בשיתוף מאגמה צ'אלנג'
אני מודה ששום דבר לא הכין אותי למסע הזה. לא מפגש ההכנה, לא השיחות עם איילת המדריכה, שניסתה להרגיע אותי שזה אמנם מסע ארוך ומאתגר, אבל יש בו מלונות בוטיק ואוכל נהדר ולא השיחה עם יפעת יגר, מנכ"לית מאגמה שהודיעה לי ש"אנחנו יוצאות להכין מסע משגע! את חייבת לבוא". אני מודה שהיססתי, בעיקר בגלל אורך המסע: 11 ימים הם לא פרק זמן פשוט עבורי להעדר מהעבודה ומהבית. "אבל זה בדיוק הקטע" אמרה יפעת יגר, שיודעת משהו על מסעות "להגיע למקום בלי להרגיש שאתמול הגעתי ומחר אני נוסעת. תרשי לעצמך לעצור לרגע, להיות קצת במרינדה של המקום". אז החלטתי לעצור תוך כדי תנועה ויצאתי למסע ההכנה לקראת מאגמה צ'אלנג' - מסע שטח נשי שחוצה את חבל הבלקן: מונטנגרו, קרואטיה, בוסניה וסרביה.

ברוכות הבאות לבלקן

אנחנו נוחתות במונטנגרו ומקבלות את הג'יפים שלנו. מכאן נמשיך לקרואטיה, בוסניה וסרביה. כולן היו פעם חלק מיגוסלביה הגדולה והיום כל אחת מהן בונה את עצמה מחדש, אבל הטבע לא מתעניין במלחמות והנוף פה יפה ואדיר ויש רגעים בהם זה מרגיש כמו ללכת בתוך תמונת פוטושופ מוגזמת.

6 צפייה בגלריה
פותחים בפנינו את הבית ומזמינם אותנו לשתות משהו.
פותחים בפנינו את הבית ומזמינם אותנו לשתות משהו.
פותחים בפנינו את הבית ומזמינם אותנו לשתות משהו.
(צילום: איה בן עזרי)

זה מסע הכנה, והצוות איתו הגעתי לכאן בודק כל הזמן מה מתאים ומה אפשרי למסע שטח נשי. הבטיחות עומדת במקום הראשון, המסלולים נבדקים שוב ושוב ואני שמחה לגלות שכל מי שנמצא כאן מבסוט כמוני מהפסקות קפה מדוגמות להפליא בנקודות תצפית מרהיבות.
"הג'יפים יביאו אותנו למקומות נפלאים" אומרת יפעת יגר, "אבל בסופו של דבר, הג'יפים הם רק האמצעי – לא המטרה. מאד חשוב לנו שבמהלך המסע יהיו המון חוויות שמתרחשות מחוץ לג'יפים כי אלו הן הזדמנויות להיות ביחד ובאמת להרגיש את המקום".
6 צפייה בגלריה
לגלות דרכים חדשות.
לגלות דרכים חדשות.
לגלות דרכים חדשות.
(צילום: איה בן עזרי)
צוות מאגמה מדייק, רושם ומצלם ואני נהנית במיוחד מהרגעים בהם אנחנו מכבים מנועים ועוצרים בנקודות נוף עוצרות נשימה.

