תיעוד הטבעת הספינה ממעוף הרחפן (צילום: CYPRUS Vip Service)
לרנקה, קפריסין: קרוב ל-50 כלי שיט ליוו בשבת בבוקר את טיבוע הספינה "אלפידה" (ELPIDA = תקווה ביוונית), שתהפוך לאתר צלילה. הספינה, שאורכה כ-60 מטר טובעה בעומק 30 מטר, בחלקו הצפוני של מפרץ לרנקה, מול רצועת מלונות חדשה הנבנית במקום.
מחר (יום ג') תוטבע באזור ספינה נוספות, LEF1. ספינה זו, שאורכה 15.5 מטר, תוטבע בעומק של 13 מטר בלבד, מה שיאפשר גם למשנרקלים לצלול ולצפות בריף המלאכותי שיווצר במקום. האחראי על התיירות בלרנקה, דינוס לפקריטיס, ציין באירוע כי זה יהיה האתר הראשון באי שיהיה נגיש לצוללי שנורקל.
הצלם הישראלי שתיעד את ההטבעה (אולפן ynet)
הטבעת ספינה בקפריסין שתהפוך לאתר צלילההטבעת ספינה בקפריסין שתהפוך לאתר צלילה
רגע לפני שקיעה
(צילום: CYPRUS Vip Service)
הטבעת ספינה בקפריסין שתהפוך לאתר צלילההטבעת ספינה בקפריסין שתהפוך לאתר צלילה
נעלמת במים
(צילום: CYPRUS Vip Service)
את הרעיון להטביע את הספינה הגה שר החקלאות של קפריסין, קאדיס. הספינה נרכשה עבור ההטבעה והוכנה לכך במשך תקופה ארוכה כאשר, בין היתר, הוסרו ממנה כל החומרים המזהמים וחפצים שעלולים להשתחרר. דלתות הספינה (דרכן הוכנסו הסחורות לבטן האוניה), קובעו במצב פתוח, כך שהצוללים יוכלו להיכנס ולצאת דרכן לבטן הספינה.
בשעות הבוקר של שבת יצאו עשרות כלי שיט ועליהם הצופים והמשתתפים בהטבעה, מהמרינה בלרנקה והקיפו את אתר ההטבעה שסומן במצופים במרחק בטיחות. במשך יותר משעה שקעה הספינה לאיטה על צידה, עד שהמים החלו להציף אותה דרך החלונות. כאשר עברו המים את גובה הסיפון האחורי והחלו למלא את הגשר, שקעה הספינה במהירות. בשל כבלים שאחזו בה, התיישרה הספינה עם שקיעתה. על הקרקעית היא צפויה לשבת בזווית של כ-15 מעלות.
את שקיעתה של הספינה ליוו מחיאות כפיים, שריקות, קריאות שמחה וצפירות של הספינות שהקיפו את האזור.
צלילה ראשונה בספינה (צילום: DAA/AQUAZOOM)
האלפידה ו-LEF1 מצטרפות לאתר ה"זנוביה", מעבורת שטבעה סמוך ללרנקה בשנות ה-80 כשעל סיפונה עשרות משאיות. הספינה הטרופה הפכה לאחד מאתרי הצלילה הידועים והמבוקשים במזרח הים התיכון. כעת מתכוונים בקפריסין להטביע ספינות נוספות באזורים אחרים, בהם לימסול.
אחד הצופים שהגיעו מישראל היה יאיר ים, בעל מועדון הצלילה "פוצקר" מנהריה כבר קרוב ל-20 שנה הוא מוציא קבוצות של ישראלים לצלילה ב"זנוביה". הוא אמר כי בכוונתו להוסיף את האלפידה לרשימת האתרים בספארי הצלילות בלרנקה.
לדבריו, "קפריסין הולכת והופכת למעצמת צלילה מרכזית באזורנו. הקרבה שלה לישראל הופכת אותה מאוד רלוונטית לקבוצות ישראליות. יש לי תקווה שנראה עוד ועוד יוזמות כאלה גם לאורך חופי ישראל".
הישראלים הראשונים שצללו באתר היו אנשי חברת AQUAZOOM שתיעדו את ההטבעה, ואת אתר הצלילה החדש.
פרסום ראשוני: 09:52 , 09.12.19