווחים באפליקציה יאפשרו לחברה להגנת הטבע ליצור את "מדד ניקיון הטבע", הכולל שינויים במצב הניקיון של כל אתר ומבט כלל ארצי –כלומר דירוג האתרים הנקיים והמלוכלכים ביותר. את כל הנתונים אפשר יהיה לראות על גבי מפה אינטראקטיבית. כל דיווח חדש באפליקציה ישפר את הסטטוס של המשתמש - מ"אוהבי טבע", דרך "שומרי טבע" ועד "אלופי טבע".
המידע שייאסף, יוצג לציבור ויסייע לשיפור מצב הניקיון בטבע ולהשפעה על מקבלי ההחלטות. כל זה רלוונטי במיוחד בתקופה הנוכחית: הסגר הסתיים, השמיים סגורים ורבים מטיילים בארץ, ויש צורך רב יותר לשמור על ניקיון הטבע והסביבה - כדי להגן על המטיילים, על הטבע ועל חיות הבר.
איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע, אומרת כי "מדובר במיזם חלוצי ופורץ דרך, לשימוש בניטור אזרחי כדי להתמודד עם בעיית הפסולת ברשות הרבים. לצערנו זו בעיה קשה ונרחבת, וכמו כל בעיה – כדי להתמודד איתה באופן יסודי ומערכתי, צריך קודם כל למפות את היקפיה וממדיה. כיום, אין בישראל תשתית ידע כזו ובכך מתמקדת האפליקציה החדשה – תמונת מצב עדכנית, לגבי מצב הניקיון, במאות אתרי טבע בישראל. המידע שנאסוף ותמונת המצב שתתקבל, תשותף עם הגופים שהאתרים נמצאים בשטחם".
3 צפייה בגלריה
מפה אינטראקטיבית של בשביל הטבע
מפה אינטראקטיבית של בשביל הטבע
מפה אינטראקטיבית של בשביל הטבע כפי שנראית בדסקטופ
(החברה להגנת הטבע)
"בשנה האחרונה, המודעות ללכלוך במרחב הציבורי והכעס על התופעה, תופסים מקום משמעותי יותר בתודעה הציבורית, וההכרה בחשיבות הטבע והשמירה עליו הולכת וגדלה", מוסיפה מירב דבורי לוי, מנהלת אגף השיווק בחברה להגנת הטבע. "המטרה של האפליקציה החדשה היא ליצור כלי שיסייע להעלות את האכפתיות של הציבור כלפי הטבע. אנו מאמינים כי ניקיון הטבע הוא ביטוי של האכפתיות הזו, וזו האחריות שלקחנו על עצמנו - לגייס את הציבור להתחיל לשים לב לניקיון, לדווח עליו באופן אקטיבי ולספק לשותפים לדרך תשתית נתונים טובה להתחיל ממנה פעולות בעולם האמיתי".
אפליקציית "בשביל הטבע" היא חלק ממהלך רחב של החברה להגנת הטבע, שמטרתו הרחבת קהילת פעילי הטבע בישראל - בין היתר באמצעות כלים דיגיטליים, המסייעים לציבור לשמור על הטבע ולתרום לשמירה עליו, כל אחד לפי מידת המאמץ והיכולת שלו. בפיתוח האפליקציה שותפה חברת קיימא בהובלת פרופ' דן אריאלי, המתמחה בפיתוח כלים לשינוי חברתי.
האפליקציה החדשה היא חלק ממיזם שהובילה בחודשים האחרונים יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת מיקי חיימוביץ'. "כמי שמטיילת הרבה ונתקלת בכאב לב בלכלוך הרב בטבע הנפלא שלנו, אני מברכת את החברה להגנת הטבע על השקת האפליקציה החדשה ושמחה שיכולתי לעזור ולסייע בהשקתה", היא אומרת. "אני קוראת לציבור – צאו לטייל, תיהנו, אבל בבקשה, תדאגו לא להשאיר זבל אחריכם ולדווח על מקומות מלוכלכים, כי אין לנו ארץ אחרת".
האפליקציה זמינה כמובן באפסטור ובגוגל פליי.
פורסם לראשונה: 08:35, 03.03.21