יוצאות לרפטינג

מה דעתך על רפטינג בנהר הטארה? שואלת אותי איילת. זהו הנהר הארוך והיפה בנהרות מונטנגרו ועד שהבנתי שהיא לא עובדת עלי, כבר הייתי לבושה בחליפת הצלה, קסדה, וקדימה לרפטינג בנהר. תוך כדי חתירה איילת צועקת לי:
רצית באמת לגעת?
נוגעת! נוגעת! אני עונה לה רטובה ומאושרת באופן בלתי חוקי בעליל.
ממונטנגרו היפה אנחנו ממשיכות לקרואטיה. חוצות בקלות יחסית את הגבול הראשון שלנו ומגיעות לחופי הים האדריאטי, שם אנחנו עולות על ספינה ויוצאות לשיט בין מפרצונים תכולים, עוצרות לבקר באיים קטנים שרק חלקם מיושבים ומתרגשות לגלות את הבלקן גם דרך הים.
6 צפייה בגלריה
להתאהב בבלקן.
להתאהב בבלקן.
להתאהב בבלקן.
(צילום: shutterstock)
אמרנו חוצה בלקן? אז אנחנו ממשיכות בדרכנו. הירוק פה חצוף, בוהק, נוכח בכל מקום, הבלקן שופע מים בכחול אינסופי ואם אפשר היה לסובב את הראש ב 360 מעלות ולהתבונן לכל מקום, הייתי עושה זאת כי העין לא שבעה לרגע מהיופי הזה.
6 צפייה בגלריה
ראפטינג על נהר הטארה במונטנגרו.
ראפטינג על נהר הטארה במונטנגרו.
ראפטינג על נהר הטארה במונטנגרו.
(צילום: מאגמה )

עוד גבול לפנינו והנה אנחנו בבוסניה, שמפתיעה אותנו בשילוב בין כפרים קטנים ושווקים צבעוניים בנוסח אלף לילה ולילה ובמרחק שעתיים וחצי טיסה מישראל אני מגלה תרבות אחרת, היסטוריה מרתקת ואנשים שפותחים את הבית שלהם בפנינו ומזמינים אותנו לשתות איתם שיכר שזיפים שהכינו בעצמם. לחיים!

בין הציוד, התיקים וקופסאות העוגיות מהבית, יש מקום גם לשיחות שלנו, לרגעים של צחוק ולהמון חוויות שאנחנו צוברות כאן יחד.
6 צפייה בגלריה
חוצות גבולות ומדינות.
חוצות גבולות ומדינות.
חוצות גבולות ומדינות.
(צילום: איה בן עזרי)
"מסע שטח נשי זאת חוויה שלא דומה לשום דבר אחר" מספרת איילת שכבר הדריכה לא מעט מסעות כאלה, זאת אנרגיה מיוחדת, חברויות שנוצרות ובעיקר המון שמחה וחוויה מאד חזקה של ביחד שהרבה פעמים גם ממשיכה אחרי המסע"

בתנועה מתמדת

ביום השמיני למסע אנחנו חוצות את הגבול האחרון ומגיעות לסרביה היפה. עוצרות לארוחה של גבינות משובחות ויין מקומי בחוות עיזים קטנה ושוב יוצאות לשייט – הפעם על "נהר הנחש המתפתל" שהוא תופעה גאולוגית מיוחדת במינה.
6 צפייה בגלריה
טעים לי במסע.
טעים לי במסע.
טעים לי במסע.
(צילום: shutterstock)
בסוף המסע, אנחנו מגיעות לבלגרד שמפתיעה אותי בבתי קפה טובים ומדרחוב תוסס ואני לא מפסיקה להתאהב בבלקן הזה ובמפגש הבלתי אמצעי עם האנשים הטובים שחיים כאן.
אני רגילה לעבור במהירות ממקום למקום. להיות, לצלם, לשלוח, לצלוח, לשכוח. כבר הרבה זמן שלא שהיתי, לא הייתי. במסע הזה היינו בתנועה מתמדת, אבל בקצב שמאפשר התבוננות, מחשבה, הרהור. לקראת סוף המסע אני מסתכלת אחורה, עוקבת אחרי המסלול שלנו במפה. קולטת כמה הרבה עברנו במסע שחוצה ארצות וגבולות ואיך נוצרה לי תמונה טובה יותר על חבל הארץ המרתק הזה, שכל מדינה בו היא חלק מפאזל שהולך ומתבהר לי.
באביב הקרוב יגיעו לכאן משתתפות מסע מאגמה צ'אלנג'. צוות מאגמה אומר שזו העונה היפה ביותר, כשפסגות ההרים עדיין מושלגות והעמקים כבר מלאים בפריחה צבעונית ואחרי 11 ימים בבלקן אני כבר מקנאה במי שתצא למסע.
בשיתוף מאגמה צ'אלנג'